14. října  2012  rubrika: Dokument

Z dějin brainwashingu

Brainwashing. Ilustrační foto - Foto: Free Digital Photos

Brainwashing. Ilustrační fotoFoto: Free Digital Photos

Brainwashing – česky vymývání mozků – je pojem, který zavedl americký novinář a zpravodajec Edward Hunter v roce 1950 v době korejské války.

 

 

Dějiny "vymývání" mozků. Je brainwashing opravdu vymývání mozku? A lze vůbec někomu mozek vymýt? Existuje proti tomu účinná obrana? 1. část. Připravil Pavel Hlavatý.

Vložit na svůj web

 

Dějiny "vymývání" mozků. Je brainwashing opravdu vymývání mozku? A lze vůbec někomu mozek vymýt? Existuje proti tomu účinná obrana? 2. část. Připravil Pavel Hlavatý.

Vložit na svůj web

Jižní Korea byla tehdy napadena tou severní, komunistickou, OSN vyslalo do země mnohonárodnostní síly, a zvláště Američané a Britové si začali u svých zajatých a posléze propuštěných vojáků všímat velmi znepokojivého jevu: zajatí vojáci byli indoktrinováni komunistickou ideologii a tato indoktrinace v řadě případů přetrvávala ještě dlouho po jejich návratu domů. 

Tehdy mediálně popularizovaný a západní společností s obavou sledovaný jev byl ovšem – zejména ze strany zpravodajských služeb a armády – podroben utajenému zkoumání odborníků, kteří došli k řadě velmi zneklidňujících zjištění.  

Pojem brainwashing je vlastně nepřesným překladem čínského spojení xi-nao, místního hovorového pojmu pro oficiální dobovou terminologii v komunistické Číně, která by se dala přeložit spíše jako „reforma smýšlení“, případně „myšlenková převýchova“. Dodnes se ovšem řada odborníků brání užívání konceptu brainwashingu s tím, že se tento termín dá vyjádřit standardními pojmy z oblasti sociální psychologie. 

V zásadě se dá říci, že politický brainwashing totalitních režimů, kterým se budeme převážně zabývat, má dvě podoby – evropskou a asijskou – a každé z nich bude věnován jeden díl našeho pořadu. Vedle popisů výslechových a vězeňských mechanismů zazní i konkrétní příběhy těch, kteří byli brainwashingu dlouhodobě či intenzivně vystavěni. To vše pak zasazeno do historických, politických i psychologických souvislostí. 

Přestože je hlavním tématem brainwashing prováděný totalitními režimy na vlastních občanech, povšimneme si v pořadech i určitých přesahů do dalších oblastí, jako jsou destruktivní kulty, multi level marketing, reklama, manipulace v rodině, syndrom zavrženého rodiče ad. Z literárních reflexí tohoto jevu pak uvedeme ukázky z románů Mandžuský kandidát Richarda Condona a 1984 George Orwella. 

Ve dvoudílném pořadu zazní reprodukované dokumenty, názory zahraničních a domácích odborníků i autentické příběhy.

Hovoří historik Jaroslav Cuhra a religionista a odborník v oblasti sekt a nových náboženských směrů Zdeněk Vojtíšek.

To vše v pořadu Téma, který vysíláme v neděli 14. a 21. října ve 20:10 hodin. 

Autor:  Pavel Hlavatý

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas