Kaspar Zehnder

Kaspar Zehnder - Foto: Guy Perrenoud

Kaspar ZehnderFoto: Guy Perrenoud

Švýcarsko

Kaspar Zehnder je od roku 2012 uměleckým ředitelem festivalu Murten Classics a orchestru Biel Solothurn Symphony Orchestra. Narodil se v městě Riggisberg/BE, v Bernu u H. Indermühleho studoval hru flétnu a u E. Körnera dirigování. Během svých studií navštívil Paříž, Sienu a Evropskou Mozartovu akademii. Od A. Nicoleta, Ch. Dutoita, WA Alberta, R. Weikerta, H. Steina a M. Honcka získal důležité podněty. V letech 2005–2008 Zehnder jako umělecký ředitel PFK – Prague Philharmonia poprvé dirigoval na velkých světových podiích.

Kdy jste se poprvé setkal se soutěží Concertino Praga?
Bylo to v době, kdy jsem byl šéfdirigentem orchestrem PKF, protože někteří z našich hráčů byli bývalými laureáty. 

Jaký druh hudby máte osobně nejraději?
Jelikož stále vystupuji jako koncertní flétnista, tluče moje srdce pro vážnou hudbu. Mám za to, že je to základ všech orchestrálních a dokonce operních partitur. 

Jak obecně pohlížíte na umělecké soutěže a na objektivitu měření výkonů?
Potřebujete silnou duševní přípravu. Nestačí to být dobrým hudebníkem. Soutěže jsou dobré na soustředění. Máte jasný repertoár, který musíte připravit, a cíl, na který se musíte soustředit – je to velice důležité pro jakéhokoliv mladého hudebníka. 

Co si myslíte o anonymním způsobu hodnocení nahrávek ve srovnání s hodnocením živých vystoupení?
V obou případech jde o energii – ale jinými způsoby. Je lepší mít dobrou nahrávku, protože hraní je více hudební, více zajímavé než u méně dobré nahrávky. Živý výkon vyžaduje více charisma, více komunikací. V případě, že je vystoupení úchvatné, může technická dokonalost dokonce být vedlejší. U nahrávky je technická dokonalost jedna z hlavních podmínek. 

V čem podle Vás spočívá největší přínos hudebních soutěží pro mladé muzikanty?
Vždycky bylo pro mě skvělé mít příležitost potkat a poslouchat další hudebníky v mém věku. Bylo důležité pochopit, že konkurence není záporné slovo, ale že se jedná o velmi důležitou podobu sebe-evaluace, motivace and inspirace. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas