8. února  2013  rubrika: Dění v redakci

Cenu Ferdinanda Peroutky obdrželi spolupracovníci Šestky Petr Příhoda a Petr Fischer

Ferdinand Peroutka - Foto: Archiv RFE

Ferdinand PeroutkaFoto: Archiv RFE

Cenu Ferdinanda Peroutky pro rok 2012 ve středu, v den 118 narozenin tohoto významného českého novináře, obdrželi spolupracovníci Českého rozhlasu 6 Petr Příhoda a Petr Fischer. Ocenění, které nese jméno významného českého novináře a publicisty, má sloužit zvýšení prestiže novinářské práce a vyzdvihovat ty žurnalisty, kteří následují příklad Ferdinanda Peroutky, jenž se považoval za politického spisovatele.

Pořadatelé soutěže po nich požadují vysokou mravní integritu a osobní zodpovědnost za společenské důsledky svého publicistického působení. Cena Ferdinanda Peroutky se uděluje od roku 1996 vždy v únoru, ke dni Peroutkova narození. 

MUDr. Petr Příhoda - Foto: Hynek Bulíř

MUDr. Petr PříhodaFoto: Hynek Bulíř

Jak uvedl ve svém laudatiu komentátor Českého rozhlasu 6 Jan Bednář, profesionální dráha čtyřiasedmdesátiletého Petra Příhody nebyla přímočará a dělí se na období ovlivněná politickým vývojem. Jeho otec nepřežil nacistické vězení a jako dítě Příhoda vnímal hrůzy války i poválečné zmatky, když dospíval. Na začátku 60. let vystudoval psychiatrii na brněnské univerzitě. Za normalizace publikoval v samizdatu a také v Tigridově exilovém časopise Svědectví. 

Po revoluci v roce 1989 mohl začít přispívat do oficiálního tisku. V roce 1990 se na dva roky stal poradcem premiéra Petra Pitharta a od roku 1992 přednáší lékařskou etiku na UK. Své komentáře prezentoval v Rádiu Svobodná Evropa a na Českém rozhlase 6. 

Nejdůležitějším charakteristickým rysem Příhodových komentářů je podle Bednáře jeho základní životní orientace, náboženské přesvědčení vyrostlé z křesťanství. "Jsem přesvědčen, že jeho křesťanská orientace ve skutečnosti konvenuje názoru velké části české společnosti a má jí hodně co říct, i když většina lidí ve statistických průzkumech uvádí, že jsou nevěřící," míní Bednář.  

Petr Fischer - Foto: Robert Candra

Petr FischerFoto: Robert Candra

Třiačtyřicetiletý Petr Fischer psal od konce 90. let pro Lidové noviny, Respekt a časopis A2. Psával o kultuře, ekonomii a v roce 2001 se stal hlavním komentátorem Lidových novin. Roku 2003 přešel coby politický analytik k BBC. V roce 2006 nastoupil do Hospodářských novin, v nichž vedl tři roky kulturní rubriku. Od října 2009 se na další tři roky stal šéfem obnovené kulturní redakce České televize. Od podzimu 2012 se jeho komentáře opět objevují v Hospodářských novinách, na serverech a je zván i do České televize. Pravidelně také spolupracuje s Českým rozhlasem 6 v pořadu Média v postmoderním světě, kde s Karlem Hvížďalou v cyklu Dnešek diskutuje o trendech moderní žurnalistky.  

Vyslovuje se také ke kulturnímu dění, k obecným politickým, ekonomickým a zahraničním otázkám České republiky. "Jeho jazyk je vytříbený, styl elegantní a sdělný. Bývá ve svém psaní sice tvrdý a s nezamlžovaným pohledem, vždy však slušný a snažící se co nejobjektivněji vnímat situaci hodnoceného objektu," uvedl ve svém laudatiu Vladimír Bako. 

V minulosti obdrželi Cenu Ferdinanda Peroutky i další redaktoři, komentátoři a spolupracovníci Českého rozhlasu 6 Jiří Ješ, Jan Jůn, Jan Bednář, Karel Hvížďala, Jaroslav Jírů, Jan Macháček, Milan Slezák, Luboš Palata a Adam Černý.  

(S využitím zprávy ČTK) 

Autor:  Redakce ČRo 6
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas