20. února  2009  rubrika: Diskuse

Každá ušetřená koruna ve spotřebě energie je skutečnou úsporou

větrné elektrárny - Foto: Alena Palečková

větrné elektrárnyFoto: Alena Palečková

Vážený pane redaktore Čestmíre Klosi,
Vaše ekologické pořady jsou zajímavé a žádný z nich si nenechám ujít. Poslední pořad se týkal mimo jiné úspor energie v našich domácnostech. Dovoluji si Vám poslat malý příspěvek s podněty, jak šetřit v domácnostech bez velkých nákladů a zařízení. Snad něco z toho budete moci upotřebit. Vzpomínám na Vaše působení v časopise Krkonoše, který jsme po dlouhá desetiletí četl. S poděkováním a pozdravem
Prof. RNDr. Libor Pátý, Praha 5

Čelíme vichřici 

Na západní obloze se nakupila mračna věštící bouři. Utěšovali nás, že k nám nepřijde. Ale přišla a vichřice stále sílí a vyvrací naše hospodářství. Obcházíme naše příbytky a těsněji si upínáme kabáty ke krku a snažíme se věřit, že přežijeme. Podobná vichřice nyní hrozí naší ekonomice. 

Pud sebezáchovy nás vede k šetření, ale varují nás, že tak jen připravíme stále více spoluobčanů o práci. Co si počít? Jak se zachovat? Odpověď hledám. V jednom jsme si jist: Každá ušetřená koruna ve spotřebě energie je skutečnou úsporou, jež zmírní úpadek a nepřipraví nikoho o práci. Jak teď šetřit energii tam, kam dosáhne ruka každého z nás, tj. na vypínač a vodovodní kohoutky. 

Zvykli jsme si v dobách levné elektřiny po příchodu domů rozsvítit lustr v předsíni, poté v pokoji a pak v kuchyni a nechávali je svítit, i když jsme už povečeřeli a seděli u televize, kterou jsme též spouštěli dříve, než jsme si k ní skutečně sedli, jen proto, aby nám nic neušlo a my slyšeli její hlas. Dnes již šetříme a žárovky jsme většinou nahradili úspornými zářivkami. Náš zvyk rozsvítit svítidla i tam, kde osvětlení nepotřebujeme, nám však zůstal. 

Pořiďme si do bytu lokální malá svítidla a zapínejme je jen tehdy, když jejich světlo zužitkujeme. Mám tím na mysli nejen lampu na psacím stole, ale i svítidla do koutku u křesla nebo intimnější osvětlení části místnosti. Dosáhneme tím nejenom úspor, ale i mnohem rozmanitějšího vzhledu prostor v našem bytě. Zkusíte-li to, zjistíte, že váš obývák působí jinak než při obvyklém osvětlení stropním svítidlem. Stává se, že v bytě potřebujeme určitou dobu přecházet z místnosti do místnosti. Přitom můžeme upustit od rozsvícení lustrů ve všech místnostech a k jejich osvětlení užít stálých svítidel s malým příkonem. 

A nezapomeňme na pravidelné čištění zářivek a žárovek i celých svítidel. Měření ukázala, že zaprášené světelné zdroje a zanedbaná svítidla poskytují i méně než polovinu světla, než jsou-li čistá. A dbejme též na to, abychom nenechali zbytečně zapnutou televizi nebo radiopřijímač po našem usnutí, případně až do rána. K přístrojům trvale připojeným k síti (poloha "stand by") si připojme raději další vypínač. Ušetříme tak sice pouze několik kWh ročně, ale je-li takto připojený přístroj v každé druhé rodině, ušetříme tak více než čtyři tisíce tun uhlí ročně (asi 4 vlaky uhlí). Elektrickou energii ušetříme i na ledničce jejím omezeným užíváním v zimních měsících, kdy můžeme mít některé potraviny v chladnější spíži nebo na balkoně. 

Úspory ve vytápění mohou být významnější a přitom je možno jich dosáhnout velmi prostými opatřeními. V místnosti, v níž spíme, utěsněte dobře dveře, zejména v jejich dolní části, Ve vytápěné místnosti je rozdíl teplot při podlaze a stropu až 6°C. Máte-li v ložnici dvoupatrové lůžko, spěte proto raději na horním lůžku. Dnes moderní lůžka položená přímo na podlahu (tzv. letiště) jsou v té nejméně vhodné poloze z hlediska rozložení teploty. Již naši předkové to věděli a jejich postele byly ve výši více než půl metru a lůžko obklopovali závěsy, což bylo z tepelných důvodů výhodné. Je též rozumné používat v zimě teplejší domácí oblečení, a ne pouze tričko s krátkými rukávy, jak je to dnes běžné, aby požadavky na teplotu v místnostech nemusely být tak vysoké. 

Nemalé množství tepla lze uspořit promyšleným hospodařením s vodou. Napadlo vás někdy, jak velkým plýtváním teplem je vypuštění teplé vody z vany po koupeli? Nechte vodu ve vaně nejdříve vychladnout a teprve pak ji vypusťte (pokud ji nevyužijete např. pro omytí podlahy). Její teplo vyhřeje vaši koupelnu. Jsou možné i další podněty, na které jistě přijdete sami, s přihlédnutí ke specifikům vašeho bytu. 

To, co zde nabízím, se může zdát dětinské a naivní. Bližší výpočty však ukazují, že tak lze dosáhnout energetických úspor až 10 %. Může se vám to zdát málo, ale je to zhruba množství energie, která se současně získává z alternativních zdrojů. Ty ovšem vyžadují nemalé investice, zatímco to, co doporučuji, snad s výjimkou nákupu malých svítidel, nevyžaduje od vás žádné náklady. Vyžaduje však promyšlené a důsledně dodržované změny chování. Výsledek však pocítíte na své peněžence a budete mít dobrý pocit, že jste prospěli celé naší společnosti, a to bez újmy na životní úrovni. 

4. 2. 2009 

Libor Pátý 

Autor:  Libor Pátý

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas