15. února  2007  rubrika: Diskuse

Názory posluchačů ČRo 6 na uvažovanou výstavbu amerického radaru

Před naším pravidelným pořadem Volejte Šestku, který jsme vysílali v sobotu 10. února ve 20 hodin a 10 minut, jsme vyzvali posluchače, aby nám poslali své názory a odpovědi na otázku: "Byli byste na základě současných informací pro stavbu americké radarové základny v České republice?" O stejně otázce bylo možné hlasovat v anketě. Přišlo velké množství názorů, proto se na mnohé z nich ve vysílání nedostalo. Zveřejňujeme je zde na naší webové stránce. Konečné výsledky ankety: Ano 30%, Ne 70%

Názory posluchačů na uvažovanou stavbu americké radarové základny na území České republiky (příspěvky nejsou redigovány, ani upravovány). Diskutovat můžete dále na diskusním fóru na konci této stránky nebo na diskusních fórech pořadu Názory a argumenty a Volejte Šestku v rubrice Pořady. Otázka zněla: "Byli byste na základě současných informací pro stavbu americké radarové základny v České republice?": 

Dobry den,
doposud jsem byl spise "proti" raketove zakladne. Samozrejme jsem vazil ruzne duvody "proc byt pro" nebo naopak "proti" a dosel jsem k tomu, ze nevidim dostatek duvodu pro podporu takoveho kroku. To ovsem neznamena ze jsem nejakym sympatizantem "tabora odpurcu". Ostatne je spravne, ze jsou postoje takto vyhrocene? Kazdopadne ale mam za to, ze dokladani toho "proc byt proti", ktere se obcas ozyva je skutecne ponekud odtrzene od reality a malokdy je motivovano ideologicky, ci nanejvys emocemi. Nestavet se automaticky proti ovsem neznamena, ze radarova zakladna je timto odbyta a muzeme ji postavit, podstatna je otazka, zda mame dost duvodu proc byt pro. Az doposud jsem byl presvedcen, ze jich je skutecne povazlive malo. 

Nicmene minuly tyden zaznely od ruskeho prezidenta takove vyroky, ktere me presvedceni celkem vyrazne zviklaly - ackoli nerozumim tomu, jak jeho vyroky souzni s nynejsimi aktivitami dalsich ruskych vyslancu, z "ruskeho hlasu" (at uz pouze Putinova, ci z celkove ruske strategie v teto veci) jako by mi znel stary znamy podton, charakterizovany snahou jinym statum neustale neco diktovat, ovlivnovat je a zasahovat do deni na jejich uzemi. Vim ze pro radu lidi je takovyto pristup spise jen dalsim duvodem, proc radarovou zakladnu radeji odmitat, ale me takovy pristup spise "vhani do naruci" priznivcu zakladny. Koneckoncu, narozdil od rady ruznych spekulaci, dohadu a konstrukci predavanych politiky (ci jim blizkymi odborniky) zleva i zprava v tuto chvili mluvime o pomerne zretelnem dopadu na zahranicni politiku. Zakladna je tak vlastne jen soucasti urcite vetsi hry, ve ktere jde o to, zda si Rusko muze ve stredni a vychodni Evrope jeste stale diktovat pozadavky tak, jak tomu bylo zvykle i drive. Otazku, zda chceme zakladnu nebo ne, tak po popsane ruske reakci nutne musime nahlizet take jako otazku, zda nadale chceme, aby Rusko takto sebevedome v prostoru stredni a vychodni Evropy vystupovalo. Jinymi slovy: ano zakaladnam znamena, ze chceme jednoznacne Rusku (ci klidne komukoliv jinemu) naznacit "eto nase dielo" (a to nejen o americkych zakladnach!!!), do ktereho neni opravneno vstupovat. Ne zakladnam pak znamena, ze se radeji chceme vyhybat jeho mozne kritice opatrnou zahranicni politikou. Je mi jasne, ze toto je pouze jeden aspekt "problemu americke zakladny", ale mozna prave zde lze konecne nalezt nekolik malo duvodu, ktere mohou existenci zakladny na nasem uzemi ospravedlnit (pokud jde o samotne fungovani "raketoveho destniku", tak to mi zni skutecne spise z rise pohadek nez z oblasti relevantnich argumentu - a to vcetne relativizujiciho predpokladu, ze system bude funkcni v nejake, blize nijak neurcene - protoze neurcitelne - budoucnosti). 

Sve dosavadni myslenky bych chtel nyni shrnout do nekolika otazek, ktere se mi zdaji pomerne zajimave (i kdyz mozna vhodne spise pro analytiky venujici se zahranicni politice): Muze ruske angazma (mozno vztahnout samozrejme i na jine staty, ale to by zrejme nebylo tak zajimave) vyrazneji ovlivnit nazory nasich politiku ci nasi verejnosti? Deje se to? A jakym smerem? Mam pocit, ze na mych nazorech, ktere jsem zde nastinil je pomerne patrne, ze takovy vliv muze byt pomerne vyrazny, ovsem dost mozna jsem v tomto ohledu spise vyjimkou... 

Tolik drobny namet do sobotni diskuse, preji prijemny den, Pavel Bares, Praha
----------------------------------------------------------------------------------------------- 

Nesouhlasím s tím, aby žádné české území nebo jeho část, bylo zapůjčeno, pronajato, darováno, prodáno nebo předáno pro jakoukoli cizí vojenskou instalaci nebo zařízení bez předchozího souhlasu vyjádřeného občanským referendem. Tento nesouhlas se nevztahuje na smluvní závazky uzavřené s NATO a EU.
Dále pak:
Žádný český ústavní činitel nesmí české výsostné území nebo jeho část jakkoli zcizit (např. prodejem,zápůjčkou, pronájmem, darováním apod.) nebo se tím vystaví stíhání a trestu pro vlastizradu. Petr Biheler, Ostroměř ------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Dobry den.U CR6 bych byl rad kdyby jste nematli posluchace a rikali,ze bude vystavena AM-radarova stanice a ne zakladna... (posláno z mobilu)
------------------------------------------------------------------------------------------------- 

V Praze dne 8.2.2007
Vážený rozhlase,
mám Tě rád, rád Tě poslouchám, i když s Tebou ne vždy souhlasím. Ale nebýt Tebe, byl bych nesvůj a když už jsi mne vyzval, abych Ti napsal, co si myslím o americké protiraketové základně u nás, tak jsem si to trochu rozšířil a píšu Ti, co si myslím o americké protiraketové obraně vůbec. 

1. Ví se, že po výbuchu sopky Krakatoa obletěl sopečný prach třikrát celou zeměkouli. Ví se, jak velké území bylo zamořeno výbuchem černobylského reaktoru, který byl umístěn na zemském povrchu. Radioaktivní spad byl tehdy zaznamenán i v severní a střední Evropě. Ale neví se, jak se bude pohybovat mrak velejedovatého plutonia, který vznikne když obranná raketa "úspěšně" zničí útočnou raketu s megatunovou jadernou náloží ve výšce mnoha desítek kilometrů nad zemským povrchem. Neusadí se nakonec třeba v oblasti, která měla být před útokem chráněna? Nepochybuji, že američtí odborníci vědí, že vzhledem k takové možnosti je protiraketová obrana na nic. 

2. Dnes je snad jasné každému myslícímu člověku, jenž sleduje, co se ve světě děje, že je vyloučeno, aby některá ze dvou jaderných velmocí, tj. USA a Rusko, napadla tu druhou a zachovala si přitom vlastní bezpečí, protože případný masivní raketový útok by vyvolal téměř okamžitý stejně masivní protiútok. V takovém případě protiraketová obrana, schopná ničit útočící rakety po jedné bude na nic. 

3. Odvolávky na to, že je třeba protiraketové obrany proti případným jednotlivým střelám ze Severní Koreje, z Iránu či od jakýchsi blíže neurčených teroristů mohou zapůsobit jen na prosťáčky, kteří nesledují vývoj ve světě, nemají ponětí o zeměpisu a kterým lze nabulíkovat celkem cokoli. Se strany KLDR Spojeným státům žádné jaderné nebezpečí nehrozí, tento stát má všeho jeden jaderný reaktor a zřejmě mizivou zásobu jaderného materiálu, navíc nemá dalekonosné střely, jaké by musel mít, aby vzhledem ke své zeměpisné poloze mohl doufat, že ohrozí USA. A přes vší svou propagandu ví, že kdyby ohrozil USA nebo kteréhokoli jeho spojence, tak spáchá sebevraždu. A to platí i pro Irán. A pokud jde o blíže neurčené teroristy, kteří by raketou s jadernou náloží mohli ohrozit USA? Co si proboha Američané myslí o mentální úrovni těch, jimž takové výmysly k věření předkládají? Máme mít za to, že zde platí lidová moudrost "Podle sebe soudím tebe"? Mohl by snad někdo dnes, kdy zemský povrch je průběžně a podrobně sledován řadou družic s velkou rozlišovací schopností zobrazení vybudovat tajně odpalovací zařízení a bez předchozích zkoušek zdárně vypálit útočnou raketu? Tak proč se tedy buduje velmi nákladná protiraketová základna, která je na nic, když Spojeným státům žádné reálné nebezpečí nehrozí? 

Nějaká příčina tu být musí a vysvětlení je nasnadě. Ví se, že zbrojní průmysl USA představuje přes 2 miliony pracovních míst. A když k tomu připočteme rodinné příslušníky, tak zajišťuje obživu nezanedbatelné části obyvatelstva a, což je možná i významnější, zajišťuje pohádkové a trvalé zisky majitelům zbrojařských koncernů. To jsou dobré důvody pro podporu zbrojních projektů, i když jsou na nic. Proto vláda straší nebezpečím, jež nijak blíže nedefinuje, staví se do úlohy ochránce a zachránce vlastních vystrašených občanů, kteří se pak smiřují s tím, že jejich "bezpečí" něco stojí - jak pokud jde o peníze, tak i o občanská práva. 

Milý rozhlase, to je můj názor a já sám ho sdílím. Přeji Ti, aby Tě mnoho lidí poslouchalo se stejným zájmem jako já.
Srdečně zdraví Ctirad Novák, mčč.
------------------------------------------------------------------------------------------------ 

US radar v Brdech : ANO (1 + 3 další)
Evropská ústava: ANO
Turecko do Evropy : ANO
Samostatné albánské Kosovo : NE!
S pozdravem "apeacementem k válce!"
Karel Paul
----------------------------------------------------------------------------------------------- 

Vážení,
právě jsem hlasovala pro radarovou základnu v ČR. Posílám e-mail, aby moje hlasování nebylo anonymní a také proto, že chci upozornit na ing. Tamáše, předsedu Sdružení proti raketové základně. Slyšela jsem jeho argumentaci v pořadu rozhlasu 2 Diskuse u kávy. Většina jeho argumentů spočívala v polopravdách, populismu a nehorázné demagogii. Bohužel téměř všichni posluchači, kteří se do rozhlasu dovolali, s ing. Tamášem nadšeně souhlasili. Bylo by asi vhodné jeho argumenty podrobit další kritice, neboť i když mu ing. Povýšil z Ministerstva zahraničí mu statečně oponoval, volající občané dávali přednost demagogii Tamášově proti logickým argumentům ing. Povýšila. Souhlasím s pořadem, ve kterém mluvil Petránek, Joch a Fingerland a se závěrem, že jediná možná obrana v dané světové situaci je protiraketový deštník. Myslím si, že je potřeba stále se touto problematikou v médiích zabývat a situci podrobně vysvětlovat. Dále se domnívám, že pokud se jedná o bezpečnost státu, není možné nechávat rozhodnutí na referendu občanů.
S pozdravem
MUDr. Radana Neuwirtová
--------------------------------------------------------------------------------------------- 

Dobrý večer,
informace nám nesmírně chybí. Veřejná diskuze je nutná. Vaší stanici, kterou pravidelně poslouchám, děkuji za možnost položit otázku. Dnes jsem dostala zajímavý e-mail:
Co nám politici "zapomněli" říct?
René Bartošek (*1970. Sedm let žije v USA.)
25.1.2007
Podmínky americké vlády ohledně statusu své případné vojenské základny v České republice jsou de facto státem ve státě. Praha by neměla právo vstupu do základny, možnost kontroly jakýchkoliv aktivit americké strany. Navíc by zaměstnanci základny byli vyjmuti z jurisdikce soudů České republiky po celém území státu. Takové právní imunitě se netěší ani diplomatický sbor zahraničních ambasád. Proč bychom na území republiky měli připustit pro vojáky cizí mocnosti privilegia, která přísluší ústavním činitelům ČR? Jaké mají zkušenosti s americkou vojenskou přítomností v jiných zemích?
Nebylo by od věci podívat se trochu na historii základny USA Thule v Grónsku. Tato vojenská báze byla původně meteorologická stanice, tajně v padesátých letech přestavěná na vojenskou základnu v rámci projektu "Blue Jay". Nikdo se nikoho na nic neptal. V roce 1968 došlo v oblasti Thule k vážné nehodě, která mohla skončit katastrofou. Zřítil se do moře bombardér B-52 se čtyřmi vodíkovými bombami na palubě. Nikdo nikoho o ničem neinformoval. Naopak rozběhla se desinformační kampaň. 

V roce 1991 studie o radioaktivním pozadí podala exaktní důkazy o nadměrném množství plutonia, které se používá jako materiál pro iniciaci výbuchu vodíkové bomby v oblasti. Jedna z vodíkových pum nebyla nalezena. V komplexu základny byly tajně skladovány nukleární zbraně bez vědomí Kodaně. Teprve v roce 1995 Dánsko přiznalo vinu a zaplatilo odškodnění občanům Dánska a Grónska, kteří byli vystaveni radioaktivitě při práci na americké základně, šlo o sumu zhruba 15 000 000 dolarů. Proč bylo finanční odškodnění za americkou havárii a americké nukleární hlavice přeneseno na dánského daňového poplatníka nemám zdání. 

V roce 2001 se president Bush obrátil osobním dopisem na premiéra Grónska, aby intervenoval ve prospěch modernizace radarů v Thule. Kodaň protestovala, protože Grónsko je mandátním územím Dánska. Odpovědí emisarů USA na "odborných konferencích" o "dvojité slabosti" Dánska bylo, že ..."Dánsko je slabá evropská ekonomika a člen NATO". Jistě povzbudivý signál z americké strany pro ČR nebo Polsko. Teď se podívejme poněkud blíže na některé technické aspekty ohledně radarové techniky a z toho plynoucí rizika a dopady na život lidí. Třeba takový radar na stíhacích letounech se na zemi nezapíná mimo případy, kdy pozemní personál provádí testy a údržbu. V tomto případě je testující technik oblečen ve speciálním olověném obleku. Výkon tohoto zařízení je řádově v kW. Radar systému Aegis 4 na lodích US NAVY má pulzní výkon okolo 20 MW. Při bombardování v Kosově 1998 udělala obsluha radaru amerického křižníku USS CG-žý Siloh chybu a zapnula radar blízko italského pobřeží u přístavu Naples. Byla zničena některá technická zařízení meteorologických stanic a operátorů mobilní sítě, která byla několik dní mimo provoz. Jaké byly dopady na zdraví lidi, nám může přiblížit situace z Azerbajdžánu. Tajná služba Azerbajdžánu odmítla poskytnout informace ohledně možných zdravotních rizik při provozu dvou radarů US v oblasti Astara a Khizy. 

Studie šéfa Nezávislého centra pro výzkum životního prostředí uvádí, že devětkrát vzrostl výskyt rakoviny, třináctkrát onemocnění jater a devatenáctkrát vzrostl počet dětí narozených s vrozenými vadami. Nepodařilo se mně bohužel zjistit, jaký radar tam je. Specifikace radaru FSP=117 je 20-24 MW zářivého výkonu podle toho, jestli systém je mobilní nebo ne. 

Radar určený pro americkou základnu v ČR je kolos o pulzním výkonu 1000MW. To je 20 krát tolik než výkon radarů, o kterých byla řeč. Negativní dopady se projeví řádově v okruhu desítek km. Navíc i při bezchybném provozu může dojít k odrazu vln o ionosféru. Pro zajištění provozu je nutný zdroj energie okolo 5 MW. Na základně má být 200 lidí. Zdroj energie musí být nezávislý na okolí. Vezmeme-li v potaz ještě požadavky na bezpečnost a utajení objektu, je téměř jisté, že půjde o podzemní atomový reaktor. Základní technické specifikace musí mít česká strana k dispozici, přesto o nich naše "svobodná nezávislá privátní média" neinformují. Obyčejní lidé jsou elitami degradováni na masu, která nemá být informována o negativních skutečnostech a už vůbec nemá mít právo být zapojena do schvalování tak závažného procesu, jakým bezesporu je vybudování US vojenské základny mimo jakoukoliv pravomoc ČR. Máte nějaké informace o zmiňovaných skutečnostech? Uvítám vaši odpověď. Umím si představit, že pro nedostatek času bude jen okrajová, byla bych potom vašim hostům vděčná za její písemnou, ale nezkrácenou formu. Odvahu ke kladení i nepříjemných otázek přeje
Hedvika Tomšová
------------------------------------------------------------------------------------------ 

Vážení přátelé,
požadavek, aby diskutovaný radar spadal pod organizaci NATO, má svou logiku. Česká republika požívá výhod členství v této organizaci spočívající především v zajišťování její obrany a proto se předpokládá, že bude schopna i sama do jisté míry "nastavit kůži". Pokud NATO řekne, že chce u nás radar, je to důvod pro to, abychom ho u nás umístili. Pokud to ovšem řeknou jen Spojené státy, důvodem to není. 

Zahraniční politika USA v posledních letech byla taková, že s ní mnoho lidí nesouhlasí, a bojí se, že by radaru bylo využíváno právě k takovéto politice. Snad nejneetičtějším argumentem PRO radar je argument ekonomický: kolik toho dobře placení američtí vojáci u nás utratí. Napadá mě jistá paralela, ač možná nevyvážená a trochu přitažená za vlasy: v 70. a 80. letech někteří naši spoluobčané ocenili přítomnost sovětských vojsk, neboť jim spřátelení ruští důstojníci vozili z domoviny levné barevné televize, kterých se na domácím trhu nedostávalo. Dnes se například majitelé nemovitostí klepou na to, za kolik je pronajmou důstojníkům americkým. Ani v jednom případě nejde o zajišťování národní bezpečnosti, jde jen o prachy. 

S pozdravem Petr Slavotínek
------------------------------------------------------------------------------------------------ 

Jsem rozhodně proti radarové základně USA na našem území. Důvody: 

1) Základna nezvýší bezpečnost ČR, nechrání území ČR. Území ČR se naopak stane jedním z cílů potenciálního útoku. 

2) Základna naruší suverenitu ČR, neboť pracovníci základny nebudou spadat pod českou jurisdikci. 

3) Dalším důvodem je způsob informování o této základně ve veřejnoprávních médiích, který připomíná spíše intenzivní PR kampaň, navíc za naše peníze. Nejsou formulovány argumenty, ale předkládána jsou jednotlivá tvrzení, většinou chabě doložená, o tom, jak tato základna prospěje naší zemi. Odpůrci základny jsou v médiích prezentování jako komunisté, mladí radikálové neinformovaní hlupáci atd. K tomu bych jen dodal, že jsem volil ODS, ale jednání vlády mi přesto připadá skandální. 

S pozdravem Jaroslav Lainz, Hradec Králové
------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Rozhodně ne. Racionální úvaha musí vzít v úvahu především komplikovanost a omezenou funkčnost systému, to, že případný útok lze učinit s mnohem menším rizikem pro útočníka jiným způsobem, proti němuž je obrana ještě obtížnější. 

Potenciální protivník může vybudování takového zbrojního systému vnímat jen jako provokaci, jako snahu demonstrovat technologickou převahu. V tomto smyslu je pro něj instalace radaru a antiraket kdekoliv na světě výzvou. Protože systém je koncipován tak, že antiraketa má zasáhnout útočící raketu ve střední části letu, území České republiky nechrání ani náhodou. Fakticky však neochrání ani Spojené státy a jediný, komu bude ku prospěchu, budou zbrojařské firmy se svými astronomickými zisky. Existuje naopak jiný, nekonečně levnější a účinnější způsob obrany: jednání. Dokazovala to Madelaine Allbright za prezidentování Billa Clintona a dokáže to možná státní tajemník pro zahraničí dalšího amerického prezidenta, který, jak doufám, nebude demokrat jenom co do stranické příslušnosti. A hlavně se bude chovat jinak, než umanutý George Bush. 

Milan Daniel, Chrudim
------------------------------------------------------------------------------------------ 

Vážený pane Radko Kubičko, Dobrý den,
Dočetl jsem se, že se ve své pořadu budete ptát: "Byli byste na základě současných informací pro stavbu americké radarové základny v České republice?" Že se ptáte. 

Z dosavadních informací a zpráv v médiích, jasně vyplývá, že radarová základna je pro obyvatele České republiky skutečným požehnáním. Jen samá ekonomická a bezpečnostní pozitiva. Čeští a ukrajinští stavbaři stavějící supertajné zařízení, američtí vojáci nakupující rohlíky v koloniálu kdesi v Brdech, spokojení dodavatelé balené pitné vody, šťastné maminky věřící, že teď už na ně skutečně žádná raketa nedoletí, neboť systém je 100% účinný, nadšený souhlas ostatních evropských zemí, protože vedení případné další americké války, preventivní, humanitární, proti terorismu nebo na podporu šíření demokracie, ze starého kontinentu je pro nás skutečně žádoucí. Proti mohou být opravdu jen Rusové, komunisté, jihočeské matky a další pochybné existence. O tom může rozhodnout jen naše vláda se silným mandátem 50% ze 30% dostavivších se voličů, protože jen ona má dostatek informací a dar vidění v širších souvislostech. Minulá vláda už to stejně slíbila, tak co, sliby se mají plnit. 

Těšte se vy zlí, na seznamu zbývá Írán a Severní Korea, vaše rakety nemají šanci, ani ty, co teprve postavíte. Z jejich dopadajících zbytků si uděláme suvenýry. A až základnu(y) postavíme, seznam rozšíříme. Za mír a demokracii, s boží pomocí 

S pozdravem ing.arch. Pavel Hicz
---------------------------------------------------------------------------------------------- 

Jsem Moravan žijící v České republice a to mluví za vše. Žádná pochybná americká základna, žádná pochybná americká demokracie. Toto by měl pochopit každý slušný občan této ČESKÉ republiky. Vladimír Roháček
---------------------------------------------------------------------------------------------- 

americká radarová základna a bezpečnost české republiky
(Mojmír Babáček)
V dokumentu "Znovu vybudování americké obrany" (http://www.newamericancentury.org/RebuildingAmericasDefenses.pdf), který prezentuje vojenskou doktrínu současné americké vlády se píše, že USA nemají dopustit, aby Evropská unie nahradila NATO a USA zůstaly bez vlivu na evropskou bezpečnost. Americké vojenské jednotky se mají posouvat dál na sever a východ Evropy (konkrétně se píše o budování letecké základny v Maďarsku). "Pentagon potřebuje začít kalkulovat sílu nezbytnou k nezávislé ochraně amerických zájmů v Evropě, Východní Asii a Perském zálivu v kterékoli době... mnoho současných zařízení... poskytuje kritickou infrastrukturu pro podporu americké armády v celé Evropě v případě krize." O amerických jednotkách v zahraničí všeobecně se dokonce píše jako o "kavalerii nové americké hranice". Dokument tedy vyzývá k tomu, aby se americké jednotky přibližovaly k ruským a čínským hranicím, kontrolovaly Evropu a jeho jednoznačným vyzněním je, že americká armáda má USA zajistit ovládnutí celého světa. 

V dokumentu se už nepíše výslovně, že méně náročnou cestou, jak ovládnout svět, závislý na průmyslové výrobě, než je přímá vojenská okupace jednotlivých států světa, je obsadit státy s největšími zásobami ropy, suroviny, bez které se momentálně průmyslová výroba nemůže obejít a jejíž zásoby se blíží ke svému vyčerpání. Budou-li státy světa závislé na dodávkách ropy od amerických ropných společností, bude jim americká vláda moci diktovat jejich vnitřní i zahraniční politiku. Navíc, až se zásoby ropy budou blížit ke svému vyčerpání, americké ropné společností jednoduše mohou jednoduše přestat dodávat ropu jinam než do USA a americká ekonomika zůstane poslední ekonomikou, která se bude vyvíjet, čímž USA získají další převahu nad zbytkem světa. V rámci této strategie už USA obsadily Irák a od obsazení Iránu je už několik let zadržuje odpor Ruska a Číny, které dávají najevo, že jsou odhodlány se proti odříznutí svých ekonomik od zdrojů ropy bránit i vojenskou silou. Pokud vláda USA podcení toto odhodlání Ruska a Číny a americká armáda vstoupí do Iránu, může dojít ke světové válce, ve které dojde i k jaderným úderům. Fakt, že v tomto měsíci se množství amerických válečných lodí v Perské zálivu přiblížilo množství lodí, které tam bylo před útokem na Irák toto nebezpečí ještě zvětšuje. Dojde-li ke světové válce, bude Česká republika jednou z oblastí nad kterými budou sestřelovány přilétající balistické střely z obou směrů, ať budou směrovány na Rusko nebo na USA. 

Budování americké radarové základny v České republice je nesporně v souladu s americkou vojenskou strategií. Kromě zvýšení americké vojenské přítomnosti v Evropě, a tím i oslabení šancí Evropy na získání nezávislosti na USA, má radarová základna v České republice oslabit i ruské odhodlání bránit se americkému ovládnutí světa. USA přitom v současné době dokazují, že rozhodně nemají v úmyslu zavádět ve světě nějaký spravedlivý politický systém. Že si americká moc při prosazování svých zájmů nevybírá prostředky, o tom svědčí mučení iráckých odpůrců americké okupace této země. Ani americká vláda ani americký kongres dodnes mučení vězňů výslovně nezakázaly. To určitě není důvod myslet si, že Česká republika bude s americkými vojáky na svém území bezpečnější. Navíc se demokracie, ke které se Česká republika hlásí, dostává v USA do krize, způsobené nejspíš úvahami amerických politických elit o důsledcích vyčerpání energetických zásob planety a oteplování klimatu. 

Jak to v této perspektivě vypadá s tvrzením české vlády, že umístění amerického radaru na českém území zvýší bezpečnost České republiky? Za prvé česká vláda podporuje USA v politice, která může vyvolat světovou válku, jejímž výsledkem bude, že území českého státu přestane být obyvatelné pro lidi. To je nepochybně sebevražedné myšlení, které nemá nic společného se záměrem zajistit bezpečnost České republiky. 

Za druhé, po vyčerpání ropných zásob této planety, bude energie ropy nahrazena (až do jeho vyčerpání) energií zemního plynu, jehož má největší zásoby na světě právě Rusko, které ale nebude příliš nakloněno tomu, dodávat zemní plyn do zemí, které se podílejí na ohrožování jeho bezpečnosti, tedy ani do České republiky (argument, že základna je určena jen pro obranu USA před iránskými raketami je argumentem pro nemyslící). Stavba radarové základny je proto ohrožením zabezpečení České republiky dodávkami energie. 

Za třetí americká radarová základna na českém území oslabí naději Evropské Unie, že se stane nezávislým subjektem světové politiky (Euro se už stalo nezávislým subjektem světové ekonomiky). Vytvoření více demokratických mocenských center ve světě je ale jedinou možnou zárukou toho, že bude v mezinárodních vztazích dodržováno mezinárodní právo. Kdyby Evropská Unie byla jedním z center světové vojenské moci a postavila se proti americkému záměru okupovat Irák, k okupaci Iráku by nedošlo. Nebezpečí jaderné války s Ruskem a Čínou pořád ještě odstrašuje americkou vládu od útoku na Irán. Bude-li česká vláda podporovat oslabení ruské a evropské vojenské pozice, bude zároveň podporovat americké ovládnutí světa. Čím více bude ale ve světě demokratických mocenských center (včetně Ruska, které je demokratickým státem, a časem možná i Číny), tím větší bude naděje, že ve vzájemných spojenectvích ve světě udrží rovnováhu moci, která zabrání tomu, aby energetická nebo klimatická krize byly řešeny jaderným konfliktem nebo vedly k rozkladu civilizace v lokálních válkách. Jedině množina demokratických mocenských center ve světě také může zabránit tomu, aby se pod vlivem ovládnutí světa jedinou velmocí prakticky nezhroutil demokratický systém v ovládaných státech, jejichž vlády budou sloužit zájmům americké moci v první řadě před zájmy svých občanů. O tom svědčí i současná politika české vlády, která navzdory tomu, že Česká republika byla v nedávné minulosti dvakrát okupována cizími státy, aktivně podporuje protiprávní okupaci Iráku v rozporu s názorem většiny českých občanů. Stavba americké radarové základny bude tedy dalším praktickým krokem k omezení svrchovanosti české demokracie a českého státu. 

Největším obhájcem světové demokracie v současné době není ani americká vláda ani americký kongres (který pořád ještě váhá s opatřeními, která by vedla k obnovení plnohodnotné americké demokracie a stažení amerických vojsk z Iráku), ale americký tisk, který v posledních dvou letech ostře kritizuje jak americkou okupaci Iráku, tak útoky americké vlády na americkou demokracii. Má-li česká vláda zájem na zachování demokracie ve světě, měla by tento zájem demonstrovat odmítnutím stavby americké radarové základny na území České republiky a tedy de fakto odmítnutím spolupráce s vládou, která porušuje mezinárodní právo a v posledních letech podnikla systematický útok směřující k likvidaci americké demokracie, který zčásti neuspěl díky odporu americké veřejnosti. Náležitě zdůvodněným odmítnutím stavby amerického radaru v České republice by česká vláda podpořila právě tuto část americké veřejnosti a vzdorující americký tisk. 

Souhlasem se stavbou radarové základny v České republice tedy česká vláda ohrožuje i pozitivní vývoj světové demokracie a místo toho podporuje útoky proti ní, což vzhledem k nejisté budoucnosti v oblasti vývoje klimatu a zásobování energií otevírá cestu katastrofickým scénářům vývoje lidských dějin (pouze zachování demokracie nám dává šanci zvládnout blížící se krize racionálním způsobem). Ani to nemá nic společného s proklamovaným zájmem o bezpečnost České republiky. Skutečnost je taková, že česká vláda nenachází odvahu a sílu vzdorovat americkému tlaku. Dokud v České republice existuje demokracie, je možné české vládě zabránit v tomto ohrožení bezpečnosti a svrchovanosti České republiky a české demokracie jenom náležitým tlakem ze strany českých občanů (Petici za vyhlášení referenda o budování radarové základny v Čechách je možné si stáhnout na adrese http://www.nezakladnam.cz.

Dovolte, abych vyjádřil můj názor na otázku umístění radaru USA v ČR: Lidem, kteří nejsou zaslepení manipulativními vystoupeními našich vládnoucích politiků ve prospěch umístění radaru v ČR, by neměly uniknout tyto podstatné skutečnosti: 

- Diskutovaný radar by byl součástí obranného systému USA a stejně jako antirakety v Polsku žádným způsobem nepřispěje ke zvýšení bezpečnosti hostitelské země, v tomto případě ČR. 

- Naopak, v případě jakéhokoliv válečného konfliktu USA s dalšími zeměmi bude tento radar cílem prvního útoku protivníka, ať už jaderného nebo konvenčního. 

- Nejedná se o izolované zařízení tedy "pouhý radar", ale o součást globálního vojenského systému USA. Tento systém může být použit k obraně území USA proti evenuálnímu útoku balistickými raketami ze strany eventuálního agresora, ale může být použit i v případě, že USA samy rozpoutají válečný konflikt proti jakékoliv zemi, např. pod záminkou globálního boje proti terorismu. ČR nebude mít žádný vliv na rozhodování o použití tohoto globálního vojenského systému. 

- Nejedná se o spojenecký vojenský systém NATO nebo Evropy, ale čistě o vojenský systém jedné velmoci. 

- Nejedná se o běžný radar, nýbrž o obrovské zařízení s podstatným vlivem na životní prostředí, napájení elektřinou takových zařízení může být zajišťováno vlastní malou jadernou elektrárnou, emise elektromagnetického záření v době činnosti tohoto zařízení postihnou nejen jeho blízké okolí, atd. ( návrh umístění tohoto systému v brdských lesích 60 km od hlavního města působí již zcela absurdně) 

- Instalování antiraket v Polsku a radarového systému v ČR je vnímáno Ruskem a Ukrajinou velmi negativně, jakožto systém, který může být použit proti těmto zemím. 

Tyto okolnosti nemohou být vyváženy žádnými prohlášeními našich politiků o přátelství a spojenectví s USA, připomínajícími prohlášení představitelů této země během 70. let, v době spojenectví s jinou velmocí.... 

S pozdravem Svatopluk Němec
-------------------------------------------------------------------------------------------- 

Dobrý den,
Já s americkou základnou u nás nesouhlasím. Nechci, aby země, kde žiju, byla nástrojem americké zahraniční politiky. Nejsem naivní, abych věřila tomu, že ve světě, kde money talks, chce někdo udělat něco nezištně pro druhého. A nejsem ani zkorumpovaná, tudíž nemám ani důvod základnu podporovat, přestože její zbudování je proti zájmům naší země. 

S pozdravem "Za svět bez raketových i radarových základen, za svět diplomacie" 

Libuše Urubková Svatobořice-Mistřín

Dobrý den, nesouhlasím s umístěním základen Národního systému protiraketové obrany USA ani u nás ani v Polsku. 

Hlavní důvody:
1/základny nemají nic společného s obranou naší a EU (proti raketám zasahují ve STŘEDNÍ části jejich letu), ani nejsou součástí systémů NATO. 

2/umístěním dojde ke snížení suverenity našeho státu ( o zvýšení suverenity paradoxně tolik usiluje naše současná politická reprezentace v rámci EU). 

3/umístění základen nijak nezvyšuje naši bezpečnost, naopak z východní Evropy dělá cíl prvého úderu. 

4/umístěním dojde k narušení bezpečnostní rovnováhy ve světě. Na budování amerických základen ve východní Evropě odpoví Rusko a další státy novými koly zbrojení. To je v příkrém rozporu s požadavky na zachování světové bezpečnosti. Místo základen navrhuji ve spolupráci s USA založit Českoamerický výzkumný ústav, který se bude zabývat metodami udržení míru ve světě a výchově k toleranci ve všech zemích světa. Bude jistě levnější a prospěšnější. 

Přeji příjemný den bez základen 

S pozdravem "Míru zdar" R.Koula České Budějovice

Moje stanovisko ke stavbě základny - ať jíž radarové stanice nebo vlastní základny je jednoznačně záporné. Přes to si však myslím, že debata o ni by se strany vlády mohla být zcela legitimní, pokud by však byla vedena seriozně - nebo kdyby alespoň existovala snaha po serioznosti . 

Avšak to co slyšíme z úst našich vrcholných politiků je směs hrubé arogance s příměsí ignorance. Jednoznačně "zlatým hřebem" na toto téma bylo nepochybně setkání v Jincích přenášené televizní stanicí 24 cz. To nelze označit jinak než jako ubohé a trapné.(přednáška pana Vondry na téma hřiby v Brdských lesích , výzva k sepsání a předání požadavků -přáníček- hodnému strýčku Samovi (ten se jen těší na chvíli kdy přáníčka bude moci začít plnit)) apod. Samozřejmě nelze pominout ani výroky paní ministryně obrany (v budoucnu ministryně hvězdných válek ?) nebo pana ministerského předsedy. Mimochodem, já jsem si až do současnosti myslel,že se jedná o zcela seriozní úřad. 

Aby problém základny byl ozřejměn pokud možno nejširšímu okruhu spoluobčanů by bylo třeba naléhat aby : 

1. byla veřejně a fundovaně popsání reálné situace v případě, že by balistická střela namířená na USA byla zasažena raketou vypálenou z evropského území. 

2. jak by základna mohla přispět k obraně Evropy - rakety cílené a vypálené na Evropu 

3. případné dopady opatření které nepochybně Rusko provede jako reakci v souvislosti se zřízením základny naši ekonomiku. Zde je ale nutno zohlednit postavení Ruska jako vývozce paliv a to i v souvislosti na jeho rozšiřujícím se objemu obchodu s Čínou ( budování plynovod) a prudké nárůst potřeby ropných produktů Čínou. 

Jiří Šlouf pátek, 9. února 2007

Myslím, že je třeba jít cestou mezinárodní spolupráce, vzájemného pochopení různých kultur, náboženství, cestou vzdělávání a zkvalitňování lidského života, aby člověk byl zdravý a šťastný, na což MÁ PRÁVO. 

Nemyslím si, že zbraně a zbrojení obecně jsou nějakým posunem na této dlouhé cestě, nemyslím si, že vojenské základny pomohou lidem ke štěstí ... spíše naopak. Věnujme raději peníze na pomoc postiženým oblastem světa a pomůžeme tak i sami sobě. 

Luboš

Dobrý den,
Na základě současných informací jsem jednoznačně proti stavbě radarové základny USA na našem území.
Nemůžu si pomoct ale když nám vláda neustále předkládá nutnost její výstavby a tvrdí nám, že bude pouze prospěšná, tak tady něco nevoní. Taky si nemyslím že vysvětlovací kampaň kterou míní naše vláda rozjet bude zcela objektivní a faktická. Mám takový pocit a ne náhodou, že bude zaměřena jednostranně, aby nás širokou veřejnost přemluvili , že vlastně umístění základny bude jenom ku prospěchu . 

S pozdravem posluchač Karel z Brna
--------------------------------------------------------------------------------------------- 

Jedině slepý a hluchý člověk si může nevšimnout jakým propagandistickým způsobem je nám tato základna podsouvána.
Myslím si, že podporovat teroristickou organizaci číslo 1 (Bushova klika) se nám v budoucnu může jedině vymstít, a mimochodem být pro tuto základnu mi připadá stejné jako za druhé světové války blahořečit Hitlera za postavení dálnic a fabrik.
Karel Sokol
----------------------------------------------------------------------------------------- 

Vážení, místo vyjádření posílám příspěvek, který jsem umístil na www.schol-methodicus.eu pod názvem Čembrlejnové.
Přeji všem hezký den!
Tomáš Jurčík
----------------------------------------------------------------------------------------- 

Dobry den,
dovolte, abych i ja sdelil svuj prosty nazor k teto nestastne zalezitosti. To co predvadi vetsina tzv. politicke elity, predevsim z ODS ale napriklad i zkompromitovany "symbol" humanismu pan Vaclav Havel to uz neni jen kolaborantstvi ci servilita. To je vlastizrada. Protoze uz jen samotna myslenka na to umoznit cizi mocnosti zrizení exteritorialniho uzemi v nasi zemi je vlastizradna, a jako s takovou by se melo zachazet nejen s ni, ale i s jejimi zastanci. Doufam, ze si dotycní plne uvedomuji i mozne nasledky svych cinu. Meli by byt okamzite pozavirani a odsouzeni nebot jde o kriminalni spolcení za ucelem realizace skryteho pokusu o trvale narusení integrity uzemí suverenniho statu. Bez dalsich uvah ve vlade, parlamentu, bez plebiscitu! To je uz jen rozmelnovani a zastirani shora uvedene skutecnosti. 

/Proto nebyli nikdy radne odsouzeni v minulosti ani soudruzi, kteří sepsali "zvaci dopis"!! Prilis nebezpecny precedens..?/ Pokud prece jen dojde k realizaci vyse uvedene zrady, vyhlasime na zaklade tohoto pak uz zakonneho precedensu, vlastni exteritorialni uzemi (a osloveni starostove nekolka desitek okolnich obci s tim nadsene souhlasi!), na nemz sice budou platit ceske zakony pro veverky a krtky, ale po tom, co si tam budeme delat nikomu nic nebude. Dalsi oblasti budou jiste rychle nasledovat... Ma to i jeden usmevny uhel pohledu...to jak se k temto vojenskostrategickym otazkam vyjadruji nevojakyne Parkanova, nevojak Schwarzenberg, nevojak Havel a nic bych za to nedal , ze take nevojak Vondra. Jejich presvedceni , ze nas radar ochrani je pro me opravdu uklidnujici . 

Ale alespon ted zname napln jejich "studijniho pobytu" v USA. Z tohoto pohledu bude kazdy pripadny ozbrojeny odboj proti podobnym kolaborantum zcela legalni a v souladu se zachovanim celistvosti statu. I fasismus jsme zde v historii meli, tentokrat se vraci v jine - modifikovane - podobe a stale stejni lide mu slouzi http://neuf.neuf.sblog.cz/911/ 

S pozdravem "Smrt kolaborantum a zradcum"
Vladimir Janda

Vážení,
v souvislosti s diskusí o americké protiraketové základně se na vás obracím s následujícím dotazem.
Iniciativa Ne základnám usiluje o vypsání celostátního referenda o této otázce. Toto její usílí, které podporuji, ukazuje na vážné nedostatky systému zastupitelské demokracie. Ty jsou dnes ve světě široce diskutovány, ale čeští občané o těchto diskusích téměř nic nevědí.
Jelikož se těmito problémy zabývám jak teoreticky (viz například zde: http://www.blisty.cz/art/32408.html či zde: http://www.kosmas.cz/knihy/130303/cesi-v-neklidne-dobe/ ), tak i prakticky jako člen Hnutí za přímou demokracii (www.pdemokracie.ecn.cz ), dovoluji si vám navrhnout téma přímé demokracie jako jedno z možných témat pro vaše diskusní pořady.
Jsem přesvědčen, že je to otázka, jejíž důležitost bude stále vzrůstat a o níž bude vzrůstat i zájem veřejnosti.
S pozdravem dr. Milan Valach

Ne. Jediným, kdo může legitimně rozhodnout jsou všichni občané v celostátním referendu.
Politici, kteří by o tak závažné události chtěli rozhodovat sami lze těžko považovat za kvalitnější politiky, než byli autoři tzv. zvacího dopisu, který zval Rudou armádu k jejímu "dočasnému pobytu". Je alarmující jak o celé záležitosti informují naše média. Všichni zdůrazňují potřebnost základny, ale zamlčují fakta. Umístění takové základny by z ČR udělalo legitimní válečný cíl, v případě jakéhokoliv konfliktu. Také je zamlčováno, že v okolí podobných radarových staníc je zaznamenán zvýšený výskyt rakoviny, hlavně leukémie. 

Veřejnoprávní Česká televize by měla vracet koncesionářské poplatky. Její "vyvážená publicistika" informuje o základnách tak, že člověk podporující základnu hovoři 40 minut a nikdo jej nesmí přerušovat. Zástupce odpůrců základen není vpuštěn do studia a hovoři jednu minutu po telefonu. Nazvat takovou publicistiku vyváženou je výsměch všem platícím divákům a důkaz toho, že naší zemi opět hrozí totalita, kde jiný názor je nežádoucí. 

Tomáš Franke
Nezávislý kandidát Strany zdravého rozumu ve Volbách 2006
-------------------------------------------------------------------------------------- 

Americké základny rozhodně NE!!!
Pokud zcela pomineme technické parametry (jak účinné, proti čemu vlastně, ochrání Evropu či ne), je třeba si položit jednak otázku, čeho jsme součástí. Jsme součástí EU a NATO. Veškeré otázky je jednoznačně třeba řešit právě v rámci EU a NATO. Bilaterální smlouva s USA je bezdiskuze podraz jak EU tak NATO a vedl by ke štěpení a problémům v EU, což je přesně to, co USA chtějí. Druhá otázka? Jsou USA opravdu dnes (za vlády Bushovy administrativa) naši spojenci a dlužíme jim něco za "osvobození" v r. 1945? 

Odpověď je jednoduchá nejsou a nedlužíme. Tak prosím, nelezme USA do zadku kvůli politickým ambicím několika jednotlivců, jejichž činy jsou na hranici velezrady. 

Ivo Wohlrab

Dobry den,
jsem proti zakladne. Myslim, ze jedinym demokratickym zpusobem, jak o tom rozhodnout je referendum.
CR je zemi nas vsech a ne jen tech cca 20% obyvatel, kteri volili ODS. Nasi zemi citelne chybi institut obecneho referende, aby lide mohli rozhodnout co je pro ne tak dulezite, ze o tom chteji hlasovat. 

S pozdravem Ladislav Silny

Dobrý den Českému rozhlasu,
chci vyjádřit svůj názor k ke stavbě americké radarové základny v České republice:
Jsem přesvědčená, že takto důležité politické rozhodnutí nemá být v rukou vlády a parlamentu, ale je třeba v tomto případě přistoupit k vyhlášení referenda. Nesouhlasím s výstavbou americké radarové základny na našem území a tedy s podporou zahraniční politiky USA a dalšího zbrojení ve světě, kterým výstavba radarové základny rozhodně je. s pozdravem 

Lenka Vráblíková

Dobrý den,
zde je můj příspěvek do diskuze k radarové základně. Hlavním vodítkem v rozhodování by měla být odpověď na následující otázku : Kolik zemí přepadly v posledních třiceti nebo padesáti letech Severní Korea či Irán a kolik jich naopak přepadlo USA. Z těchto čísel bychom pak mohli usoudit kdo je pro svět nebezpečnějším agresorem. 

S pozdravem Dan Vaculík

Dobrý den.
Jsem proti jakékoliv součásti amerického tzv. obranného protiraketového systému, která by měla být na našem území. Protože realizace uvedeného systému by znamenala výrazné zhoršení celosvětové bezpečnostní situace, jsem i proti takovému systému umístěnému kdekoliv. Odstartovává další kolo mezinárodního zbrojení, protože jiné státy jako Rusko nebo Čína budou mít legitimní právo na takový systém reagovat a protože jim na vlastní bezpečnosti záleží, také reagovat budou. Systém tedy bude znamenat jen výhodu proti výrazně slabším zemím, jako např. Irán, a bude umožňovat, aby USA mohly takové země napadnout bez obav z jejich možné odvety. Odvety, která by sice nikdy nemohla USA zničit, ale mohla by jim způsobit tak citelné škody, že by si agresi proti slabším státům politici USA rozmysleli. 

Ivan Vagera

Vážení!
K avizované otázce o vědomostech a názoru na umístění radarového systému USA v naší republice.
Úroveň informování větší části médií, vč. veřejnosprávní ČT1, o této problematice je tristní a, s určitou nadsázkou řečeno, snad až zločinná. Asi tak jako kdysi evropští mořeplavci a dobyvatelé "informovali" domorodce v Africe a indiány v Americe o svých bohulibých úmyslech zapojit je nezištně do naší velké katolické rodiny.
Občas se objevil, mimo menšinové iniciativy, seriózní názor v Právu (např. balistický odborník Boris Valníček) a pak zejména v Britských listech, naposledy např. pan V. Žák. Jako dítě jsem zažil, když komunisté říkali, že měna nebude a druhý den byla. Je to sice po čertech o něčem jiném, ale ta licoměrnost je přímo srovnatelná. Někteří politici a jim sloužící poskokové si zřejmě myslí, že s námi mohou manipulovat, jako s nějakým stádem, které zaženou na tu správnou pastvu. A když náhodou někdo nesouhlasně zabučí, tak prásknou bičem ...
Nejsem ani náhodou komunistou (to je u nás ten osvědčený bičík na jiný, než jedině správný názor) a "nepřítelem" lidí v USA. Ale z principu a z jistých životních zkušeností nemám rád - velmocenskou politiku. A také nemám rád ty, kteří z ní u nás chtějí jakkoli politicky a možná i ekonomicky profitovat. Tací se našli vždy, i za "Heydrichiády" - ale samozřejmě, nejedná se o přímou historickou paralelu. Je mi skoro líto té tak hodné paní, naší ministryně obrany.
Pan dr. Hácha byl také hodný a vzdělaný člověk. Co však však mohl tušit o pozdějších globálních poměrech a choutkách skupiny "jestřábů" ze supervelmoci, která možná hraje wabank o svoji planetární roli a budoucnost nejbohatšího státu světa.
Z dostupných informací je zřejmé, že vějička o ochraném štítu také pro nás a Evropu je bohapustý blábol. Věřím jen, že je u nás dost myslících lidí. Jen se tak nějak málokdy dobře domluvíme. 

S pozdravem J. Bešťák

Jsem jednoznačně pro umístění protiraketové základny, nebo alespoň radaru u nás.
Ta naše národní báchorka o rytířích z Blaníku nefunguje. Už mnohokrát jsme prošvihli naší příležitost se bránit, a pak zbyla jen "čestná kolaborace". Dosud si pamatuji, jak v cca sedmdesátých letech našim komunistům spadla čelist, když se dověděli, že naše "spřátelené rakety" v Milovicích a jinde jsou vybaveny nukleárními hlavicemi a tím jsme nutně cílem protivníka. To jim však vydrželo jen asi tři dny, a pak se zase s vervou vrhli do budování "světa míru a pokroku pod vedením...... A teď zase mírotvůrci a míroborci zvedají palice a hlas, když je možno beztrestně protestovat. 

František Páša 

P.S. Kromě toho, když Korejci a nebo Íránci budou střílet na Berlín, nebo Paříž, klidně se mohou trefit do Prahy.
-------------------------------------------------------------------------------------------- 

"Referendum ohledne toho, zda by se Polsko ci Ceska republika mely ucastnit projektu raketove obrany, by se zrejme nedalo vyhrat. Proto se zadne referendum nebude konat." 

Co z toho plyne pro nasi tzv. "demokracii"? - v budocunu nam vlada dovoli ucastnit se jen takoveho referenda, kde bude dan jiz predem jasny vysledek v souladu s ocekavanim vlady. 

Vladimír Janda

Dobrý den,
na uvedeném případu raketové, či "pouze" radarové základny lze demonstrovat stávající politickou konvenci.
Čím citlivější veřejná otázka, tím déle je nutné ji udržet z dosahu veřejnosti. V okamžiku, kdy se informace o takové otázce dostane na veřejnost, počíná se exekutiva (tehdy pod vlajkou ČSSD) hájit tvrzením, že vlastně v této věci neproběhla, mimo informativních konzultací, žádná konkrétní a závazná jednání, nebyla přijata nevratná rozhodnutí či opatření. Následuje nasazení propagandistických nástrojů v podobě řízeného uvolňování zkreslených a neúplných informací a PR článků jménem loajálních novinářů na účet vlády. 

ČSSD ve snaze dobýt zpět své politické pozice se opět populisticky lísá k lidu když prosazuje vyhlášení referenda k této otázce. Postoj Topolánka pak stojí na stanovisku: dali jste nám mandát a teď nás nechte rozhodovat. O jakou sílu mandátu se však může opírat vláda, která získala důvěru hlasem dvou "věrolomných" poslanců a politickou legitimitu v "bulvárních" volbách s třetinovou podporou občanů? K řešení otázek národní bezpečnosti přesahujících rámec jednoho volebního období je třeba více než široký politický koncensus. Je to právě případ pro uplatnění přímé demokracie. A je vždy lépe nechat ovlivnit rozhodování občanů, v tak závažných celospolečenských otázkách, emotivními postoji než silou peněz a politických výhod, jak je tomu v případě jejich politických reprezentantů. Jde o záležitost dotýkající se státní suverenity a podstaty společnosti při nejmenším stejně závažným způsobem jakou bylo přijetí Euroústavy, kterou občané Francie a Holandska v lidovém hlasování zamítly, přes to, že její obsah a dopad na postavení občanů a státu v rámci EU je schopno v každé zemi posoudit nejvýše několik desítek specialistů na ústavní právo, a tak občané zmíněných států vyjádřili svým zamítavým hlasem převážně postoj k EU a problematice jejího rozšiřování a možná též posilování centrálních nadnárodních kompetencí EU. Proč nám naši politici stejné právo rozhodovat o celospolečensky závažných otázkách upírají? 

Posluchače a redaktory Českého rozhlasu zdraví 

Michal Donné

Jednoznačně ne vybudování jakékoliv cizí základny na našem území, protože tato bezprostředně ohrožuje bezpečnost teritoria ČR. Toto platí dvojnásob v případě protiraketové základny, nebo její části. Jakýkoliv komponent takovéto základny je potenciálním cílem preventivního úderu Raketových sil Ruské federace. Smyšlenky, že je namířena proti "darebáckým státům" mohou přesvědčit jen členy vládní koalice. 

Blahoslav Zahradníček

Jsem rozhodně proti základně.
Vycházím přitom z velkého množství informací, problémem se zabývám od roku 2002, kdy se objevily první zprávy o jednáních ministra obany Tvrdíka. 

Rudolf Převrátil, občanská iniciativa Ne základnám

Proč stop radarové i raketové základně.
Budu stručný.
Nesouhlas je podmíněn dvěma aspekty. Jeden je technický a druhý řekněme občansko politický.
O raketách sice zatím není řeč, ale je známou věcí, že český politik vysublimován z instinktů lží a podlostí podmíněných suterénem mravního marasmu rozhoduje podle toho, kolik kulatých penízků se mu zakutálí do jeho kapsy od různých "sponzorů" odměňujících dobrovolnou ztrátu rozumu a mozek dokonale vypraný byrokratickou omezeností. Tento obecný fakt může následující okamžik zplodit zcela nevídaná rozhodnutí. Ohledně radaru platí to samé. 

Přečetl jsem více článků ohledně dopadů na přírodu, zdraví (podivná zmnohočetňující se rakovinná onemocnění), nejbližší okolí, o tom, jak fungují v zahraničí a kde jsou umístěny a i když se tu a tam najde některý zpochybňující článek, jednoznačně jsem proti. Zpochybňující článek je zjevnou objednanou dobře placenou demagogií. 

Kdo jen trochu sleduje nezávislé redaktory na různých webových stránkách a podrobuje je kritickému pohledu, nutně musí dojít k jednoznačnému závěru, kdo chce koho kam zavléci, kdo chce koho ohrozit, kdo komu platí a za co a kdo chce koho k tomu využít a kdo chce koho obalamutit. 

Slavata Opletal

Vážený pane Kubičko, vážený pane Duhane, vážení organizátoři pořadu, děkuji Vám za organizování diskusního pořadu o americké základně, a posílám Vám svůj názor (viz níže) - můžete jej použít . 

S pozdravem Jaroslav Menčík 

(Pro doplnění: jsem vysokoškolský profesor technického směru, 62 let, nikdy v žádné politické straně. Na požádání Vám mohu poslat soukromou adresu.) 

Jsem proti proti stavbě jakékoliv americké základny na našem území. Více než o technické otázky jde podle mě o problém morální, ale i o otázku naší národní identity. Skutečně chceme přijmout morální odpovědnost za jednání někoho cizího, bez možnosti toto jednání ovlivnit? 

V zahraniční politice bychom se neměli příliš upínat na americkou politiku. Neupírám Spojeným státům zásluhu na demokratickém vývoji zejména v Německu a Evropě po druhé světové válce. Bohužel doktrína dnešní americké administrativy (vyčlenění se z mezinárodního společenství, preventivní vojenské zásahy, Patriot Act, ...) je značně odlišná od toho, co prosazoval kdysi president Roosewelt. V současné době vede americký přístup spíše ke konfliktům a k vyhrocování problémů, než k jejich odstraňování. Američané mají vojenskou převahu a umějí vyhrávat bitvy, ale neumějí následně řešit situaci politicky, zejména v oblastech s jinou mentalitou obyvatel. Důkazem je neúspěch v Afghánistanu nebo totální selhání v Iráku. I z Vietnamu museli odejít. 

Naše místo je a bude v Evropě, a svoji bezpečnost měli bychom zajišťovat především v rámci Evropy. Ve světě bychom měli usilovat o vyvážené vztahy s co největším počtem zemí. Podle přísloví "nehraď se plotem, ale přáteli". Jak je příjemné, vidět například v pořadu Cestománie někoho v daleké zemi říkat s úsměvem "Já jsem u vás studoval". Takoví lidé tvoří přirozenou ochranu proti teroristickým útokům na našem území. Porovnejme to s tím, co řekl jeden můj známý, emigrant, který má americký a kanadský pas: "Kdybych se dostal do kritické situace, budu se snažit americký pas zničit a nechat si jen kanadský". To chceme? 

Na závěr otázka. Musíme se vždycky přimknout k nějakému Velkému Bratrovi? Existují i o dost menší země, které se chovají jako nezávislé. 

Jaroslav Menčík, Pardubice

Jsem rozhodně proti radarové základně USA na našem území.
Důvody:
1) Základna nezvýší bezpečnost ČR, nechrání území ČR. Území ČR se naopak stane jedním z cílů potenciálního útoku.
2) Základna naruší suverenitu ČR, neboť pracovníci zakladny nebudou spadat pod českou jurisdikci.
3) Dalším důvodem je způsob informování o této základně ve veřejnoprávních médiích, který připomíná spíše intenzivní PR kampaň, navíc za naše peníze. Nejsou formulovány argumenty, ale předkládána jsou jednotlivá tvrzení, většinou chabě doložená, o tom, jak tato základna prospěje naší zemi. Odpůrci základny jsou v médiích prezentování jako komunisté, mladí radikálové neinformovaní hlupáci atd. K tomu bych jen dodal, že jsem volil ODS, ale jednání vlády mi přesto připadá skandální. 

S pozdravem
Jaroslav Lainz, Hradec Králové

Byli byste na základě současných informací pro stavbu americké radarové základny v České republice? Samozřejmě, že ano !!!... po takovéhle mediální masáži ! Opravdu, skvěle zvolená otázka! Doktor Geobels se v pekle usmívá... Nebýt toho, že se o vojenskou techniku zajímám od dětství, asi bych opravdu podlehl té nevídané mediální propagandě, na níž se i ČRO nemalou měrou podílí. Proč se až dosud neobjevil (ve vysílání, či na vašich webových) stránkách hlas odborníka? A myslím tím opravdu odborníka, ne nějakého nýmanda (s prominutím) - úředníka, politika, popř. ministra, který je médii z nějakých podivných příčin za odborníka s oblibou vydáván, a který k danému tématu opakuje jen těch pár vět, co o nutnosti vybudovat v Evropě vlastní "protiraketovou" základnu vypustili do světa američané, popřípadě si k nim dotvoří nějakou vlasní nesmyslnou "uměleckou kreaci". Přesto byla již nejen o "základně", ale i celém budovaném systému "americké protiraketové obrany" publikována série článků ve vojenském měsíčníku ATM (Armády, technika, militaria), na webu dostupném na adrese www.atmonline.cz. 

Samozřejmě, že to, co se tam píše, je v příkrém rozporu s "oficiální" mediální propagandou... Proč se "plošné" sdělovací prostředky bojí autora těchto článků, ing. Stanislava Kauckého? To opravdu silně zavání cenzurou (lépe řečeno - "mediální blokací" - kolik tak asi lidí čte ATM - a kolik jich poslouchá ČRO ?) 

Ovšem, co je snad ještě brutálnější, než samotná existence či neexistence základny (nebo radaru, to je úplně jedno, neb jedno bez druhého nemůže fungovat), je skutečnost, že občané jsou ohlupováni svou vlastní vládou a média (prý "pojistka demokracie") se na tom ochotně podílejí. A to má být ta "demokracie" ? Nikoli poměry - ale "arogance mocných" se u nás opravdu vrací do předlistopadových dob... 

Milan Svatuška, Brno

Jsem proti vybudování raketové základny nebo radaru Američany na našem území.
Nepřeji si žádné cizí vojska na našem území.
Ing. Paramonov.

Jsem proti základně. Všechny argumenty, které nám vtloukají do hlavy naši politici, jsou vylhané. Navíc nám ještě neřekli, kolik to daňové poplatníky bude stát a žádný novinář se je na to nezeptal.

Petr Malina, Uherský Brod

Vážený pane Duhan,dnes budete moderovat pořad na téma Raketová základna USA v České republice.Velice se těším a budu bedlivě poslouchat ,co se do mé schránky vejde. 

Můj názor na toto téma není jednoznačný.Na jedné straně máme špatné zkušenosti s cizími vojsky na našem území,ale to byla jiná doba a jiné politické myšlení a souvislosti.Na druhé straně proč by ne ! Vždyť u Nepolis je též radar NATO a neslyšel jsem žádnou vášnivou kritiku.Nehledě na to,že nebýt debaty o základně USA ,tak jsem ani nepostřehl,že v kraji,přes který často jezdím,je nějaký radar.Zajímalo by mne,kdo tento radar obsluhuje.Naši,nebo někdo cizí? A mají místní obyvatelé problémy s pitnou vodou ? Chodí si vojáci nakupovat u místních obvzláště vypečené rohlíčky? Snížila se při budování tohoto radaru nezaměstnanost v ragionu? Tak se mi zdá,že asi ne. 

Mám takový nejapný dojem,že i přes zřejmě převládající záporný názor obyvatel této země,politici mají jasno a základna bude.Vždyť to americkým politikům naši představitelé slíbili. Ale stále mi vrtá hlavou,proč je třeba klasický radar,když ze satelitů je vše vidět lépe a rychleji.Za chvíli se jdu s mou paní projít,tak přátelům z Pentagonu zamávám. 

Držím Vám pane Duhan večer palce a těší se Michael Tománek ,Praha.

Vážená Šestko!
Jsme jednoznačně pro umístění na našem území! Kdo je proti,buď nezná evropské dějiny minulého století,nebo si z nich nevzal patřičné poučení!

S pozdravem Marcela a Karel Malcovi,vaši stálí posluchači.

Byl bych rozhodně pro, nikdo zatím nenavrhl skutečnější obranu ČR, než je USA, zkráceně řečeno. Není to ani Francie, ani Německo, ani EU. Kdo tedy ? Rusko? Zajímavé, že ČSD nic nenavrhla. 

Ivan Javorský, Ostrava

Vážená redakce,
jsem zvědav, zda Český rozhlas 6 má lepší a objektivnější zpravodajství než ČRo1, který o radarové základně informuje poněkud tendenčně. 

Myslím, že patřím k té vzdělanější části populace (nyní pracuji na AV ČR jako vědecký pracovník) a myslím, že díky svým kontaktům s diplomaty České republiky mám i trochu povědomí o některých zákulisních informacích. Nyní k radaru. 

Radar není technická otázka a směřovat diskuzi k tomu, že nemůžeme rozhodnout v referendu, protože nesmíme mít úplné technické informace, je zavádějící. Radar je politická otázka, která má několik aspektů: 

1) Stavbou radaru na bilaterární úrovni se vráží klín mezi státy EU. 

2) Stavbou radaru se zahajuje nové kolo zbrojení. 

3) Deklarovaní nepřátelé nejsou pravými cíly radaru. Korea ani Irán nemají a v dohledné době ani nebudou mít nosiče jaderných zbraní. Je to jen záminka stejného ražení jako zbraně hromadného ničení v Iráku (které se dosud nenašly a ani nenajdou). 

4) Radar bude pravděpodobně namířen proti Rusku a Číně, které už protestovaly a naznačily, že odpoví obdobně (viz bod 2)). 

5) V případě konfliktu by byl radar na řadě jako první (mohu potvrdit z vlastních zkušeností z předchozích konfliktů) a tím by byla ČR zatažena i nedobrovolně do konfliktu po boku USA i v případě, že by USA napadly třeba našeho nynějšího spojence (v politice se může stát cokoli). 

6) Kontrola nad spouští radaru nebude nikdy náležet ČR a stejně jako v ostatních konfliktech si USA vyhradily právo preventivního útoku bez schválení OSN (viz Irák). Stát, který se jednou dopustil přepadení jiného státu bez schválení OSN to může ze své mocenské pozice udělat kdykoli a nelze mu věřit. 

7) Odpalovací sila v Polsku se mohou během krátkého času změnit z obranných na útočné. V tom případě by radar na území ČR plnil útočné úkoly a to bez kontroly vládou ČR. 

Pod čarou.
8) Úzmí radaru musí být pod jurisdikcí USA stejně jako v podobných případech, protože jinak by členové Parlamentu mohli využívat svých kontrolních pravomocí. Toto není slučitelné s cíly USA, které by musely poskytnout seznam cílů, záměr apod.. 

9) Žádný voják USA nebyl trestán podle práva země, kde se v době trestného činu nacházel (viz vražda turistů v lanovce v Itálii letcem USA, který dostal podmínený trest díky "špatným" mapám nebo viz spousta případů z Koreje nebo Vietnamu). 

10) Dočasným pobytem vojsk USA na našem území se vzdáváme své suverenity více, než připojením k EU a NATO. 

S pozdravem
Pavel Kalenda 

P.S. Nedělám si iluze, že by se diskuze vedla tímto směrem. Slyšel jsem vyjádření našich vysokých činitelů, obhajujících základnu (Šedivý, Vondra, Svoboda, a další) a tento směr se jim nehodí.

Tak jak se rozšiřovaly báchorky o schopnosti Saddama udeřit během několika desítek minut i na Londýn, tak za báchorky považuji schopnost "darebáckých států" nebo teroristických skupin zaútočit raketami přes území Evropy na USA. Můj důvod odmítání americké základny proto není odvozen z obavy, že bychom se mohli stát terčem "přípravného" útoku ze strany těchto "darebáckých států". 

Jsem proti této základně z toho důvodu, že ji považuji za další krok velmocenské politiky současné americké vlády, která nese stigma irácké lži a v této lži setrvává. Velmocenské politiky, která orwellovsky mluví o vlastenectví, svobodě a obraně a má na mysli jedostrannou superioritu s cílem neomezené politické moci a přístupu k energetickým a surovinovým zdrojům. 

Veřejné mínění v USA se naštěstí mění a tak věřím, že i budoucí nový president a jeho administrativa budou vycházet z toho, že bezpečnost USA i světa nezajistí další a další vojenské základny a zbrojení, ale aktivní účast USA na řešení kritických sociálních a ekologických problémů světa. 

Ing. Jaroslav Navrátil

Vážení,
na otázku "Byli byste pro stavbu základny USA v ČR ?" odpovídám jednoznačně NE!
K tomuto názoru jsem dospěl na základě informací dostupných na internetu a po přečtení knihy Nový Pearl Harbor(The New Pearl Harbor) 11.září a vláda George Bushe. Znepokojující otázky David Ray Griffin (profesor filosofie a teologie na vysoké škole Claremont School of Technology),2004,OliveBranch Press,USA 2006,Volvoxglobator, 245 str
Publikace nastoluje "znepokojivé otázky" a fantasticky znějící podezření, která byla vznesena v souvislosti s tragickými událostmi 11. září 2001. Griffin upozorňuje, že tyto události provází řada nejasností, které se stávají živnou půdou "spikleneckých teorií" podezřívajících americkou vládu z více či méně aktivní "spoluúčasti". Podle Griffina jde o podezření natolik závažná, že je věcí veřejného zájmu důkladně prozkoumat argumenty, o něž se opírají, a buď je vyvrátit, nebo z nich vyvodit příslušné závěry. Ve své knize tyto argumenty shromažďuje ze zdrojů, které považuje za hodnověrné, a nabízí osm možných závěrů, odstíněných podle stupně závažnosti. Otázku platnosti argumentů však ponechává těm, kdo mají prostředky a pověření události z 11. září adekvátním způsobem vyšetřit, ale dosud tak neučinili, totiž investigativním novinářům a voleným zástupcům veřejnosti. Kniha je napínavým svědectvím zápasu o veřejnou informovanost, který je vnímán jako zápas o podstatu americké demokracie. 

V knize je mimo jiné také citováno z Projektu pro nové americké století a Vize pro rok 2020. Smysl tohoto programu je vyjádřen hlavním posláním:"Americká nadvláda ve vesmíru, ovládnutí vojenských operací odehrávajících se ve vesmíru za účelem ochrany amerických zájmů a investic". Jinými slovy jeho hlavním smyslem není chránit území USA, ale americké investice v zahraničí! 

Jediným veřejně diskutovaným aspektem tohoto programu je zatím aspekt obrany, který dnes nese název Protiraketový obranný deštník. Ten tvoří však jen jednu ze tří částí programu. Jedna ze zbývajících částí se týká rozmístění zaměřovací techniky ve vesmíru tak, aby bylo možno zaměřit jakékoliv místo na zemi s takovou přesností, že bude možno identifikovat všechny síly nepřátelské vůči USA, tato část je na dobré cestě k uskutečnění. Poslední část programu zvaná "Hvězdné války" se týká rozmístění skutečných zbraní, včetně laserových děl, ve vesmíru s cílem zabránit jiným užívat vesmír. Pravým smyslem protiraketového deštníku je znemožnit jiným státům, aby se bránily před útokem USA. 

V knize je konstatováno, že to, k čemu dnes ve skutečnosti dochází, je "realizace projektu budování imperia USA , která probíhá za kouřovými skly globální války proti terorismu". Podle autorů výše uvedeného dokumentu by však bohužel ke kýžené transformaci "revoluce ve vojenství" docházelo jen velmi pomalu, pokud by nedošlo k nějaké katastrofální události s katalytickým účinkem - k novému Pearl Harboru. Jinak řečeno, kdyby došlo k novému Pearl Harboru, mohlo by k revoluci ve vojenství dojít rychleji, protože by se mohly získat potřebné obrovské finanční prostředky. (Název knihy jednoznačně pojmenovává události kolem 11.září - Nový Pearl Harbor.) 

Tezi o čerpání obrovských prostředků na zbrojení podporují informace publikovaného návrhu rozpočtu předloženého tento týden prezidentem Bushem 

WASHIGTON 5. února http://ekonomika.ihned.cz/c4-10076480-20353520-001300_d-bush-navrhuje-rozpocet-pro-rok-2008-necele-tri-biliony-dolaru 

Prezident Bush zaslal Kongresu, kontrolovaného demokraty, návrh rozpočtu pro fiskální rok 2008, který činí částku 2,9 bilionů dolarů. Částka představuje zhruba pětiprocentní nárůst. Návrh zahrnuje především velké navýšení rozpočtu pro armádu, což znamená další miliardy navíc. Částka pro armádu má činit 481,1 miliard dolarů a článek v listu The New York Times informuje, že je to o 62 procent více než v roce 2001. !!!!!!Tentýž deník upozorňuje, že celková částka rozpočtu nezahrnuje 49 miliard pro irácké a afghánské vojenské operace v tomto roce a dalších 145 miliard dolarů pro příští rok. 

Na druhé straně zmrazuje rozpočet pro zbytek rezortů vlády: pro rezort zdravotnictví navrhuje 700 mld. dolarů a pro rezort sociální péče 656 mld. dolarů. Bush chce do pěti let eliminovat deficit ve státních výdajích. Hledá proto rezervy v americkém zdravotnickém programu Medicare and Medicaid, ze kterého by se za pět let mělo ušetřit 78 miliard dolarů. Ve svých rozpočtových plánech dále propočítává, že by USA politikou krácení daní mohly získat do deseti let až 1,6 bilionů dolarů. Vyrovnaného rozpočtu by se Američané měli podle Bushe dočkat v roce 2012. 

Seznámení s informacemi uvedenými v knize doporučuji ke čtení všem zájemcům neboť umožňuje pochopení všech potřebných souvislostí spojených s problematikou budování radarové základny USA v ČR. Obsahuje totiž zasvěcenou argumentaci proti realizaci takového záměru, není žádoucí roztáčení dalšího kola zbrojení..
Kniha může podpořit zápas o veřejnou informovanost, který lze vnímat jako zápas o podstatu demokracie v ČR. 

Jsem zvědav,zda toto mé stanovisko v plném znění zazní v pořadu Volejte šestku. 

S pozdravem
Ing.Rudolf Vondřich, (nejsem členem žádné strany a letos mi bude 65 let)

Není žádný rozumný důvod pro to, abychom dovolili USA zřídit na území České republiky ať již raketovou nebo i "jen" radarovou základnu. Je však mnoho dobrých důvodů pro stanovisko "Ne základnám".
Váš Pavel Blaheta.

10.2.2007
Dobrý den.
K případnému umístění americké radarové základny v České republice na našem území chci na Vaši výzvu předestřít následující výhrady: 

1) Četl jsem v tisku několik vyjádření odborníků na astronautiku, z nichž vyplývá, že s pravděpodobností hraničící s jistotou je kvůli směru otáčení zeměkoule technicky nemožné, aby nějaké rakety z deklarovaných rizikových oblastí létaly na USA přes naše území. Nezaregistroval jsem přitom, že by tuto premisu kdokoliv dementoval. 

2) Argumenty, předestírané naší současnou politickou garniturou, že tento systém bude chránit i naše vlastní území, potažmo území evropských členských států NATO, jsou v rozporu s vyjádřením samotné americké strany, která nikterak nezastírá, že se jedná o národní obranný systém, jež má chránit výlučně území USA, přičemž v současné fázi se o jeho rozšíření i na ochranu jiných území, než je USA, vůbec neuvažuje. 

3) Poučen z historie nejsem nijak nakloněn tomu, aby se na našem výsostném území nacházely jakékoliv cizí vojenské základny, byť se v daném případně jedná o (s výhradami - viz např. vízová politika USA vůči ČR) spřátelenou zemi. 

Neztotožňuji se v této souvislosti ani s dosti jednoduchým tvrzením našeho exprezidenta Václava Havla, že USA už toho od nás méně nemohou chtít, neb není jasnovidec. 

Domnívám se, že naši loajalitu i ochotu nést spolu s USA různá bezpečnostní rizika dostatečně demonstruje příkladmo existence vysílače Svobodná Evropa v centru našeho hlavního města Prahy.
S pozdravem P. Friml

Ne.
Navíc považuji způsob jednání a vystupování představitelů současné vlády v této věci za nepřijatelný. Otevřeně uvádějí lživé údaje, což má málo společného s proklamovanou otevřeností a očistou veřejného života. Zdá se, že manipluace má přednost před otevřeností, a možná nakonec bude muset padnout vládní rozhodnutí "z pozice síly" proti veřejnému mínění. Proč ne, je ale škoda, že se vláda nepokusí podat informace pravdivé a objektivní. Není vyloučeno, že by dosáhla lepšího výsledku a vnímání celého problému veřejností.
S pozdravem, Jan Kudrna ----------------------------------------------------------------------------------------------- 

NESOUHLASIM s postavenim amer. radarove zakladny na uzemi Ceske republiky.
Pokud jde o muj nazor, byl by holy nerozum, aby Polaci dovolili vystavbu raketove zakladny na svem uzemi. 

Srdecne zdravi
Eva Tomaskova, Sternberk

Reálné nebezpečí z americké základny
Nebezpečí z radarové nebo raketové základny (je to v podstatě jedno) je jinde než píší naše noviny a říkají v televizi. Mluví se o všem možném, jen ne o tom skutečném nebezpečí ani slovo. Kecům o tom, že radar se buduje jako obrana před korejskými nebo iránskými raketami nevěří ani ti darebáci, kteří je šíří. Ruští generálové nás už varovali. A teď i premiér Putin. Pan Topolánek se může utěšovat jak chce - nebude mu to nic platné. 

Jediným nepřítelem, proti kterému se všechno buduje, je Rusko. Situace ve světě je známá. Všichni odborníci cítí, že není dost surovin pro další rozvoj a hlavně pro další Růst, na kterém současná civilizace stojí. Současné zdroje jsou před vyčerpáním a další jsou nedostupné. Jsou nedostupné pro majitele nadnárodních společností. A kde jsou tyto zdroje? Jsou na Sibiři. Sibiř je zásobárna všech důležitých surovin na další století. Jenže Putin se rozhodl, že nepřijme diktát WTO, SB a jiných důležitých orgánů a nedopustí rozkradení ruského národního bohatství americkými společnostmi. 

A ty si to samozřejmě nechtějí nechat líbit. Tito lidé, kteří ovládají exekutivu Spojených států, nestrpí žádný odpor. Vyvolat válku o ropu v Iráku nebyl problém. Irák byl v podstatě bezmocný proti největší a nejsilnější velmoci na světě. Přesto výsledek není nejlepší. 

Noviny jsou plné budoucích válek o zdroje. Boj o ruské zdroje začíná v Česku. Tato protiraketová základna má ochránit Spojené státy před ruskými raketami. Má je ochránit před obranou Ruska na svoje napadení. Aby Spojené státy měly dost surovin, musí je získat v Rusku. Po dobrém to nepůjde. Putin (ani jeho nástupci) není hloupý. 

Scénář příštího konfliktu je jednoduchý. Spojené státy napadnou Rusko těžkými balistickými raketami - samozřejmě s atomovými hlavicemi. Útok konvenčními zbraněmi by na Rusko neplatil - to snad pochopí každý. Rusko zjistí napadení asi za 10 minut. Okamžitě začnou s obranou. Jako první přijde rozkaz zničit raketovou (radarovou) základnu na území Česka. Během dalších 10 minut budou aktivovány baterie Sunburnů - raket s atomovými náložemi - a připraveny k útoku. Rozkaz k vypálení přijde vzápětí. Rakety Sunburn, každá opatřená 200 kilotunovou hlavicí (pro zapomětlivé bomba v Hirošimě měla účinnost 20 kilotun) vzlétnou a rychlostí 2 až 3 Machy (rychlost zvuku) vystartují směr Česká republika. S ohledem na vzdálenost dopadnou za 20 minut až půl hodiny. Protože bude vyslána pro jistotu více než jedna raketa, tak můžeme říci, že v tu chvíli přestane existovat Česká republika a nejen Česká - zničeny budou i části Maďarska, Rakouska a Polska. Všichni budeme zničeni dříve než dopadnou první americké rakety na Rusko. Další část scénáře už nás proto nemusí zajímat. Přitom nebýt těch základen, tak by nás průběh ani výsledek této války nemusel zajímat. Odehrávalo by se to všechno daleko od nás. 

Toto je budoucnost, kterou nám připravuje vláda pana Topolánka. Čest jejich památce. 

Josef Vít

(Názory posluchačů nebyly redigovány, ani upravovány) 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas