O soutěži

O soutěži Concertino Praga - Foto: Vavřinec Menšl

O soutěži Concertino PragaFoto: Vavřinec Menšl

Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga, kterou již od roku 1966 organizuje Český rozhlas, je určena začínajícím mladým interpretům.

V tříletém cyklu je soutěž střídavě vypisována v oborech housle, klavír, violoncello a harfa, dále pro dechové nástroje flétnu, hoboj, klarinet, fagot a trubku, či v oboru komorní hra v obsazení od dua až kvinteto. Časově jí předchází Národní rozhlasová soutěž Concertino Praga, ve které pětičlenná porota vybírá nejlepší kandidáty, kteří do mezinárodního klání postoupí a Českou republiku zde reprezentují.  

Čtěte také: Poznejte historii Concertino Praga

Mladí umělci z celého světa se mezinárodní soutěže účastní prostřednictvím profesionálních zvukových nahrávek, z nichž na základě anonymního poslechu vybírá sedmičlenná porota složená z renomovaných světových umělců ty nejlepší. Výsledky jsou vzhledem k přísnému utajení kandidátů velmi objektivní. Porota jejich údaje získá teprve po udělení všech cen a čestných uznání. 

Nahrávky a přihlášení do soutěže zajišťují členové Evropské vysílací unie (EBU), Mezinárodní hudební rady (IMC) a Evropské hudební rady (EMC).  

Soutěž každoročně vrcholí slavnostním koncertem v Praze, kde laureáti obhajují své prvenství před rozhlasovým mikrofonem a televizními kamerami. Laureáti dále vystupují na tradičním Jihočeském festivalu Concertino Praga, celkem na čtyřech koncertech v překrásných sálech jihočeských zámků. Absolutnímu vítězi vydává Český rozhlas vlastní profilové CD. Pořadatel nabízí laureátům také další koncertní a vzdělávací příležitosti, a to nejen v průběhu daného roku, ale i v následujících letech.  

Členové a čestní členové Stále komise Concertina Praga 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas