7. ledna  2012  rubrika: Diskuse

Jaký bude rok 2012?

2012 - Foto: Free Digital Photos,  Kookkai_nak

2012Foto: Free Digital Photos, Kookkai_nak

Největším „hybatelem“ roku 2012 bude evropská a americká ekonomika, protože od jejich stavu se odvíjí stav financí i u nás. Někteří ekonomové říkají, že krizi lze zobrazit i křivkou jakoby se dvěma vrcholy, a v tom případě nás letos čeká druhý vrchol – samozřejmě v záporné části, odborně nazváno „dvojité dno“. Podobně jako na burze ale nelze s jistotou říci, zda po něm bude následovat vzestup.

Reformně myslícímu ministru Kalouskovi by se pokračující krize hodila, protože by se mu snáze podařilo prosadit návrat reformy z roku 2015 na březen či duben 2012, ale je otázka, zda to bude mít potřebnou odezvu v celé společnosti – tj. jednotná daňová sazba 19 procent (lépe by podle mne bylo 15 – 17 procent), jednotné inkasní místo, elektronizace výběru daní a hromadné propouštění výběrčích na finančních úřadech, ČSSZ a ve VZP. 

Nemám nic proti tomu, aby se ekonomika trochu zpomalila v tom smyslu, že se v Česku nic nevyrábí, ale prodávají se de facto přepyšné výrobky a služby pocházející většinou z ciziny. Bude třeba věci zařídit tak, aby drahé zboží bylo kvalitní a posilovalo naši, naši ekonomiku. 

Pro poctivého bohatého člověka jistě nebude problém říct „takových let jsem makal a teď tohle, na takový svět makat nebudu“. Není problém, má-li úspory, může stát „potrestat“ tím, že třeba 2 roky nebude pracovat za cenu velmi mírného poklesu své životné úrovně. Ale ať se na něj nikdo nezlobí. Produktivní práce v Česku pro všechny jeho obyvatele opravdu není dost. 

Takže rok 2012 bude pro někoho horší než ten předešlý a pro jiného mnohem lepší, ale očekávám, že bude hodně rušný a zajímavý. A doufám, že nás neopustí tolik vzácných osobností jako loni. 

S pozdravem
Josef Zemek 

Autor:  Josef Zemek
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas