26. listopadu  2012 v 17:50  rubrika: Diskuse

Václav Žák: Studentský protest

Třeboňští studenti protestují proti jmenování komunistické radní Baborové - Foto:  ČTK

Třeboňští studenti protestují proti jmenování komunistické radní BaborovéFoto:  ČTK

Po odvysílání mého komentáře Rozpačité výročí jsem dostal polemický e-mail od jednoho posluchače. Uvádím ho v mírně zkráceném znění.

Komentář Rozpačité výročí je ke stažení zde.

Vážený pane Žáku,

Když jsem ze záznamu uslyšel Váš demagogický komentář k protestu jihočeských studentů, za který by se nemusely Haló noviny stydět, nechtěl jsem věřit vlastním uším.

Dovedu pochopit naštvanost většiny veřejnosti na naši současnou vládu i to, že mnozí z nich už o padesátých letech a dalším komunistickém období mnoho nevědí. Vy to však musíte vědět velmi dobře, Vás neomlouvá naprosto nic. Odvolávat se pokrytecky na demokracii a dehonestovat jihočeské studenty, že jsou zmanipulovaní (studenti, kteří odstartovali „sametovou revoluci“ byli taky zmanipulovaní?), to je hodno opravdu normalizačních demagogů.

Dobře víte, že KSČM je zločinná organizace stejně jako NSDAP, že se od své minulosti a zločinné ideologie nikdy úplně nedistancovala, stačí si jen přečíst její program. A jakmile se jednou dostanou k moci, už jim ji nikdo nevezme, protože to bude konec demokracie na dlouhou dobu. Demokraticky se dá jednat pouze s tím, kdo demokracii respektuje, demokraticky jedná a nechce demokracii zničit. Dobrota totiž není totéž co blbost.

Vím, že studenti protestují už příliš pozdě, že teď se už koloběh dějin zastavit nedá. Za to jsou však zodpovědní ti, kteří po roce 1989 znemožnili komunistickou zločineckou organizaci zakázat a komunistické zločince postavit před soud. Ti, kterým Vy a celá ČRo 6 po celou dobu sloužíte.

Měl byste se stydět!!! Jsem ale realista a je mi jasné že vlastnost jako stud nemáte a neznáte. 

Nebudu, pochopitelně, odpovídat ve stejném duchu. To by nemělo smysl. Spíš se pokusím ukázat, co znamená nezvládnutí minulosti. Posluchač je evidentně přesvědčen, že nám hrozí ztráta svobody podobným převratem, k jakému došlo v roce 1948. Jsem přesvědčen, že k takovým obavám žádné důvody neexistují. K roku 1948 mohlo dojít jedině kvůli velké hospodářské krizi, kolapsu demokracií v roce 1938, druhé světové válce, navazující studené válce a atmosféře vděčnosti Sovětskému svazu za osvobození. Takové podmínky přece neexistují. Nám hrozí jiné nebezpečí. 

Když jsem se v minulém režimu snažil hájit lidská práva, představoval jsem si, že se budou vztahovat na všechny, tedy i na komunisty. Svobodnou společnost neohrožují radikální politické názory, ty jsou v ní latentně přítomny stále, stejně jako viry neohrožují otužilého člověka. Společnost rozkládá intenzivní pocit nespravedlnosti. Když na nedávno konané konferenci o vymahatelnosti práva konstatovali soudci, včetně předsedy Nejvyššího správního soudu, že stát přestává být funkční, a pokud k tomu vrchní státní zástupkyně Bradáčová dodává, že pokud se nedodržují základní právní pravidla, nemají policie a státní zastupitelství smysl, mělo by to být důvodem k nesrovnatelně většímu znepokojení a protestům, než instalace jedné komunistické radní v jižních Čechách. 

Rozklad státu totiž skutečně ohrožuje demokracii. Na něm se však komunisti nepodílejí. 

Dodržování ústavních principů není blbostí, jak se posluchač domnívá, ale naopak základním předpokladem, aby si společnost udržela svobodu. 

Proběhly svobodné volby, k nimž řada pravicových voličů nepřišla. V cestě do volebních místností jim nebránily komunistické bojůvky, bylo to jejich svobodné rozhodnutí. Paní Baborová, profesorka matematiky a fyziky s dobrou pověstí, své křeslo získala na základě výsledků voleb. Věcné důvody proti její nominaci nikdo nevznesl. Žádné pochybnosti o kompetenci, žádná podezření o nekalé činnosti. Autor petice jí vyčítá její názory. Jestli jsou studenti přesvědčeni, že v Budějovicích smí řídit školství jenom člověk se správnými politickými názory, pak je to parodie na demokracii. 

V některých komentářích se objevil ještě pozoruhodnější argument. Ředitelé škol mají prý tak ohebné páteře, že se mohou snažit zavděčit komunistické radní tím, že přestanou zvát politické vězně na besedy do škol. Má-li porušování pravidel politické soutěže sloužit jako korzet zpevňující páteř ředitelů, jde vskutku o tristní vysvědčení o úrovni české demokracie. 

Posluchač mne vybízí, abych se styděl. Upřímně řečeno, nevím proč. Nemám, na rozdíl od něho, panickou hrůzu z návratu komunistů. Vím, že nejlepší cestou k zachování svobody je respekt k lidským právům všech občanů České republiky i komunistů. Bez spravedlnosti se svobodná společnost neudrží. 

Autor:  Václav Žák

Nové články v rubrice

• 20. ledna  2013     Audio  rubrika: Diskuse

Vilém Hejl, muž, který své literární hrdiny nešetřil

Česká literatura je od dob prvních exulantů rozdělena na tu domácí, a na tu vzniklou v exilu. Mnohé spisovatele, kteří odešli z Čech, svět nepřijal, někteří zůstali i v exilu známí jen mezi exulanty – a někteří se proslavili....

• 11. ledna  2013       rubrika: Diskuse

Omluva ČRo 6 za mylné uvedení některých informací v pořadu Kaleidoskop

Český rozhlas 6 se omlouvá za mylné uvedení některých informací v pořadu autora Jana Rejžka Kaleidoskop. Týká se to vydání pořadů z 25. 6. 2011, 27. 8. 2011, 28. 1. 2012 a 25. 2. 2012.

• 10. května  2012       rubrika: Diskuse

Zákon s mnoha otazníky

Dovolte mi prosím z profesních zkušeností se zamyslet nad poslanci schváleným zákonem o znečišťování ovzduší. Zákon je velmi potřebný. Nesmí však utrpět lidovou tvořivostí, bez hlubších znalostí vzájemně propojené problematiky....

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace