6. ledna  2013  rubrika: Dokument

Oto Mádr

Oto Mádr - Foto: Post Bellum

Oto MádrFoto: Post Bellum

„Když člověk přijme naplno svůj život, své poslání, svůj úkol jako dar a chápe ho, tak je tak svobodný, že si svobodnější polohu neumím ani představit.“ To říká jeden z hlavních protagonistů politického procesu padesátých let nazvaného příznačně „Mádr a spol.“ a dlouholetý politický vězeň – římskokatolický kněz a teolog Oto Mádr.

Studoval doma i v Itálii, pracoval oficiálně i ilegálně. Byl spolutvůrcem tzv. vězeňské univerzity a jednou z klíčových osobností duchovního života, a to jak za mřížemi a ostnatými dráty, tak po svém propuštění. 

V komunistických věznicích a táborech strávil patnáct let (1951–1966) a i poté byl propuštěn pouze podmínečně. Jeho rehabilitace z roku 1970 byla o pět let později zrušena. Krátké působení na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích (1969–70) ukončila nastupující normalizace. Od roku 1978 vydával samizdatovou revui Teologické texty (publikoval zde řadu svých důležitých textů), která po roce 1989 začala vycházet oficiálně. I ve svém pozdním věku byl pod krycím jménem „Teolog“ sledován Státní bezpečností. 

Oto Mádr na vězeňské fotografii - Foto: Post Bellum

Oto Mádr na vězeňské fotografiiFoto: Post Bellum

Patřil k evropsky uznávaným morálním teologům a jeho texty – včetně těch z posledního období jeho života – patří k velmi inspirativním a myšlenkově zásadním. Knižně u nás začaly vycházet až od devadesátých let. 

Oto Mádr zemřel 27. února 2011. 

Pořad věnovaný Oto Mádrovi vysíláme v cyklu Portréty v neděli 6. ledna ve 22:10 hodin.  

Autor:  Pavel Hlavatý

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas