Komorní orchestr Ignáce Františka Máry

Komorní orchestr Ignáce Františka Máry - Foto: archiv souboru

Komorní orchestr Ignáce Františka MáryFoto: archiv souboru

O souboru

V roce 2013 vznikl houslový soubor při ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě. Založila jej a dirigovala Támar Mašlaňová (Junová), učitelka vrchních smyčců na této škole. Od počátku souboru byla snaha zařadit také spodní smyčce, které se v té době na ZUŠ nevyučovaly. Tehdy začala spolupráce s paní učitelkou Jarmilou Nedbalovou a jejími žáky na violoncello a kontrabas. V roce 2016 přijal orchestr jméno violoncellisty Ignáce Františka Máry, rodáka z Havlíčkova Brodu. Ve stejném roce začal s orchestrem spolupracovat i dirigent Michal Hájek. 

Orchestr má v současné době 18 členů. Zkouší jednou týdně v ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě, kde připravuje repertoár na koncerty. Pořádá letní soustředění a koncertuje v regionu Vysočina. Mezi pravidelné koncerty orchestru patří vánoční koncerty s pěveckým sborem Prímadonky (také ze ZUŠ Havlíčkův Brod) a slavnostní koncerty, pořádané každoročně v červnu. Orchestr se účastní každoročně akce Den kostelů a pořádá i výchovné koncerty. 

V repertoáru orchestru jsou mimo jiné skladby J. S. Bacha, B. Brittena, B. Bartóka, A. Corelliho, W. A. Mozarta, J. Sibelia, E. Suchoně, J. V. Stamice, J. Suka, A. Vivaldiho a dalších. Jako úžasnou zkušenost přijal orchestr i možnost nahrát hudbu Jolany Saidlové pro Concerto Bohemia. 

Po kolikáté se soubor účastní soutěže Concerto Bohemia?
Poprvé. 

Co pro vás znamená výhra v soutěži?
Velkou odměnu a zhodnocení práce dětí v orchestru. Nové zkušenosti při natáčení, příslib báječného výletu do Prahy i utužení kolektivu. 

Jaká byla vaše první reakce po zveřejnění výsledků?
Hurá!!!!!!!!!!!!!!!! 

Dle čeho jste volili soutěžní repertoár, můžete nám jej trochu přiblížit?
Chtěli jsme hrát původní českou tvorbu, atraktivní repertoár, který bude zároveň přístupný dětské duši. Paní Jolanu Saidlovou (autorku Miniscének) navíc známe osobně. K tomu jsme přidali známé Preludium M. A. Charpentiera. 

Jak se těšíte na listopadový koncert vítězů?
MOC!!! :-) 

Co považujete za dosavadní největší úspěch souboru?
Je to právě úspěch v soutěži Concerto Bohemia. Jinak ale obecně naším úspěchem je každý opravdu kvalitně zahraný kus hudby, byť jen třeba nějakých pár taktů na zkoušce. Pokud se to povede a všichni zahrají se stejnou chutí, nasazením a prožitkem, najednou se děje muzika, je to živé a oči začnou svítit. Člověk pak cítí, že to jde a že je možné dotknout se něčeho báječného! 

Máte nějaký speciální rituál či tradice, které soubor dodržuje?
Právě jedna nová tradice vznikla: když se vyhraje rozhlasová soutěž, tak se nakoupí obrovská krabice cukroví s děsně dobře se pomějeme! 

Co hráče na působení v souboru nejvíce baví a naplňuje?
Těžko říct, odpovídat by měli oni :-) Z jejich hlediska je to asi především zážitek z tvoření něčeho, co můžou dělat společně s partou kamarádů. Jakoby mimoděk se tím učí řádu, kázni a překonávání nepohodlí. Myslíme si, že pokud děti cítí (a oni to moc dobře cítí!), že činnost je kvalitní a smysluplná, prostě chtějí být u toho, jdou s vámi a vydrží leccos. 

Jak často zkoušíte a jak často koncertujete? Kde budeme mít v nejbližší době možnost soubor slyšet živě?
Zkoušíme jednou týdně dvě hodiny. K tomu máme v případě potřeby dělené zkoušky, sobotní soustředění nebo oblíbený letní týdenní výjezdní výletovo-pracovní pobyt. Zrovna tento měsíc nás čeká několik koncertů. 6. dubna vystoupí orchestr v rámci Stamicových slavností v Havlíčkově Brodě. 13. dubna nás čeká koncert na zámku ve Vilémově a 18. dubna koncert v Evangelickém kostele v Pardubicích. Naší poslední dubnovou koncertní zastávkou bude 22. 4. Jihlava. 

Facebook  

Partneři

  • Osa - logo

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas