1. února  2011  rubrika: Dění v redakci

Úvahy Ferdinanda Peroutky na vlnách Českého rozhlasu 6

Ferdinand Peroutka - Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Ferdinand PeroutkaFoto: Archiv Slávky Peroutkové

V květnu to bude 60 let, kdy se v éteru poprvé ozval hlas Svobodné Evropy. U zrodu této rozhlasové stanice stál i slavný český novinář Ferdinand Peroutka, jehož práce se později stala vzorem pro seriozní politickou žurnalistiku. Peroutkovy brilantní úvahy, v nichž se zrcadlí nejen jeho vysoké morální vlastnosti, ale i nesmiřitelnost vůči všem totalitním projevům a nesnášenlivosti, si po více než padesáti letech opět můžete poslechnout na rozhlasových vlnách.

U příležitosti blížícího se 60. výročí zahájení pravidelného vysílání Svobodné Evropy do Československa je spolu s vysvětlujícím komentářem Jana Bednáře uvádí Český rozhlas 6. Poslechnout si je můžete (téměř pravidelně) v sobotním vydání pořadu Názory a argumenty v 18.10 hodin. V textové podobě je najdete na internetových stránkách stanice sestka.rozhlas.cz

Původní Peroutkovy texty exlusivně získal ČRo 6 z Hooverova instututu Stanfordské univerzity v Kalifornii, kde je uložen archiv americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Jan Bednář, který z nich vybírá ty nejzajímavější, říká: Peroutkovy politické komentáře, psané vybraným českým jazykem, představují mimořádně zajímavou část naší poválečné publicistiky a výborně se hodí pro připomenutí doby jejich vzniku – období začátků komunistického režimu v tehdejším Československu. 

Redaktor ČRo 6 Jan Bednář - Foto: Vendula Kosíková

Redaktor ČRo 6 Jan BednářFoto: Vendula Kosíková

Nutno podotknout, že to byla doba krutých represí, namířených proti veškeré politické opozici v tehdejším Československu, k nimž se tehdy nově vládnoucí komunisté zcela nemilosrdně uchýlili. Komunistům šlo pochopitelně o potlačení jakéhokoli odporu proti režimu, který nastolili v únoru roku 1948. Komunisté neváhali uplatňovat v široké míře tzv. revoluční násilí, tedy teror, a dá se říci, že během několika let po únoru 1948 jednoduše veškerou politickou opozici vymýtili: její veřejně známí členové byli prostě pozatýkání a putovali pak na mnoho let do vězení a někteří dokonce na šibenici. Lidé spojení s první republikou se prostě ztráceli z veřejného života, často mizeli kdesi v pracovních táborech či vyšetřovnách Státní bezpečnosti a jen několika bývalým demokratickým politikům se po únoru 1948 podařilo tajně uprchnout přes hranice, většinou za velmi dramatických okolností. 

Peroutka sám takto utekl ze své vlasti nedlouho po komunistickém převratu na jaře roku 1948, v okamžiku, když už bylo jasné, že mu tehdejší vládci vůbec nedovolí veřejně působit. O tři roky později, v roce 1951, se Ferdinand Peroutka stal v New Yorku jedním ze zakladatelů rozhlasové stanice Svobodná Evropa a jejím prvním ředitelem. Na vlnách Svobodné Evropy hovořil pak k lidem doma pravidelně každý týden po mnoho let, komentoval vývoj v Československu i ve světě a zamýšlel se nad nelehkým osudem svého národa, který byl přinucen žít pod komunistickou diktaturou. 

Komentované úvahy F. Peroutky nejsou jediným příspěvkem, který ČRo 6 k výročí chystá. V pravidelné čtvrteční relaci Hovory o hledání uvádí například příběhy lidí z Rádia Svobodná Evropa a přibližuje některé z jeho tehdejších pořadů. 

Autor:  Redakce ČRo 6
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas