Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře

Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře - Foto: archiv souboru

Smyčcový orchestr Pražské konzervatořeFoto: archiv souboru

O souboru

Smyčcový orchestr vznikl na Pražské konzervatoři v polovině 60. let 20. století. Práce v něm původně nebyla součástí osnov a studenti ho navštěvovali dobrovolně. Až od roku 1969 získal pevné místo v učebních plánech a hned v následujících letech na sebe výrazně upozornil na koncertech v Praze i na zahraničních zájezdech (Rusko, Maďarsko). V roce 1972 dosáhl mimořádného úspěchu (získal 1. cenu a zlatou medaili) na mezinárodní soutěži studentských orchestrů v Berlíně, organizované nadací Herberta von Karajana. Celé toto období orchestr řídil dirigent Libor Hlaváček. 

Další významnou kapitolou v historii orchestru představuje perioda 1990 – 2009, kdy pracoval pod vedením houslisty Františka Pospíšila. V této době pravidelně koncertoval v Praze i v dalších městech a mnohokrát reprezentoval Pražskou konzervatoř v zahraničí. Vystoupil např. ve Francii (v Tours, Marseille, Lyonu a Belfortu), dále v Turecku a Německu. V letech 1995, 1996, 1998, 2003 a 2006 získal titul absolutního vítěze v soutěži Českého rozhlasu Concerto Bohemia. 

Studiové nahrávky i záznamy z veřejných koncertů jsou dodnes v rozhlase vysílány. Prestižní záležitostí bylo zařazení do koncertního cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii v letech 1998 a 2011. Orchestr většinou vystupoval jako smyčcový, někdy však přibíral i dechové nástroje. Repertoár zahrnoval skladby všech slohových období, včetně doprovodů instrumentálních koncertů a symfonií např. Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Mendelssohna a Prokofjeva. Z českých autorů provedl skladby Dvořáka, Suka, Janáčka, Foerstera, Martinů, Krejčího i soudobých skladatelů J.Temla, I.Hurníka a P.Trojana. 

V období 2009 - 11 orchestr vedl dirigent Tomáš Koutník, v dalších dvou letech pracoval pod vedením vedoucího smyčcového oddělení Pražské konzervatoře Karla Doležala. 

V současné době je orchestr složen ze studentů 2. a 3. ročníku smyčcového oddělení Pražské konzervatoře. Vede je mladý japonský dirigent Chuhei Iwasaki. Orchestr pravidelně, 2x týdně, zkouší a několikrát v průběhu školního roku koncertuje. Vloni se kromě vystoupení na konzervatoři představil i na třech koncertech v Muzeu České hudby v Praze. V červnu 2017 se zúčastnil Mezinárodního studentského hudebního festivalu ve francouzském Belfortu.  

Po kolikáté se soubor účastní soutěže Concerto Bohemia?
Soubor se soutěže Concerto Bohemia zúčastnil po patnácté. 

Co pro vás znamená výhra v soutěži?
Motivaci k další práci. 

Jaká byla vaše první reakce po zveřejnění výsledků?
Radost. 

Dle čeho jste volili soutěžní repertoár, můžete nám jej trochu přiblížit?
Repertoár volíme vždy s cca půlročním předstihem. Vychází ze školního vzdělávacího programu Pražské konzervatoře v předmětu „souborová hra“  

Jak se těšíte na listopadový koncert vítězů?
Těšíme se hodně. 

Co považujete za dosavadní největší úspěch souboru?
Několikanásobné absolutní vítězství v soutěži Concerto Bohemia, zahraniční zájezdy a koncerty. 

Máte nějaký speciální rituál či tradice, které soubor dodržuje?
Ne. 

Co hráče na působení v souboru nejvíce baví a naplňuje?
Radost z krásné hudby. 

Jak často zkoušíte a jak často koncertujete? Kde budeme mít v nejbližší době možnost soubor slyšet živě?
Zkoušíme 2 krát týdně, ročně máme asi 6 koncertů. 

Partneři

  • Osa - logo

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas