20. srpna  2012 v 12:15  rubrika: Dění v redakci

Srpnové události roku 1968 ve vysílání Českého rozhlasu 6

Dagmar Hochová, Praha 1968 - Foto: Dagmar Hochová

Dagmar Hochová, Praha 1968Foto: Dagmar Hochová

Okupace vojsk Varšavské smlouvy ukončila reformní proces známý jako pražské jaro. Na českých a slovenských ulicích po sobě zanechala 108 obětí. V úterý si připomeneme již 44. výročí od této tragické události. Šestka věnuje tématu pozornost ve svém vysílání.

V pondělí 20. srpna představí Libor Dvořák v pořadu Politická literatura na českých pultech knihu Sergeje Lebeděva Hranice zapomnění. Titul Hranice zapomnění klade důraz na význam historické paměti. Autorem je doposud neznámý ruský třicátník Sergej Lebeděv. V ruském originálu kniha vyšla před dvěma lety a za tu dobu se dočkala nejen několika domácích cen, ale i prvních překladů do cizích jazyků. Na přelom druhé a třetí dekády měsíce srpna totiž nepřipadá jen již 44. výročí okupace někdejšího Československa armádami pěti zemí Varšavské smlouvy v čele se sovětskou, která tu pak zůstala skoro čtvrt století, ale také 21. výročí protigorbačovského puče ve stále rychleji dodýchávajícím Sovětském svazu. Tyto dvě události (a vedle nich například i sovětské tažení do Afghánistánu, které započalo na přelomu let 1979–1980) byly klasickými ukázkami rusko-sovětského imperiálního myšlení, jímž se sovětské bolševické vládnoucí elity řídily skoro tři čtvrtě století. Poslouchejte Šestku v pondělí 20. srpna od 20:10

Pořad Názory a argumenty je hlavním publicistickým pořadem Českého rozhlasu 6. Každý den nabízí pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Úterní vydání Názorů a argumentů se tak neobejde bez komentáře reflektující události roku 1968. Úterý 21. srpna od 18:10

Úterní vydání magazínu Zeměžluč připomene výročí s titulkem: „Budoucnost vojenských újezdů aneb Jak se česká příroda zotavila po letitém devastujícím pobytu sil Varšavské smlouvy“. Na vlnách Šestky nás bude provázet 21. srpna od 20:10 Čestmír Klos. 

Vyvrcholením celého týdne bude nedělní Kulatý stůl s tématem: První hodiny invaze 21. 8. 1968. Ve studiu přivítáme poslední žijící pamětníky jednání stran Československý rozhlas, ÚV KSČ a parlament: Karla Lánského, Richarda Seemanna a Luboše Dobrovského. Neděle 26. srpna od 18:10. Diskusi moderuje Karel Wichs.  

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas