Sofiia Matviienko

Sofiia Matviienko - Foto: archiv CP

Sofiia MatviienkoFoto: archiv CP

(*2002, Pereshchepyne)

Čestné uznání v kategorii Flétna 

„Vždycky jsem chtěla skrz hudbu zpříjemňovat lidem život a hudební soutěže jsou pokaždé výzvou a skvělou příležitostí se tomuto snu přiblížit. Concertina jsem se chtěla zúčastnit už od té doby, co jsem se o něm před sedmi lety dozvěděla, ale účast mnohem zkušenějších a starších soutěžících mě trochu vyděsila. Teď jsem šťastná, že jsem se do této úžasné soutěže přihlásila.“

„Obzvláště mě bavilo pracovat na Variacích Otmara Máchy, ve kterých jsem se pokusila vyjádřit zvonění zvonu vyzývající k povstání a sjednocení lidí, „neboť jsem část lidstva“, jak napsal Hemingway. Jsem šťastná, že byly mé snahy takto vysoko ohodnoceny a že můj úspěch bude inspirovat děti z malých měst k tomu, aby si, navzdory všem obtížím, šly za svými sny a touhami, stejně jako to dělám já.“
Sofiia Matviienko

O umění a hudbu se začala zajímat již v útlém věku.  

Jako obyvatelka malého ukrajinského městečka vždy snila o rovných příležitostech pro rozvoj schopností mladých talentovaných muzikantů žijících v malých městech a na vesnicích.  

 

 

Sofiina učitelka žije v jiném městě než ona sama, většina lekcí se tedy odehrává přes Skype.  

Sofiia na sobě však přesto usilovně pracuje a snaží se být příkladem pro sociálně či geograficky znevýhodněné nadané děti, jejichž šance na úspěch jsou kvůli vnějším faktorům snížené. 

Je držitelkou stipendia Klubu Rotary Düsseldorf-Schlossturm. Vystoupila již na mnoha charitativních koncertech, na mezinárodním argentinském festivalu Iguazú en Concierto 2016 a v říjnu 2016 odehrála svůj první sólový recitál na italském festivalu Giovanile Biellese.  

Je vítězkou mezinárodních soutěží Severino Gazzelloni 2016 (Itálie), Iguazú Audition (Argentina), 12. Mezinárodní soutěže pro mladé muzikanty Rotary (Rusko) či televizní soutěže Má oblíbená flétna (Rusko). 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas