17. března  2012 v 20:20  rubrika: Diskuse

Měla by EU zůstat v ČR?

Den Evropy 2011 v Praze - Foto: Filip Jandourek

Den Evropy 2011 v PrazeFoto: Filip Jandourek

Domnívám se, že vaše otázka: „Měla by ČR atd.“ není formulována správně. (To mám od našich politiků – umí si přece nejlépe stanovit, jak mají být otázky naformulovány.) Je třeba ji přepólovat na: „Měla by EU zůstat v ČR?“

Zde by myslím byla většina odpovědí dopředu jasných. Kde jinde ve světě se na tak malém prostoru najde takových chytráků a ještě je možné je exportovat – Kožený, Krejčíř. Hlava státu už léta volá do světa: „No tak, kdo je tady nejchytřejší?“ Občas volí i plurál majestaticus, a proč ne, vždyť rozumíme všemu, ústava pro nás není dogma, naše rozhodnutí ve věci milostí nemusíme nikomu zdůvodňovat. „Kde jinde v EU, ptám se?“ 

Předsedové vlád – Topolánek přece varoval USA před cestou do pekel, kdo jiný by tak mohl? Nečas – umění mluvit a neříci nic. Paroubek – neuvěřitelné podnikatelské úspěchy s vydáváním vlastních knih. Gross – příklad selfmademana, jenž se od kotle lokomotivy vypracoval. Tady nám to poněkud kazí Vladimír Špidla, ale Miloš Zeman – kdo jiný by si troufl přijmout Izrael do NATO? 

Přejděme k ministrům. Sedět, sedět a zase sedět… až vysedět. Použil tohle někdy nějaký jiný ministr jiné země EU? Pravda ve většině oni neměli VUML, to ale prokazatelně Alexandr Vondra také ne. Přitom žádnému z našich ministrů nehrozí, že by někdy seděl (to je dialektika), Ivo Svoboda byl výjimkou potvrzující pravidlo. 

A teď k evropským fondům. EU by si konečně měla uvědomit, kdo je tu u nás nejlepším hospodářem, a nebýt až tak cimprlich, tedy po našem. Jinak správně – tak úzkostlivá. Máme-li nějaký problém, nedejbože, to se vyřeší poradou na Hradě, o níž se později zjistí, že vlastně žádná nebyla, však také žádná dohoda nepadla, to zas ti novináři. 

Ostatní ať si vyšetřují Švýcaři – nejsou v EU, tak nešť, nemůžeme neúměrně zatěžovat naší justici. Ostatně jen ať si ty Šwaicové zkusí říct, že bychom také někoho mohli popotahovat – to jim řekneme, jak to je s omezováním naší národní suverenity v EU, a jestli chtějí jednat podobně, tak támhle jsou dveře. 

Vážená redakce, takhle by se dalo pokračovat dlouho, ale je lépe skončit, dokud je čas a u věcí, které jsou k breku, se raději smát. 

Autor:  Ludvík  Maurenc
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas