Starý jako Metuzalém

Starý muž - Foto: Fotobanka Stock Exchange

Starý mužFoto: Fotobanka Stock Exchange

Podle Bible se Metuzalém, hebrejsky Metúšalah, dožil 969 let.

Naši bibličtí prapředci se vůbec dožívali úctyhodného věku: Adam podle Starého zákona zemřel, když mu bylo 930 let. Do 800 let plodil děti! Asi proto se lidstvo tak rychle rozrostlo. A jeho synové, vnuci a pravnuci to na světě vydrželi taky pěkně dlouho: Set žil 912 let, jeho syn Enos 815, jeho syn Kainan 840 a tak dál. 

Noe, ten, co ve své arše přečkal potopu světa, byl se svými 950 lety horký kandidát na vítěze v závodě dlouhověkosti. Ovšem vítězství mu vyfoukl Metuzalém, hebrejsky Metúšalah. Ten zvítězil na celé čáře. 

Čtěte také: Začínat od Adama

V knize Genesis se píše: „Ve věku sto osmdesáti sedmi let zplodil Metúšalach Lámecha. Po zplození Lámecha žil Metúšalach sedm set osmdesát dvě léta a zplodil syny a dcery. Všech dnů Metúšalachových bylo devět set šedesát devět let, a umřel.“ 

Těžko říct, kolika let se předpotopní patriarcha Metuzalém ve skutečnosti dožil. Nevíme totiž, jak dlouho tehdy trval rok. Že by autoři Bible zaměnili roky za měsíce? To už vypadá méně zavlasypřitaženě. Pak by se Adam dožil zhruba sedmdesátky a Metuzalém skoro jedenaosmdesátky.   

Nejstarší lidé planety 

Dnes je za prokazatelně nejstaršího muže planety považován Japonec Jiroemon Kimura, zemřel v roce 2013 a bylo mu 116 let a 54 dní. 

Ale to není nic proti Jeanne Louise Calmentové. Narodila se v jihofrancouzském Arles 21. února 1875. Provdala se za svého zámožného bratrance, a tak si žila v klidu a spokojeně. Nikdy nemusela pracovat kvůli výdělku a mohla se věnovat svým zálibám. Milovala tenis, šerm, cyklistiku, plavání, operu a hru na piano. Svého manžela, dceru a dokonce i vnuka přežila o mnoho let. 

Čtěte také: Lazaret

V roce 1888 se jako třináctiletá setkala s Vincentem van Goghem, který navštívil obchod jejího strýce s výtvarnými potřebami. O sto let později při příležitosti oslav výročí návštěvy Vincenta van Gogha v Arles promluvila s novináři o setkání se slavným malířem. 

Krátce nato si zahrála sama sebe ve filmu Vincent a já a stala se tak nejstarším hercem, který se kdy objevil před filmovými kamerami.   

Tomu se říká smůla… 

V roce 1965, kdy bylo paní Jeanne Calmentové 90 let a neměla žádného dědice, s ní právník André-François Raffray uzavřel smlouvu o koupi jejího domu. Pan doktor práv měl tehdy 47 let. Zavázal se, ten dobrý muž, že paní Calmentovou v jejím domě nechá bydlet a bude jí vyplácet až do smrti každý měsíc dva a půl tisíce franků. 

Právník zemřel v roce 1995 v 77 letech na rakovinu a rentu za něj dál paní Calmentové platila jeho žena. Celkem paní Calmentové vyplatili víc než dvojnásobek hodnoty jejího domu. 

Čtěte také: Nikotin

Čím to, že se dožila tak vysokého věku? Žila aktivně. Do sta let jezdila na kole, používala hodně olivového oleje, pila portské víno, nezřízeně se cpala čokoládou a nevyhýbala se ani cigaretám. 

Nejstarší žena planety Jeanne Louise Calmentová zemřela v Arles 4. srpna 1997. Dožila se 122 let, 5 měsíců a 14 dní.  


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne. 

Pořad: Slovo nad zlato  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pátek, neděle 15:20  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 2. června  2015       rubrika: Původ úsloví

  Kvílí jako meluzína

  Meluzína je mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Poprvé se pod tímto jménem objevila ve spisu Historie o Meluzíně, který v r. 1393 sepsal knihař Jan z Arrasu. Později byla meluzínská pověst zpracována...

   
 • 29. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Vyschlý jako mumie

  Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

   
 • 27. května  2015       rubrika: Původ úsloví

  Dlouhá Odysea

  Dlouhá, bludná pouť či složité, pestré životní osudy.

   

Slovo nad zlato

Tipy na správné slovní typy. Nebo na problematické (z)jevy našeho jazyka. Jak správně ohýbat slova jako chřest? A jak a proč kvůli pravopisu nedostat padáka místo padáku? To vám každý všední den v 10:40 odhaluje Český rozhlas Dvojka. 

Web připravují

Jan Rosák
Libor Vacek
doc. RNDr. Karel Oliva, Dr.
PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA
PhDr. Žaneta Dvořáková, Ph.D.
PhDr. Martin Prošek, Ph.D.

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Původ a význam slov nebo úsloví vysvětluje na Dvojce dvojka Jan Rosák a bohemista Karel Oliva.
  • O původu příjmení
   Pátrejte s Českým rozhlasem Dvojka po tajemství vašeho jména.
  • Okouzlení slovem
   O krásách (mluvené) češtiny. S Luďkem Munzarem a Františkem Novotným na Dvojce.
  • Rozmlouvání o češtině
   S bohemistkou Jaroslavou Hlavsovou každou sobotu ráno na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní vědci objasňují nejčastější jazykové problémy v Českém rozhlasu Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro Český rozhlas Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí Český rozhlas Plzeň.

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas