Pátek třináctého

Pátek třináctého - Foto: Marián Vojtek

Pátek třináctéhoFoto: Marián Vojtek

Triskaidekafobie je chorobný strach z čísla třináct. Lidé, kteří tuto fobii mají, se obávají všeho, v čem je nějaká třináctka přítomná. Odmítají třeba bydlet v hotelovém pokoji s číslem třináct.

V některých hotelech se prý proto vůbec nevyskytuje pokoj s třináctkou na dveřích a někde jdou údajně tak daleko, že na číselníku ve výtahu následuje po dvanáctém patře rovnou čtrnácté. 

Podle odborníků je v tom třináctka nevinně, jde o autosugesci. Přesto pověra o tom, že pátek třináctého je smolný den, má své historické kořeny. A ty vedou až k templářům. 

Legenda o smolném pátku souvisí s templáři 

Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, nám známí jako templáři, byli jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. Řád vznikl ve dvanáctém století během křižáckých výprav, aby chránil poutníky do Svaté země. Cesty se totiž tehdy hemžily lupiči i dravou zvěří. 

Templář. Ilustrační foto - Foto: Jo Jan, Wikimedia Commons

Templář. Ilustrační fotoFoto: Jo Jan, Wikimedia Commons

Templáři byli velmi zbožní, jako symbol čistoty nosili bílé pláště s červeným křížem. Ačkoli skládali přísný slib chudoby, záhy shromáždili obrovský majetek. Stali se z nich významní evropští bankéři, vybudovali silnou nadnárodní armádu a jejich hrady stály po celé Evropě i Středním východě. Podle legend, které dodnes okouzlují spisovatele i filmaře, to byli strážcové Svatého grálu či Archy úmluvy. 

Řehole řádu byla velmi přísná. Templáři museli sdílet jednu misku ve dvojici s jiným řádovým bratrem, jíst v mlčenlivosti, činit každý pátek pokání, vstávat s rozbřeskem, dodržovat slib mravopočestnosti, nesměli se stýkat se ženami, ba ani pohlédnout jim do tváře. Zákaz se vztahoval i na matky a sestry. Měli se vyhýbat kejklířům, hercům a pěvcům, nosit krátce střižené vlasy, spát v košili a spodním prádle.

A jak vypadal rituál přijímání novice? Podle různých neověřených zpráv se obřad odehrával v hluboké noci. Nejprve musel novic slíbit pod trestem smrti mlčenlivost. Pak nahý u oltáře před démonem Bafometem přísahal věrnost řádu a políbil ceremoniáře, rovněž nahého, na ústa, pupek, zadek a penis. 

Konec templářského řádu začal v pátek 13. října 

Templářský řád postihl krutý konec – pod tlakem francouzského krále Filipa IV. Sličného ho rozprášil papež Klement V. A kdy k tomu došlo? Ráno v pátek 13. října 1307. Ten den začalo rozsáhlé zatýkání a od té doby se prý má za to, že pátek třináctého je nešťastný den. 

Výslech posledního velmistra templářů Jakuba De Molay - Foto: Wikimedia, public domain

Výslech posledního velmistra templářů Jakuba De MolayFoto: Wikimedia, public domain

Na pět tisíc templářů bylo uvězněno a jejich majetek zabaven ve prospěch krále. Byli obviněni z hereze, sodomie a dalších zločinů a mnozí z nich zlomeni útrpným právem vinu přiznali.

Po oficiálním zrušení řádu byl 18. března 1314 poslední velmistr řádu, francouzský šlechtic Jacques de Molay, odsouzen za kacířství a čarodějnictví k doživotnímu žaláři. Pokusil se obhájit, prohlásil řád za svatý a svá dřívější přiznání odvolal. 

To inkvizitoři ovšem interpretovali jako jeho odpor k pokání. Bratr Humbert potom přinesl bronzový kříž, kde byl zobrazen Ukřižovaný, a nařídil velmistrovi zříci se Krista na kříži. Molay tak proti své vůli učinil. Ještě v ten den byl upálen v Paříži na ostrově Cité na Seině jako zatvrzelý kacíř.

Podle legendy Molay vyzval krále i papeže do roka a do dne k Božímu soudu (podobně jako Jan Sladký Kozina Lammingera). Netrvalo dlouho, kletba se začala plnit. Papež následoval velmistra na věčnost už za měsíc, král zhruba za půl roku. 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas