Sedm kulí jako v Sarajevu

František Ferdinand d`Este s chotí při odjezdu z kasáren v Sarajevu 28. 6. 1914, krátce před prvním atentátem. Vpředu řidič Leopold Lojka, osobní myslivec Gustav Schneiberg, uprostřed hrabě František Harrach a generál Oskar Potiorek - Foto: Sbírka Scheufler

František Ferdinand d`Este s chotí při odjezdu z kasáren v Sarajevu 28. 6. 1914, krátce před prvním atentátem. Vpředu řidič Leopold Lojka, osobní myslivec Gustav Schneiberg, uprostřed hrabě František Harrach a generál Oskar PotiorekFoto: Sbírka Scheufler

Úsloví o sedmi kulích v Sarajevu, které známe z Haškova Švejka, není tak docela pravdivé.

„Tak nám zabili Ferdinanda!“ řekla posluhovačka Josefu Švejkovi. „Práskli ho v Sarajevu, milostpane, z revolveru, vědí. Jel tam s tou svou arcikněžnou v automobilu.“ 

„Tak se podívejme, v automobilu. Jó, takovej pán si to může dovolit,“ odpověděl Švejk, „a v Sarajevu k tomu, to je v Bosně, paní Müllerová. To udělali asi Turci. My holt jsme jim tu Bosnu a Hercegovinu neměli brát.“ 

Nebyli to Turci, ale bosensko-srbští separatisté. Ale s tou anexí Bosny a Hercegoviny nebyl Josef Švejk daleko od pravdy. Atentát na následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este, byl záminkou pro vyhlášení války Srbsku, která už byla delší dobu na spadnutí. 

Před 100 lety

„Zabili jste mi strejčka, tady máte přes držku,“ pravil dále Josef Švejk. A myslel tím nikoli strejčka, ale synovce císaře Františka Josefa I. 

František Ferdinand d´Este s manželkou a staršími dětmi - Foto: Public domain

František Ferdinand d´Este s manželkou a staršími dětmiFoto: Public domain

Výbušný lovec i milující manžel 

František Ferdinand d'Este byl rozporuplná osobnost. Vypráví se o záchvatech vzteku, které ho popadaly, když mu někdo odporoval. A taky o jeho patologické posedlost lovem... Viděli jste to množství trofejí na Konopišti? 

Byl to ale i milující otec a manžel. Na plese v Praze se seznámil s českou šlechtičnou Žofii Chotkovou. Bylo jí už třicet a pomalu se smířila s osudem staré panny. František Ferdinand se do ní zamiloval tak, že už nechtěl žádnou jinou. A to i přes odpor císařského domu. 

Protože byla Žofie mnohem nižšího původu než její muž, nesměla ho doprovázet při oficiálních příležitostech. Jejich společná cesta do Sarajeva, to bylo poprvé – a také naposled. 

První pokusy o atentát se nezdařily. Pak zasáhla náhoda 

František Ferdinand měl tušení, že návštěva Sarajeva nedopadne dobře. A nemýlil se, atentátníci byli v pohotovosti vyzbrojeni bombami. 

Byla to až neuvěřitelná, fatální shoda náhod! Považte: První ani druhý atentátník nenašel odvahu, třetí bombu hodil, ale minul a zranil osádku až dalšího vozu v koloně. Sám se pokusil o sebevraždu – spolkl kapsli s kyanidem a skočil do řeky. Z kyanidu se pouze pozvracel a bohužel pro něj ho zavčas vytáhli – živého. 

František Ferdinand se rozhodl změnit program a jet navštívit do nemocnice raněné z prvního pokusu o atentát. Ale jeho řidič si spletl cestu a musel se otočit. 

Gavrilo Princip, atentátník ze Sarajeva - Foto:  Imperial War Museum

Gavrilo Princip, atentátník ze SarajevaFoto:  Imperial War Museum

Gavrilo Princip, který už celou akci odpískal, si šel koupit do obchodu něco na zub. Najednou uviděl couvající limuzínu. Zareagoval okamžitě: vypálil dvě rány z pistole. 

Arcivévodkyni střelil do břicha, další kulka přeťala Františku Ferdinandovi krční tepnu. Žofie, o které se později zjistilo, že byla těhotná, zemřela po pár minutách. Krátce po atentátu, přestože tvrdil, že mu nic není, i František Ferdinand vydechl naposled. 

Atentátníci byli pochytáni a odsouzeni. Mladistvý Princip byl uvězněn v terezínské pevnosti, kde zemřel půl roku předtím, než byl dobojován první celosvětový konflikt, který stál miliony životů a přepsal politickou mapu Evropy. 

Ale co těch „sedm kulí jako v Sarajevu“, o kterých se píše ve Švejkovi? 

To je výrok jistého muže „ryzí povahy a bezvadného štítu“, zatčeného v souvislosti s atentátem za to, že v kavárně při mariáši, zabíjeje žaludského krále kulovou sedmou trumfů, řekl: „Sedum kulí jako v Sarajevu.“  

Infografika - atentát na Ferdinanda d'Este v Sarajevu - Foto: Vladimír Staněk


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas