Oidipovský komplex

Oidipus zbavil Théby hrozné Sfingy, která sužovala celý kraj - Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Carole Raddato

Oidipus zbavil Théby hrozné Sfingy, která sužovala celý krajFoto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Carole Raddato

Trpí jím muž, který miluje svou matku víc, než je zdrávo. Komplex pojmenoval psychoanalytik Sigmund Freud po muži, který byl „nejnešťastnější ze všech lidí, co jich kdy žilo“.

Oidipus podle řeckých bájí nevědomky zabil svého otce a za manželku si vzal vlastní matku. Z jeho příběhu vám nebude dobře na těle ani na duši. 

Chlapec s opuchlýma nohama 

Iokasta, manželka thébského krále Laia, si tolik přála mít děťátko! Jenže její muž si jednou z delfské věštírny přinesl tuto předpověď: „Narodí-li se ti syn, pak tě později zabije a vlastní matku pojme za manželku. A celý tvůj rod se bude brodit v krvi.“ 

Laios o dítěti nechtěl ani slyšet. Po letech se přece jen nějak zadařilo a královna porodila chlapečka. Myslela si, že Laios na věštbu už zapomněl, ale on ne. Zmrzačil miminku nohy a svázal mu je řemenem, strčil děcko do koše a poručil pastýři, aby ho pohodil v horách. 

Jenže pastýř neměl to srdce nechat dítě napospas šelmám. Došel do sousedního království, do Korintu, a daroval chlapečka tamnímu králi Polybovi. Ten se o něj staral jako o vlastního a dal mu jméno Oidipus, to znamená „s opuchlýma nohama“. 

Čtěte také: Pyrrhovo vítězství

Pak se to zamotalo. A zase za to mohla delfská Pýthie. Ta totiž Oidipovi řekla, že zavraždí svého otce a ožení se s matkou. Hrozná věštba! Oidipus odešel z Korintu a věřil, že tak se jí vyhne. 

A dopadlo to právě naopak. Jak tak chodil světem, došel až do Théb. Co osud nechtěl, tou dobou se král Laios zas vydal do delfské věštírny, aby se zeptal, jak zbavit město hrozné Sfingy, co sužovala celý kraj. Potkal Oidipa a křikl na něj, aby mu uhnul z cesty. Oidipus se bránil a při rvačce zabil krále Laia, svého otce, aniž tušil, že tím právě naplnil strašnou věštbu, které se chtěl tolik vyhnout. 

Pak Oidipus přechytračil Sfingu a vydal se do paláce. Tam ho přivítali jako hrdinu, nabídli mu thébský trůn a královnu Iokastu za manželku. 

Neúprosný osud 

Spokojeně vládl, manželce udělal čtyři dětičky, jenže pak bohové seslali na království neúrodu a hladomor. A tak se zase jelo pro radu do Delf. 

„V Thébách žije dosud beztrestně muž, který zabil předešlého krále Laia. Musí být usmrcen nebo vyhnán z města, aby byla pomstěna nevinná krev,“ vzkázala Pýthie. 

Čtěte také: Sisyfovská práce

Hledali vraha všude, ale marně. A tak si dal Oidipus zavolat slavného slepého věštce Teiresia a ten králi řekl: „Hledáš vraha a nevíš, že ty jsi ten vrah!“ Pak přinesl posel z Korintu zprávu, že zemřel přirozenou smrtí král Polybos a že to nebyl Oidipův vlastní otec. 

V tu chvíli to královně Iokastě došlo. Šla do ložnice a tam se oběsila.
Oidipus vytrhl dvě zlaté jehlice, kterými měla matka a manželka v jedné osobě sepnuté roucho a vypíchl si jimi oči. Žil pak ještě dlouho a smutně – jako oběť nelítostného, záludného osudu. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. června  2015       rubrika: Původ slov

  Charita a Grácie

  Pohledem do slovníku zjistíme, že charita je dobročinnost, lidumilnost, láska k bližnímu. Slovo charisma pak znamená dar boží milosti, zvláštní nadání, talent. Charismatický je ten, kdo budí úctu, váženost, respekt,...

   
 • 1. června  2015       rubrika: Původ slov

  Rudolfinum

  Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. Původně víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály je v současné době sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum....

   
 • 28. května  2015       rubrika: Původ slov

  Martensky

  Proslulé boty s originální podešví z pružného a odolného materiálu.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas