26. ledna  2012  rubrika: Dění v redakci

Renesance undergroundu nejen ve vysílání Českého rozhlasu

Z historie undergroundu... (Zleva) Historik Michal Stehlík, redaktorka Ivana Denčevová a badatel František Stárek–Čuňas - Foto: Silvie Ulrichová

Z historie undergroundu... (Zleva) Historik Michal Stehlík, redaktorka Ivana Denčevová a badatel František Stárek–ČuňasFoto: Silvie Ulrichová

Šestka Českého rozhlasu připravila pro své posluchače exklusivní výlet světem undergroundu. Každý poslední čtvrtek v měsíci se v následujícím půlroce přeneseme díky redaktorce Ivaně Denčevové a pořadu Hovory o hledání ke kořenům fenoménu s názvem underground.

Tento mimořádný cyklus mapuje etapu historie, ve které právě Und a jeho představitelé sehráli mimořádnou a výjimečnou roli a stali se součástí politického podhoubí undergroundu. Diskutovány budou jednotlivé etapy a příznačné a charakteristické události daného období, jako například srpen 1966 a největší násilný zátah KSČ proti takzvaným máničkám nebo souvislosti a témata Lennonovy zdi. 

Pravidelnými hosty ve studiu budou: badatel a aktér Und František Stárek Čuňas a historik a děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík. Jednotlivé díly budou doplněny archivními ukázkami, výpověďmi zúčastněných osob a komentáři a informacemi z dobového tisku. 

„Znalost undergroundu a jeho vnímání není jen o pohledu do minulosti. Je to i připomínkou toho, že má smysl prosazovat a definovat individuální svobodu. Underground je tak nejlepší příklad vyjádření svobody jednotlivce.“ Těmito slovy vyjadřuje Michal Stehlík stěžejní přínos undergroundu pro dnešní mladou generaci.

První díl zazní na vlnách Šestky ve čtvrtek 26. 1. od 19. 30 a přenese své posluchače do dění roku 1957 a událostí spojených s tzv. „rokenrolem v Mánesu“.  

Existuje vůbec underground a má v dnešním prostředí význam? „Underground existuje bez ohledu na politické zřízení. V našem konkrétním případě můžeme hovořit o době renesance undergroundu. Underground se vrací ke svým kořenům a jeho současné společenství je neobyčejně živé,“ hodnotí František Stárek Čuňas. 


Neobyčejný seriál Hovorů o hledání uzavře na konci června téma akce „Asanace“ a působení Und v exilu. „Pokud odhalíme další zajímavé náměty a pohledy a současně budou mít naši hosté chuť se na pořadu nadále podílet, budeme uvažovat o pokračování tohoto jedinečného cyklu,“ uzavírá autorka projektu, Ivana Denčevová. 

 

 

Underground jako politický fenomén, hosté František Stárek a Michal Stehlík. Připravila Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

První příběh z cyklu Z historie undergroundu: Tančit v roce 1957 rokenrol? Trestný čin, pod vlivem západního štvavého imperialismu. Hosté: badatel a velká postava undergroundu František Stárek - Čuňas a historik Michal Stehlík. Moderuje Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

Šedesátá léta a vlasatci - druhý díl z cyklu Historie undergroundu. Hosté: Michal Stehlík, František Stárek. Připravila Ivana Denčevová

Vložit na svůj web

 

Písecká výstava fotografií věnovaných historii českého undergroundu. Hosté: Michal Grill a Aleš Opekar. Moderuje Ivana Denčevová. (celá verze)

Vložit na svůj web

 

Cyklus historie undergroundu v Česku: Sedmdesátá léta. Host: František Stárek Čuňas. Moderuje Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

Z historie undergroudnu, proces s Plastic People v roce 1976. Připravila Ivana Denčevová. (celá verze)

Vložit na svůj web

 

Z historie undergroundu - Časopis Vokno a soudní procesy. Moderuje Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

Z historie undergroundu, Ivan Martin Jirous. Připravila Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

Undergroundová univerzita. Hosté: Květa Neradová a František Stárek. Připravila Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

S Petruškou Šustrovou o historii undergroundu. Připravila Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

Z historie undergroundu: S hudebnicí Dagmar Vokatou. Osobitá písničkářka, signatářka Charty 77. Moderuje Ivana Denčevová. (repríza)

Vložit na svůj web

 

Undergroundové divadlo. Hosty pořadu jsou Zdenka Bratršovská a František Hrdlička,spisovatelé a také zakladatelé undergroundového Bílého divadla. Připravila Ivana Denčevová.

Vložit na svůj web

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas