Odkráglovat

Popravčí sekyra a špalek (ilustr. obr.) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Popravčí sekyra a špalek (ilustr. obr.)Foto: Fotobanka stock.xchng

Připravit někoho o život. Slovo odkráglovat pochází z německého abkrageln (odstranit, odpravit, oddělat, zabít). A souvisí se slovem Kragen (hrdlo, krk, obojek, límec, límeček), z něhož vznikla hezká česká slova krajzl, krejzl nebo krejzlík.

Co má límec společného se zbavováním života? Něco přece. Odsouzeným před popravou kat uřízl límec. Jednoduše aby mu při sekání nepřekážel kus nějakého hadru. 

Nejslavnějším českým katem byl bezesporu Jan Mydlář, který stínal hlavy sedmadvaceti pánů na Staroměstském náměstí v roce 1621. Pokud jste četli Paměti katovské rodiny mydlářů v Praze, víte o něm spoustu věcí.  

Třeba to, že se narodil v královském městě Chrudimi, byl synem městského písaře, vystudoval medicínu na Karlově univerzitě v Praze a katem se stal z lásky ke své sestřenici Dorotce, které otrávila svého nenáviděného manžela mlynáře Vaňuru. Mydlář jí chtěl pomoci z vězení. Alespoň to tvrdí spisovatel Svátek. 

Vzpomínky kata Mydláře jsou jen pro silné povahy 

5. dubna 1614 byli v Praze souzeni dva vrazi. Před novoměstskou radnicí odsouzencům sedřeli za zad tři pruhy kůže, před staroměstskou radnicí a před domem zavražděného řezání pokračovalo. Potom jim kat rval rozžhavenými kleštěmi maso z prsou, poté jim uťal pravice, jimiž se dopustili vraždy. Bylo pak nutné kleštěmi připálit pahýly, aby odsouzení moc brzo nevykrváceli. Uťaté ruce byly přibity na pranýř uprostřed Koňského trhu. Pak byli lotři lámáni kolem a potom rozčtvrceni a pověšeni na šibenici. Po částech. 

Zatímco při stínání sekerou odsouzenému položili hlavu na špalek, při popravě mečem nebyl špalek nutný. Odsouzenec klečel na zemi a smrtící úder byl veden nikoli shora dolů, ale vodorovně zezadu na hrdlo. Pak už záleželo jen na katově zručnosti. 

Čtěte také: Gilotina

A jestlipak víte, proč se odsouzenému zavazovaly oči? Přece aby posledním pohledem nikoho neuhranul. 

Problém byl, když se mistr kat utnul. Údajně nejzpackanější poprava se odehrála ve Francii za dob Ludvíka XIII. v Nantes. Protože tam zrovna neměli profesionálního kata, svěřili exekuci dvěma amatérům. Ti prý do odsouzeného zasadili 32 ran, než se jim ho konečně podařilo odkráglovat. 

Stínání hlav bylo jenom pro lepší lidi 

Pro obyčejné lotry byla oprátka. A ženy, ty se někdy zahrabávaly zaživa. Ve starých smolných knihách najdeme případy, kdy takto byla potrestána žena, která usmrtila vlastní dítě. 

Dno mělkého hrobu se pořádně vystlalo trním, položila se tam spoutaná žena, zasypala se a nakonec jí kat zatloukl do srdce kůl. To mělo sloužit nejen k rychlejšímu usmrcení oběti, ale i jako preventivní ochrana před potenciálním vampyrismem. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. června  2015       rubrika: Původ slov

  Charita a Grácie

  Pohledem do slovníku zjistíme, že charita je dobročinnost, lidumilnost, láska k bližnímu. Slovo charisma pak znamená dar boží milosti, zvláštní nadání, talent. Charismatický je ten, kdo budí úctu, váženost, respekt,...

   
 • 1. června  2015       rubrika: Původ slov

  Rudolfinum

  Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. Původně víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály je v současné době sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum....

   
 • 28. května  2015       rubrika: Původ slov

  Martensky

  Proslulé boty s originální podešví z pružného a odolného materiálu.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas