Bermudy

Bermudy (ilustr. foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Bermudy (ilustr. foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Souostroví, které najdeme u západního okraje Sargasového moře, nese jméno španělského mořeplavce Juana Bermúdeze.

Tvoří je sto jedenaosmdesát ostrovů a ostrůvků, pozůstatků dávno vyhaslých sopek. Pod hladinou je obydlují po miliony let korálové kolonie. 

Juan Bermúdez se narodil kolem 1480 ve Španělsku. Byl ještě malý kluk, dvanáctiletý zelenáč, když se přidal k první výpravě Kryštofa Kolumba do Nového světa. Ta vyplula 3. srpna 1492 z rodného města Juana Bermúdeze, z Palos de la Frontera. Juan plul na palubě karavely Pinta. Na Santa Marii se plavil jeho bratr Diego. 

Kolem roku 1505, na jedné z Bermúdezových dalších cest do Nového světa, ho bouře odklonila severně od plánované cesty, kde objevil neznámé ostrovy. Námořníci ale u nich odmítali zakotvit. Nelíbil se jim obtížný přístup na skalnaté pobřeží a taky velký křik, který vydávaly obrovské ptačí kolonie. Nazvali je ostrovy Démonů, ale my je ale známe jako Bermudy. 

Záhady bermudského trojúhelníku 

Možná ti námořníci ale tenkrát nebyli s těmi démony tak úplně vedle. Dnes se totiž oblasti ve středním Atlantiku mezi Floridou, Portorikem a Bermudským souostrovím říká Ďábelské moře, Předpeklí zatracenců, Hřbitov Atlantidy, Moře voodoo či bermudský trojúhelník. 

A je to jedno z nejzáhadnějších míst na světě. Neobvyklými úkazy, ke kterým v oblasti bermudského trojúhelníku údajně dochází, se už léta letoucí zabývají seriózní vědci i záhadologové. 

Čtěte také: Žít jako Robinson

Říká se, že v tomto místě mizí beze stopy lodě i letadla, přestává fungovat kompas, na obloze i pod mořskou hladinou se objevují tajemná světla. Nejšílenější teorie mluví o zbytcích technologie ztracené Atlantidy, o mimozemšťanech, černých dírách a vstupu do jiné dimenze. 

Zajímavé je, že o nepříjemnostech s počasím a při plavbě touto oblasti se zmiňoval v lodním deníku už Kryštof Kolumbus. 

Víme, že se Bermúdez na ostrovy ještě několikrát vrátil, ale kam ho osud zavál pak, zůstává obestřeno tajemstvím stejně jako bermudský trojúhelník. Španělský mořeplavec zemřel patrně v úctyhodném věku devadesáti let neznámo kde. 

Bermudské ostrovy (ilustr. foto) - Foto: Ministry of Tourism & Transport, Bermuda

O Bermudách psal i William Shakespeare 

V Shakespearově hře Bouře líčí vzdušný duch Ariel, služebník kouzelníka Prospera, jak rozpoutal bouři a nechal v ní ztroskotat loď: 

„Králův koráb klidně kotví / v hluboké zátoce, kde jsi mi jednou / přikázal přinést o půlnoci rosu / až z rozbouřených Bermud. Námořníky / jsem poskládal pak pěkně v podpalubí, / kde přemoženi únavou i kouzlem / spí jako zabití.“ 

Velkého alžbětince inspirovala jedna dobová aktualita. V roce 1609 totiž při kolonizaci Ameriky v blízkosti Bermud ztroskotala anglická loď Sea Adventure. 

A bermudy jako součást šatníku? Zajisté velmi slušivé 

Oblíbené kraťasy s délkou ke kolenům. A k nim košile, kravata, svetr a hlavně polobotky či pantofle a v nich dlouhé tmavě modré podkolenky. To jsou pravé bermudy. Sice nebyly vytvořeny na Bermudách, jak by se dalo usuzovat, ale staly se tam velmi – no řekněme trendy. 

Nikde jinde na světě nejsou krátké kalhoty součástí formálního obleku. Proč? Bermudy – teď mluvíme o skupině ostrovů, ne o kalhotách – patřily k britskému zámořskému území. Vojákům královského námořnictva Royal Navy bylo ale v koloniích hrozné vedro, a tak si začali zkracovat nohavice. Důstojníci jim to tolerovali, pak se k nim sami přidali a bermudy byly na světě. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. června  2015       rubrika: Původ slov

  Charita a Grácie

  Pohledem do slovníku zjistíme, že charita je dobročinnost, lidumilnost, láska k bližnímu. Slovo charisma pak znamená dar boží milosti, zvláštní nadání, talent. Charismatický je ten, kdo budí úctu, váženost, respekt,...

   
 • 1. června  2015       rubrika: Původ slov

  Rudolfinum

  Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. Původně víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály je v současné době sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum....

   
 • 28. května  2015       rubrika: Původ slov

  Martensky

  Proslulé boty s originální podešví z pružného a odolného materiálu.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas