Šedá eminence

Philippe de Champaigne: Trojportrét kardinála Richelieu (1637 nebo 1642, olej na plátně) - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Philippe de Champaigne: Trojportrét kardinála Richelieu (1637 nebo 1642, olej na plátně)Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Mluvíme-li o šedé eminenci, máme na mysli vlivnou osobu, která stojí v pozadí a tahá za nitky. Proč ale zrovna šedá? Vždyť eminence je titul římskokatolických kardinálů a k jejich oděvu patří roucho šarlatové barvy. 

Jsme ve Francii na dvoře krále Ludvíka XIII. Ale, pan král promine, nejsme tu kvůli němu. Zajímá nás jeho první ministr, jeden z nejvýznamnějších francouzských politiků všech dob, kardinál Armand Jean du Plessis, vévoda de Richelieu. 

Toho pána jistě znáte – minimálně z Dumasových Tří mušketýrů – jako padoucha, pleticháře, osobu mocnou a zlou, která měla de facto ve svých rukou moc nad celou Francií. Někdy se právě o kardinálu Richelieu mluví jako o šedé eminenci. Ale ono to všechno bylo ještě trochu jinak.

Kardinál Richelieu ovládal Francii. Ale kdo ovládal kardinála Richelieu? 

Své síly s kardinálem Richelieu spojil Francois Joseph Leclerc du Tremblay de Maffliers. Kapucínský mnich, kterému říkali Otec Josef Pařížský. 

Narodil se 4. listopadu 1577 v Paříži do vysoce postavené šlechtické rodiny, proto se mu dostalo vynikajícího vzdělání. Ovládal jazyky, jízdu na koni, četl antické klasiky a životy svatých. Společenskému vystupování se naučil za svého krátkého pobytu u dvora. 

Latinské sloveso emineo znamená: vynikat, vyčnívat, trčet, vypínat se. Eminence je tedy osoba nad jiné vynikající.

Du Tremblay, tedy Otec Josef, jedna z psychologicky nejsložitějších postav evropských dějin, od mládí zasvětil život Bohu.  

Žil v naprosté chudobě, dodržoval přísný půst, nosil žíněnou košili a spal na tvrdém loži, hodiny a hodiny strávil modlitbami a rozjímáním. 

Pak tento nadaný kazatel, vzdělaný profesor bohosloví a znamenitý organizátor v sobě objevil talent diplomata. A dal se na politiku. S kardinálem Richelieu si hned padli do oka a spojili síly pro jediný cíl: učinit z Francie první velmoc Evropy. 

Tvořili podivuhodně nerovnou dvojici: nervní Richeleu propadal záchvatům vzteku nebo malomyslnosti, Otec Josef byl klidný a pevný jako ocel. Jeden se topil v penězích, druhý žil dobrovolně o chlebu a vodě. 

Čtěte také: Znát své pappenheimské

Jako správný mnich nosil Otec Josef šedý řeholní oděv. Už chápete? Proto šedá eminence. V šedé kapucínské kápi stál bosky skromně stranou, a přitom posunoval s císařem, kurfiřty i generály jako s šachovými figurkami. Pro slávu Francie se neštítil ničeho. Ani nekonečného prodlužování třicetileté války. Říká se, že právě Otec Josef způsobil pád Albrechta z Valdštejna. 

Uvažoval dokonce o nové křížové výpravě. Ale k tomu naštěstí nedošlo. Otec Josef zemřel náhle 18. prosince 1638, o několik let dříve než kardinál Richelieu, jehož nástupcem se měl stát.   

Šedé eminence se v politice vyskytovaly napříč dějinami 

- na dvoře Marie Terezie byl šedou eminencí hrabě Kounic
- u posledního carského dvora mazaný sedlák Rasputin
- za dob třetí říše se tak říkalo osobnímu tajemníku Adolfa Hitlera Martinu Bormannovi
- o Alexeji Čepičkovi vyšla kniha Šedá eminence rudého režimu
- a dnes...? 


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas