Kytarový soubor Non Mesure

Kytarový soubor Non Mesure - Foto: archiv souboru

Kytarový soubor Non MesureFoto: archiv souboru

O souboru

Kytarový soubor Non Mesure působí při ZUŠ V. Ambrose v Prostějově. Zaměřujeme se převážně na interpretaci barokní hudby prostřednictvím všech typů kytar běžných v kytarových souborech - tj. od sopránových, přes klasické kytary obvyklé velikosti až po basové kytary. Kromě nich, však můžete v našem souboru slyšet také zvuk zobcových fléten, bicích a různých perkusních nástrojů, jelikož právě tyto bývaly v období baroka a renesance hojně uplatňovány. Náš soubor tak získává žádoucí zvukovou barevnost, která nám dříve u ryze kytarového zastoupení chyběla.  

Nástrojové obsazení též úzce souvisí s repertoárem souboru, který mimo již zmíněných skladeb baroka zahrnuje také hudbu 18. stol. z oblasti Jižní Ameriky, konkrétně Peru a Chile. Trendem souboru je rovněž zařazovat do repertoáru písně. 

Přestože jsme žákovským souborem, za spolupráci vděčíme pedagogům naší školy, a to zejména pedagogům kytarového oddělení, ale také oddělení dechového pěveckého a oddělení bicích nástrojů. 

Kytarový soubor NON MESURE vystupuje pravidelně na akcích ZUŠ V. Ambrose, vyhledáváme však stále více příležitostí prezentovat se také kdekoliv za hranicemi našeho regionu. Sami se rádi necháváme inspirovat na různých interpretačních seminářích a současně bychom byli rádi inspirací i pro jiné kytarové soubory. 

Pro název našeho souboru nám byla inspirací forma barokního preludia non mesure, které je zapisováno bez taktových čar, zpravidla ve stejných notových hodnotách. Tím získává improvizační charakter a vystihuje tak jistý podstatný aspekt hudby všeobecně, totiž potřebu vyprávět. Přáli bychom si, aby hudba v našem podání uměla právě v tomto duchu
k posluchačům promlouvat. 

Po kolikáté se soubor účastní soutěže Concerto Bohemia?
Poprvé. 

Co pro vás znamená výhra v soutěži?
Je to pro velká nás čest a vnímáme to jako prestižní záležitost. 

Jaká byla vaše první reakce po zveřejnění výsledků? 
I přes skutečnost, že jsem byl právě v zahraničí, potřeba sdílet velkou radost z úspěchu alespoň prostřednictvím mailů, smsek se členy souboru, kolegy a rodiči žáků. 

Dle čeho jste volili soutěžní repertoár, můžete nám jej trochu přiblížit? 
Volili jsme repertoár tak, abychom ukázali, že i tzv. „stará hudba“ může být sdělná, poutavá, zábavná a v tomto smyslu i nadčasová. 

Jak se těšíte na listopadový koncert vítězů?
Koncert považujeme za vyvrcholení soutěže Concerto Bohemia, a proto se na něj moc těšíme. 

Co považujete za dosavadní největší úspěch souboru?
Přestože měl soubor již příležitost účastnit se s úspěchem soutěže kytarových souborů, má za sebou různá veřejná vystoupení a koncerty u nás i v zahraničí, za největší dosavadní úspěch považujeme právě naše umístění v soutěži Concerto Bohemia. 

Máte nějaký speciální rituál či tradice, které soubor dodržuje? 
Nemáme, nicméně podnětná otázka :-). 

Co hráče na působení v souboru nejvíce baví a naplňuje?
Domnívám se, že jsou to veřejná vystoupení, kde vždy úročíme svou dosavadní práci. Věříme, že naše hraní těší a baví posluchače a vzájemný kontakt s publikem si vždy užíváme. 

Jak často zkoušíte a jak často koncertujete? Kde budeme mít v nejbližší době možnost soubor slyšet živě?
Zkoušky máme dvakrát týdně. Koncerty situujeme vždy spíše ke konci školního roku během dubna – června, kdy míváme průměrně dva koncerty v průběhu měsíce. Nejbližší vystoupení nás čeká 24. 5. 2018 v Olomouci při příležitosti konání happeningu ZušOpen. Naší již tradiční a oblíbenou akcí je koncert v Barokním divadle ve Valticích během měsíce června. 

Web
Facebook
Video 

Partneři

  • Osa - logo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas