Eiffelovka

Eiffelova věž v Paříži - Foto: Jan Rosenauer

Eiffelova věž v PařížiFoto: Jan Rosenauer

Jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších staveb světa byla postavena pro Světovou výstavu, která se konala v Paříži roku 1889, u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce. Město se tehdy chtělo blýsknout něčím nevídaným, a to se mu opravdu povedlo.

Konstruktér a stavitel věže Alexandre Gustave Eiffel se až do svých 48 let oficiálně jmenoval Bönickhausen po svých německých předcích. 

Narodil se 15. prosince 1832 v Dijonu. Jeho matka byla velmi praktická a podnikavá žena. A Gustave byl patrně tak trochu mamánek. Když si vybíral manželku, podával o tom v dopisech pravidelná hlášení své matce do Dijonu. Několik kandidátek u maminky neprošlo, a tak raději nechal výběr na ní. 

„Budu spokojen s dívkou s průměrným věnem, jakous takous postavou a dobrým vkusem.
S dobrou hospodyní, jež mi přivede na svět krásné děti, které se ke mně budou dobře chovat. Žádoucí je nižší vzdělání a neznalost věcí života, což dovoluje takovou ženu snadno uspokojit,“ napsal své matce. A ta mu tuto ideální nevěstu našla. Jmenovala se Margierita, bylo jí 18 a Gustavovi 28. 

Čtěte také: Co jsme převzali z francouzštiny? Dejte si kvíz!

Eiffelovy mosty, nádraží, kostely, zdymadla, obchodní domy, banky, hvězdářské kopule najdete v Evropě, v Asii, v Africe i v Americe. Jeho dílem je i kostra Sochy Svobody! Své matce jednou napsal: „Mám před sebou obrovské projekty, jež mě vynesou mezi nejpřednější stavitele Evropy!“ 

Jeho železné konstrukce bývají nazývány „zhmotněnými imaginacemi Julesa Verna“. Ovšem ta nejslavnější ze všech stojí ve městě nad Seinou, na Martových polích. 

Trn v oku Paříže 

Původně chtěl Eiffel postavit věž v Barceloně. Radní ale jeho návrh zamítli. Připadal jim nevkusný. A tak se obrátil na Paříž. 

Paříž – Most invalidů a Eiffelova věž - Foto: Jan Rosenauer

Paříž – Most invalidů a Eiffelova věžFoto: Jan Rosenauer

Věž měla původně stát pouze dvacet let. A Pařížané ji zpočátku z duše nenáviděli. Tvrdili, že je to trn v oku Paříže, protestovali proti údajnému nenapravitelnému zohyzdění města. Spisovatel Guy de Maupassant pravidelně vysedával v kavárně ve věži, protože prý je to jediné místo v Paříži, odkud se na věž nemusí dívat. 

Ale panem Eiffelem hned tak něco neotřáslo. Věž vyrostla jako z vody během 19 měsíců. Eiffel bravurně vztyčil nad Seinou patnáct tisíc kusů železa spojených dvěma a půl miliony nýtů. Eiffelova věž byla do roku 1930 nejvyšší stavbou světa. Pak ji přerostl mrakodrap Chrysler Building v americkém městě New York. 

Odsouzen na dva roky 

Eiffel byl na vrcholu slavné kariéry, ale zároveň mu podrážela nohy aféra kolem Panamského průplavu. Měl na starosti stavbu zdymadel, ale investor krachoval, neplatil, dělníci hromadně umírali na žlutou zimnici, půda se sesouvala, stavba vázla. 

Rok před otevřením Eiffelovky došlo i na soud. Eiffel byl odsouzen ke dvěma letům vězení a pokutě dvacet tisíc franků. Nakonec ho sice viny zcela zprostili, ale velký inženýr zahořkl, definitivně opustil své železné konstrukce a začal se věnovat výlučně vědě. 

Gustave Eiffel - Foto: Jan Rosenauer

Gustave EiffelFoto: Jan Rosenauer

Jemný počtář s hlubokou duší

V soukromí byl Eiffel patrně dost podivín a samotář. A také – dnes bychom řekli – workoholik. Ještě po osmdesátce šermoval a plaval. Zemřel 27. prosince 1923 ve svém panském sídle na Rue Rabelais v Paříži ve věku 91 let. 

Architekt Le Corbusier o něm prohlásil, že byl jemný počtář s podivuhodným smyslem pro proporce a s hlubokou duší. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. června  2015       rubrika: Původ slov

  Charita a Grácie

  Pohledem do slovníku zjistíme, že charita je dobročinnost, lidumilnost, láska k bližnímu. Slovo charisma pak znamená dar boží milosti, zvláštní nadání, talent. Charismatický je ten, kdo budí úctu, váženost, respekt,...

   
 • 1. června  2015       rubrika: Původ slov

  Rudolfinum

  Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. Původně víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály je v současné době sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum....

   
 • 28. května  2015       rubrika: Původ slov

  Martensky

  Proslulé boty s originální podešví z pružného a odolného materiálu.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas