29. dubna  2012  rubrika: Dokument

Noc dlouhých nožů aneb Proč zrovna Rőhm?

(Zprava) Ernst Röhm, Heinrich Himmler a Kurt Daluege - Foto:  Bundesarchiv Bild 102-14886

(Zprava) Ernst Röhm, Heinrich Himmler a Kurt DaluegeFoto:  Bundesarchiv Bild 102-14886

Noc dlouhých nožů – likvidace vůdců SA a dalších více či méně potenciálně nebezpečných Hitlerových oponentů v roce 1934. Proč se nacistický diktátor k tomuto kroku odhodlal? Na rozdíl od Stalina, který své přátele a spolupracovníky likvidoval během své vlády prakticky permanentně, byl Hitler ke svým spolupracovníkům až překvapivě loajální. Z jakého důvodu tedy musel zahynout právě Ernst Rőhm, Hitlerův dlouholetý přítel, spolubojovník a náčelník SA?

V pořadu budeme sledovat vztah obou mužů – od jejich seznámení po první světové válce, přes spolupráci během dvacátých let, uchopení moci na počátku let třicátých a Rőhmovo zavraždění v roce 1934. Současný historický pohled bude přitom neustále střídán dobovými svědectvími i několika unikátními archivními zvukovými záznamy. 

Sledovat budeme historii počátků nacistického hnutí, jeho pozvolný růst i období mnichovského pivního puče. Rozklad Výmarské republiky v těžké době po nástupu velké hospodářské krize v roce 1929, kdy zemi sužovaly ozbrojené bojůvky některých politických stran (hlavně nacistů a komunistů), přiblíží příběh mladého sturmfűhrera SA Horsta Wessela, autora textu písně Die Fahne hoch, pochodové písně SA a pozdější nacistické hymny. Strohé deníkové zápisky Josepha Goebbelse přitom působivě ilustrují soumrak křehké německé demokracie. Z Wessela se posléze stal nacistický mučedník a jeho píseň byla v dobách Třetí říše hrána po státní hymně Deutschland Deustchland űber alles. 

Alespoň rámcově se také seznámíme s existencí levicového křídla uvnitř nacistického hnutí a jeho neformálním lídrem Gregorem Strasserem. Také on byl v rámci Noci dlouhých nožů zavražděn. Dobovou atmosféru – včetně citací slov Hitlera a Rőhma – evokují ukázky z unikátní knihy Mluvil jsem s Hitlerem. Jejím autorem je Hermann Rauschning, nacistický politik, který se v roce 1933 stal předsedou senátu svobodného města Gdaňsk (které v té době nebylo součástí Německa) a z titulu své funkce se s Hitlerem (ale také s Rőhmem a dalšími nacistickými pohlaváry) v letech 1932–34 opakovaně setkal. Později se s nacisty rozešel, Gdaňsk opustil a ve Švýcarsku vydal na počátku druhé světové války své jedinečné svědectví o nástupu nacistů k moci a jejich způsobu myšlení a jednání. 

Ernst Röhm s Adolfem Hitlerem - Foto:  Bundesarchiv Bild 146-1982-159-21A

Ernst Röhm s Adolfem HitleremFoto:  Bundesarchiv Bild 146-1982-159-21A

Také on svědčí o obtížné situaci nacistického režimu v roce 1934, kdy je vláda stále ještě formálně koaliční a důležitým mocenským hráčem je umírající říšský prezident Hindenburg. A právě tehdy musely být řešeny klíčové otázky: jaký bude další osud SA, které pouličním terorem narušovaly stabilitu režimu, podaří se najít konsensus mezi nacisty a armádou, co nastane po smrti stále velmi populárního říšského prezidenta. 

Odpovědi na ně přitom logicky vedou k událostem Noci dlouhých nožů a definitivní stabilizaci nacistického režimu v Německu. 

Atmosféra Třetí říše je v pořadu dotvářena unikátními ukázkami z nacistické hudební produkce.
 
 

Noc dlouhých nožů aneb proč zrovna Rőhm? vysíláme v pořadu Téma v neděli 29. dubna ve 20:10 hodin. 

Autor:  Pavel Hlavatý

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas