Pyrrhovo vítězství

François-André Vincent, Malý Pyrrhos na dvoře Glauciově, Paříž, 1791, olej na platně, zámek Židlochovice, původem ze sbírek trevírskeho arcibiskupa-kurfiřta, Klementa Václava Saského - Foto: Správa Pražského hradu

François-André Vincent, Malý Pyrrhos na dvoře Glauciově, Paříž, 1791, olej na platně, zámek Židlochovice, původem ze sbírek trevírskeho arcibiskupa-kurfiřta, Klementa Václava SaskéhoFoto: Správa Pražského hradu

Vítězství, které je příliš těsné a příliš draze zaplacené. Anebo vítězství, které je vlastně k ničemu, protože získaný cíl je buďto bezcenný, nebo přinesl vítězi místo zisku ztrátu. Pátrání po legendárním Pyrrhovi začneme na Balkánském poloostrově.

Král Pyrrhos vládl Epiru ve třetím století před Kristem. Nebyl to panovník jen tak ledajaký. Odvozoval svůj původ až od Achillea a bojovností rozhodně nedělal trójskému hrdinovi hanbu. 

Epiros je historická oblast, která dnes náleží k Řecku a Albánii. 

Při jednom z prvních bojových střetů se Pyrrhos dostal jako rukojmí na dvůr egyptského krále Ptolemaia I. Ten brzy rozpoznal jeho schopnosti a dal mu za ženu svou dcerou, princeznou Bereníké. 

Pyrrhovo nadšení pro válku, ale i jeho skutečně mimořádné nadání stratéga a vojevůdce, se rozkřiklo po okolních státech. Dozvěděli se o něm i v městě Tarentu na patě apeninské boty. Tarenťané se právě bránili se útokům Římanů, a tak nelenili a pozvali Pyrrha na pomoc. 

Čtěte také: Žabomyší válka

Kolem roku 280 před naším letopočtem se Pyrrhos přeplavil v čele obrovské armády z Řecka do Itálie na pomoc Tarentským. Poblíž města Herakleia se střetl s armádou římského konzula Publia Laevinia. Byla to strašlivá bitva, krvavá řež, která skončila skoro nerozhodně. Nakonec přišli ke slovu Pyrrhovi váleční sloni a způsobili v řadách Římanů takový zmatek, že se Laevinius dal na útěk. 

Výsledek byl zdrcující. Na obou stranách bitevního pole ležely tisíce mrtvých. Vítězný král Pyrrhos se po bitvě musel stáhnout do Tarentu, aby si tam zahojil utržené rány. 

Čtěte také: Gordický uzel

Pak nad Římany zvítězil ještě v jedné bitvě, ale zase jenom o prsa. A tak rád vyslyšel další volání o pomoc a vydal se bojovat do Sicílie. Řecká města na Sicílii ho žádala, aby vyhnal z ostrova Kartagince. Na Sicílii sice opět zvítězil, dokonce se tam stal nakrátko králem, ale nakonec ho vyhnali zpátky domů do Řecka. 

Vrátil se s prázdnou pokladnicí a rozvrácenou armádou, ale ani pak si nedal pokoj a vedl v jednom kuse války i doma. 

A jak to s Pyrrhem dopadlo? Bledě. Nezemřel v bitvě, jak by se na tak vášnivého vojevůdce slušelo, ale dostal do hlavy cihlou. Hodila ji prý po něm z okna jakási žena, když se zapletl do pouličních šarvátek v městě Argu. Spadl s koně a nepřátelští vojáci mu uřízli hlavu.  


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas