Thonetka

Thonetovy židle z ohýbaného dřeva (1836–1851) - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Thonetovy židle z ohýbaného dřeva (1836–1851)Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Proslulá židle z ohýbaného dřeva vznikala na Moravě. A traduje se o ní, že je takřka nezničitelná.

Obdivovali ji slavní architekti Le Corbusier nebo Adolf Loos. Lev Nikolajevič Tolstoj, Toulouse-Lautrec, Picasso, Renoir nebo Salvador Dalí se na ní nechali dokonce vypodobnit. Thonetky se staly důležitými filmovými rekvizitami, miloval je Charlie Chaplin i Laurel s Hardym. 

Michael Thonet pocházel z městečka Boppard nedaleko Koblence. Narodil se 2. července roku 1796. Vyučil se stolařem, založil si dílnu a začal dělat pokusy s ohýbáním nábytku. 

Dýhy nejprve povařil v tekutém klihu a pak je ohnul podle předem připravené formy. Dokonce až o sto osmdesát stupňů. Vyráběl tak židle, křesla, stolky nebo čela lůžek. A všechno pěkně ručně. 

Slavná židle č. 14 vznikla na Moravě 

Legendární thonetka: konzumní židle číslo 14 z roku 1859 - Foto:  Holger.Ellgaard, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Legendární thonetka: konzumní židle číslo 14 z roku 1859Foto:  Holger.Ellgaard, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Ohýbaný nábytek představil Thonet poprvé veřejnosti roku 1841 na průmyslové výstavě v Koblenci. Měl štěstí, že ji navštívil i rakouský kancléř Metternich. Na jeho doporučení Thonet přesídlil do Vídně a založil si tam vlastní firmu. 

Zájem o jeho výrobky byl obrovský. Jenže jako „Nerakušan“ měl ve Vídni pořád nějaké problémy. A tak se rozhodl přesídlit na Moravu. Vybral si městečko Koryčany uprostřed hlubokých bukových lesů. A tam vytvořil svůj proslulý a dodnes nepřekonaný vzor židle č. 14 a první houpací křeslo. 

Dřeva pro svou továrnu měl všude habaděj, výrobky šly na dračku, a tak začal stavět další pobočky: v Bystřici pod Hostýnem a Vsetíně. 

Řemeslné mistrovství, talent designéra, schopnosti obchodníka i posedlost skutečného vynálezce – to všechno měl Michael Thonet. 

S manželkou Annou Marií přivedl na svět třináct dětí, z nichž jen pět synů se dožilo dospělosti. Ti pak pod názvem „Gebrüder Thonet“ nesli věhlas rodinné firmy dál. 

První „zelení“ 

Thonetové dali pro perspektivní zaměstnance zbudovat dělnické domy, zaplatili stavbu lokální železnice, která jim zjednodušila přepravu materiálu i zboží, ale zároveň sloužila i městu. Stejně jako vodovod a kanalizace. 

Michael Thonet asi v roce 1855 - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Michael Thonet asi v roce 1855Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Postavili taky nemocnici, zavedli závodní nemocenskou pokladnu, kampeličku, podpůrný fond pro dělníky, vdovy a sirotky, zřídili vlastní tovární školu a „dětskou zahrádku s vyučovací řečí českou“ – něco na způsob dnešních mateřských školek. Měli i podnikovou kapelu a taky vlastní požární sbor. 

A mimochodem, kdybyste hledali první „zelené“, pak to byla právě rodina Thonetů. Stanovila přísná pravidla, jimiž se řídila těžba dřeva a jeho svoz, a dokonce i pravidla ochrany ptactva v lesích, kde buky káceli. 

Thonetka prý přežije i pád z Eiffelovky 

Díky technologii výroby byly – a jsou – výrobky Thonetovy firmy velmi pevné a odolné. 

Jednou prý Thonet z rozčilení prohodil židli oknem a nic se jí nestalo. Dokonce se tradovalo, že během Světové výstavy v Paříži házel židle z Eiffelovy věže, aby demonstroval jejich nezničitelnost. Ať už je to pravda či ne, thonetka v Paříži získala zlatou medaili. 

Vyplétání židlí v Thonetových závodech. Thonetovo heslo znělo: „Spokojený dělník lépe a s chutí pracuje.“ - Foto:  TON


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. června  2015       rubrika: Původ slov

  Charita a Grácie

  Pohledem do slovníku zjistíme, že charita je dobročinnost, lidumilnost, láska k bližnímu. Slovo charisma pak znamená dar boží milosti, zvláštní nadání, talent. Charismatický je ten, kdo budí úctu, váženost, respekt,...

   
 • 1. června  2015       rubrika: Původ slov

  Rudolfinum

  Rudolfinum je novorenesanční budova na náměstí Jana Palacha na Starém Městě v Praze. Původně víceúčelové kulturní zařízení s koncertní síní a výstavními sály je v současné době sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum....

   
 • 28. května  2015       rubrika: Původ slov

  Martensky

  Proslulé boty s originální podešví z pružného a odolného materiálu.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas