25. prosince  2011  rubrika: Svět viděný internetem

Na vánočních svátcích bývá nejtěžší osamělost

www.bbc.co.uk - Foto:  BBC News

www.bbc.co.ukFoto:  BBC News

Vánoce jsou nejkrásnější, ale také pro mnohé lidi nejosamělejší svátky v roce. Vysoký církevní představitel přál letos hodně šťastného chaosu. Nejšťastnější okamžik Vánoc byl prý dnes před druhou odpoledne. Panna Marie s těhotenským testem pobouřila Nový Zéland. Děti si letos přály pod stromeček hlavně technologické novinky. To jsou témata, na která se podíváme podrobněji.


Vánoční osamělost

„Minulé Vánoce jsem trávila úplně sama – bez dárků, bez telefonátů, bez návštěv, bez ničeho,“ vypráví Angličanka Pat. Důchodkyně z Oxfordského hrabství se svěřila stanici BBC s břemenem osamělosti, které pociťuje v době Vánoc. Říká, že nejkrásnější svátky v roce ji změní v „uplakanou, rozčilenou, naštvanou a velmi osamělou ženu…“ „Všechno je to jen prázdnota a smutek,“ říká. Organizace Přátelé dříve narozených sdělila, že v Británii letos tráví Vánoce v naprosté samotě půl milionu seniorů. Z průzkumu vyplývá, že 24 procent mladých rodin nepozve své staré příbuzné či sousedy ke své oslavě vánočních svátků. „Zjistili jsme, že stále více lidí má méně času na své staré rodiče a přátele,“ říká šéf organizace Richard Furze. 

„Lidé přitom všeobecně akceptují názor, že o Vánocích by nikdo neměl být sám. Naše dobré úmysly však tváří v tvář uspěchanému životnímu stylu neobstojí. O mnoho starých lidí se starají jejich příbuzní, ale jsou zde jiní, kteří jsou reálně a naprosto sami. Nemají mnoho lidí, kteří by je navštívili během obyčejného týdne, a proč by tomu tedy mělo být jinak v průběhu Vánoc?“ konstatuje ředitel. 

Pětasedmdesátiletá Pat z Cartertonu říká, že její děti se k ní podle všeho už vůbec nechtějí znát. „Mám dceru, kterou jsem neviděla dvanáct let. Oni si myslí, že jsem naprosto soběstačná, a tak mě není nutné obtěžovat. Tak to může jít celé týdny. Cítím, jako kdyby bylo mé srdce z ledu, nemám nikoho a necítím žádnou péči,“ dodává. Paul Cann, vedoucí pracovník organizace Age UK si myslí, že je to velmi smutný příběh, ale obává se, že je velmi běžný. Samota je podle něj „bolestivá propast, která odděluje život plný vztahů s tím, který tak často vedeme – totiž v úplné osamělosti“. „Máme spočítáno, že nějakých osm až deset procent seniorů se bude letos cítit skutečně velmi osaměle. Klinická psycholožka Katharine Ayvorová však namítá, že mnoho starých lidí má samo tendenci se izolovat. „Pokoušet se narychlo naplnit takto zásadní lidskou potřebu může být velmi těžké, protože si svou bolest začneme daleko více uvědomovat, a tak se lidé raději stáhnou a nechají to být. Tím vzniká začarovaný kruh, protože čím více času musíte trávit sami, tím víc se myšlenkami na osamělost budete zabývat.“ 

Vánoce - Foto: Dagmar Ruščáková

VánoceFoto: Dagmar Ruščáková

Pat říká, že nerada tráví Vánoce v rodinách svých přátel. „Nerada tam chodím, protože to bolí ještě víc. Ostatní lidé tomu těžko mohou rozumět. Je těžké přihlížet rodinnému kruhu, jehož nejste součástí.“ Noreen z Oxfordu, říká, že trávila mnoho Vánoc zcela sama. „Ty první tři nebo čtyři Vánoce jsem seděla, plakala a myslela si – proč má každý někoho, a já nikoho nemám? Mám skoro celou dobu zapnuté rádio a televizi, hodně čtu a ty dny nakonec tak nějak přejdou. Smířila jsem se s tím. Moji přátelé jdou ke svým rodinám a já na ně myslím, a říkám si, že tráví pěkný čas se svými syny a dcerami.“ 

Když se Pat rozhodla, že musí zvládnout osamělé Vánoce sama, dala si prý za úkol naučit se nesmýšlet o své rodině špatně. „Nechci se kvůli nikomu ujídat hořkostí, hněvem a nenávistí. Jsem jen trochu na obtíž, prostě jsem další zátěž navíc, kterou se nechtějí zabývat. Před lety jsem doufala, že přijede můj rytíř na bílém koni a odveze mne odtud a připraví pro mě lepší život, ale nikdy se neobjevil.“ Ředitel Furze tvrdí, že je na každém, zda vyhledá své osamělé příbuzné a sousedy. „Možná bychom se mohli pokusit pozvat je k sobě na cukroví a kafe někdy během našich oslav a učinit je tak součástí všeho, oč během Vánoc běží. Nepřeháním, když řeknu, že by tomuto problému měl věnovat pozornost každý. Osamělých je příliš mnoho,“ dodal závěrem. 


Arcibiskup popřál lidem šťastné a chaotické Vánoce 

V Británii zůstaneme i v následujícím příspěvku. „Úsilí o dokonalý průběh Vánoc je pošetilé. Události okolo Kristova narození byly zcela neplánované, chaotické, neidylické – a přesto z nich vzešlo lidstvu tolik dobrého,“ řekl stanici BBC canterburský arcibiskup Rowan Williams. Podle něj se každé svátky opakuje stejné schéma. Začne to dobrými předsevzetími, kdy lidé píší vánoční pozdravy s předstihem, pečou několik týdnů dopředu cukroví a chtějí mít nakoupeno, dokud ještě obchody nepraskají ve švech. Tento bohulibý záměr se však pravidelně zvrhne v předvánoční stres. V práci se finišuje naplno, vše se stíhá na poslední chvíli a do toho se vtírají nepříjemné úvahy, kdo všechny ty výdaje zaplatí. 

Anglikánský arcibiskup Rowan Williams - Foto:  www.archbishopofcanterbury.org

Anglikánský arcibiskup Rowan WilliamsFoto:  www.archbishopofcanterbury.org

Anglický primas proto v předvánočním projevu ujistil anglikánské věřící, ale i všechny britské občany, že usilovat o dokonalé Vánoce je nesmysl. „Josef s Marií v Betlémě prožívali nejzmatenější období svého života, které nemělo s idylou nic společného. Příběh Vánoc je příběhem neplánovaných okolností – je zde zcela nečekané těhotenství, svízelné cestování a zmatky při pokusech zabukovat se v hotelu. Stručně řečeno, byl to pravý opak ideální dovolené,“ upozornil Williams. Podle arcibiskupa však biblická zvěst vzkazuje dnešnímu člověku, že pokus vše naplánovat a mít svůj život pod kontrolou za neustálého zvuku reklamních koled musí nutně skončit špatně. „Z tohoto důvodu nikomu už léta nepřeji klidné a pokojné Vánoce, protože vím, že takový svátek prostě neexistuje. Jediné, co bychom si měli opravdu přát, je radost a štěstí uprostřed chaosu a zmatků. Prožít Vánoce správně znamená být nachystán na plno nečekaných božích překvapení, která nám často postaví život na hlavu,“ dodal arcibiskup. 


Nejšťastnější okamžik Vánoc byl dnes v 13.55 

Psychologové zjistili, že nejšťastnějším okamžikem vánočních svátků je Boží hod vánoční, a to pět minut před druhou hodinou odpoledne. Lidé se totiž v průběhu příprav i Štědrého dne natolik strachují, aby šlo vše hladce, že se dokáží uvolnit teprve na začátku dnešního odpoledne. Z výzkumu vyplynulo, že lidé nejsou během svátků uvolnění, dokud nejsou rozbaleny dárky a děti si s nimi nehrají, a také dokud není zkonzumován slavnostní oběd. Kolem čtrnácté hodiny je navíc jasné, zda byli členové rodiny uspokojeni dárky a zda sváteční atmosféru něco nenarušilo. Podle deníku Daily Telegraph však stres z příprav stojí za to – plná polovina respondentů totiž uvedla, že Boží hod je pro ni nejoblíbenějším svátkem a pro třetinu je to nejšťastnější den v roce. Průzkum proběhl mezi dvěma tisíci respondenty v Británii a Spojených státech, kde ovšem podle tradice dochází k rozdávání dárků až ráno na Boží hod. Lze předpokládat, že v české kultuře dochází ke kýženému pocitu uvolnění o něco dříve. 

Tři čtvrtiny anglosaských respondentů nicméně uvedly, že největší stres pro ně příprava slavnostních pokrmů. Teprve když je vše bez připálení či zdržení naservírováno, začne si svátky užívat na 56 procent dotázaných. Na 36 procent respondentů ovšem uvedlo, že by se jim slavilo daleko snáze a uvolněněji, kdyby probíhaly svátky jen v nejužším rodinném kruhu. Na 30 procent vyslovilo přání, aby se o jídlo celé Vánoce staral někdo jiný. Plných sedmadvacet procent by vidělo jako nejlákavější variantu svátků nicnedělání. 

Vánoční pohoda

Vánoční pohoda

Mezi nesplněnými vánočními sny figurovaly v průzkumu také kuriozity. Mnoho lidí by například uvítalo službu placeného nákupčího dárků, a řada dalších si také vcelku nenápaditě přála více dárků. Každý pátý respondent uvedl, že o Vánocích by děti měly spát déle a zlobit méně. Na 71 procent však trvalo na tom, že nejdůležitější je během svátku rodina a vzájemné vztahy. „Dospělým se svátky příliš často změní v sérii únavných povinností, jejichž cílem je udělat druhé šťastnými. Důležité však je, aby si i oni sami dokázali o svátcích vyhovět a neudělat ze sebe otroky vánoční atmosféry,“ napsal v závěru deník. 


Novozélanďany pobouřil billboard s pannou Marií a těhotenským testem 

Snaha pojednat vánoční příběh netradičním způsobem se letos poněkud vymkla farnosti svatého Matouše v novozélandském Aucklandu, píše deník Guardian. Kostel si prostřednictvím reklamní agentury nechal vytvořit velký nástěnný poutač. Na něm se však objevila Panna Marie, namalovaná v duchu klasických renesančních vypodobnění, ovšem s jednou změnou – Matka Páně třímá v rukou těhotenský test. Když byli farníci vyzváni, aby navrhli k billboardu slogan, pustili se do toho s humorem bezmála rouhačským. Mezi nejpopulárnějšími návrhy se totiž objevily věty „Doufám, že to bude holka“, a „Když řeknu doma, že jsem panna, táta mě seřeže.“ 

Billboard s pannou Marií a těhotenským testem - Foto:  St. Matthew in the City

Billboard s pannou Marií a těhotenským testemFoto:  St. Matthew in the City

Akce anglikánské farnosti vyvolala především rozhořčené odmítnutí katolíků. Reverend Glynn Cardy však billboard hájí. „Vánoční příběh vypráví o skutečné matce, skutečném otěhotnění a reálném dítěti. Je plný úzkosti i odvahy. Marie byla podle církevní tradice mladičká, chudá a neprovdaná. A navíc to nebyla první ani poslední žena, která se octla v takto těžké situaci. My jsme na to chtěli jenom upozornit.“ Mluvčí katolické diecéze v největším novozélandském městě však odmítl toto vysvětlení s tím, že se farnost svatého Matouše vzdaluje v honbě za originalitou pravověrnému křesťanství. „Je pravda, že svobodným matkám v beznadějných situacích je třeba projevovat soucit a pomáhat jim. To se však netýká Bohorodičky, která dostala ujištění od Božího posla a věděla, jak k tajemnému otěhotnění došlo,“ uvedl mluvčí.
 

Technika ovládla vánoční přání generace dětí elektronického věku 

V posledním příspěvku se zaměříme na dárky. Už i ti nejmenší kladou důraz na techniku, především ve Spojených státech. Dokazuje to krátké nahlédnutí do seznamu vánočních přání. Nová generace „elektronických dětí“ je zahrnuta především technickými hračkami, píše agentura DPA. Paul Renn je hrdý otec. A jako všichni pyšní tátové také on natáčí pokroky své jednoroční dcery Valerie na video. Zachytil její první otáčení, první zajíkavé slabiky, první krůčky – i to, jak Valerie poprvé „obsluhuje“ tatínkův tabletový počítač. „Je neuvěřitelné jak intuitivně přichází na kloub té věci,“ říká Renn. „Jako by byl její rozum s ní propojený.“ 

Mnozí rodiče Rennovu však radost nesdílejí. Už ty nejmladší děti ve Spojených státech si totiž k Vánocům letos přály drahou techniku. Americký magazín PC zveřejnil krátce před Vánocemi malý návod pro rodiče a zároveň si položil řečnickou otázku: „Jak zjistíte, jestli je pro vaše maličké hračkový tabletový počítač lepší než mluvící myš?“ Faktem zůstává, že o šály, skateboardy, ponožky nebo stavebnice Lego už nemají děti v USA takřka zájem. Už řadu let se o Vánocích vydává stále více peněz za technické dárky. Hned první den vánočního prodeje koupilo 40 procent Američanů elektronické přístroje, oznámil svaz maloobchodních prodejců. Stejná tendence se rýsuje také v Německu. Také tam sáhli kupující začátkem adventu při obstarávání vánočních dárků po technických přístrojích. 

Seznam vánočních přání amerických dětí vedl letos iPad – dokonce i v té nejlevnější verzi a bez daně přijde na 500 dolarů. Podle údajů institutu pro průzkum trhu si ho ovšem přeje dostat k Vánocům 44 procent amerických dětí ve věku od šesti do 14 let. Také na druhém a třetím místě následují další produkty společnosti Apple – iPod si přeje 30 procent, iPhone 27 procent dětí. Odborníci to vysvětlují jednoduchým ovládáním a také tím, že děti přicházejí brzy s těmito produkty do styku, protože si s nimi rádi hrají i jejich rodiče. U mnohých navíc funguje ještě marketingová strategie podle hesla: naše produkty jsou drahé a možná ne zrovna lepší – zato ale cool. 

Generace „elektronických dětí“ touží především po technických hračkách - Foto: Free Digital Photos,  Ambro

Generace „elektronických dětí“ touží především po technických hračkáchFoto: Free Digital Photos, Ambro

Stejnou cestou ostatně propadla značkovým přístrojům i generace rodičů. Apple koneckonců vždy zaznamenával nové zisky z říše snů. Také v Německu a německy mluvících zemích píší mnohé děti na seznam vánočních přání elektroniku. A rovněž v Rakousku se klade důraz na značkové zboží, vyplynulo ze studie univerzity v Klagenfurtu už v loňském roce. V USA se mezitím už etabloval opravdový technický ráj pro děti, s výhodnějšími alternativami k tržním produktům Apple. Tak například tablet leapPad Explorer stojí jen asi 100 dolarů, má dotykovou obrazovku, zabudovanou kameru a nejrůznější vzdělávací hry. Ještě výhodnější je tablet MobiGo, který má výsuvnou klávesnici. Dokonce i klasické hračky jsou nyní vyparáděny technickými vymoženostmi. Místo běžných pastelek je tu ColorStudio HD, jejich elektronická obdoba a zároveň aplikace pro iPad, s níž mohou děti kreslit animované obrázky. 

Kdo by pak ještě chtěl nějakého plyšáka? Když se přece v prodejnách hraček kupí hory běhajících, mluvících a zpívajících robotických zvířátek. Například Wappy Dog v přepočtu za 37 eur. Roztomilého psíka může dítě naučit různé kousky, pejsek si s ním navíc hraje a dokonce projevuje momentální náladu – podle toho, kolik pozornosti je mu věnováno. Chytří rodiče se ale nakonec zřejmě přece jen rozhodnou pro technickou hračku, s níž se mohou potěšit i oni sami. Například iCade je hrací automat pro iPad. Odepsány jsou staré herní klasiky z 80. let. Co je ovšem zajímavé: dokonce i rodiče, kteří si bezpočtukrát stahovali do své čtečky elektronické knihy, trvají podle listu New York Times pro své děti zpravidla na papírových knihách. 

Poptávka po technice je velká dokonce už u těch nejmenších. Důkazy nabízí i server YouTube: na internetu koluje několik videí, na nich dětičky zacházejí s iPady jako profíci. Na jednom z nich je zachyceno děvčátko, které má v ruce časopis a snaží se prstíkem posunout obrázky dolů nebo stranou jako na tabletovém počítači. Rozčarováno tím, že zůstávají na místě, nakonec magazín odhodí. Možná tedy přece jen radši tu šálu nebo ponožky? 

Dnešní vydání pořadu Svět viděný internetem končí. Relaci, ve které vás seznamujeme s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas