29. července  2012  rubrika: Svět viděný internetem

Jak Tom Cruise zachránil scientologii a ztratil tři manželky

www.thetimes.co.uk - Foto: Vendula Kosíková

www.thetimes.co.ukFoto: Vendula Kosíková

Životopisec zesnulé princezny Diany Andrew Morton napsal pro britský nedělník Sunday Times obsáhlý text, v němž sleduje závislost Toma Cruise na údajně autokratické církvi.


Cruisova cesta ke scientologii 

Na počátku Cruisovy cesty ke scientologii byla herečka Mimi Rogersová, která byla i podle hollywoodských měřítek značně excentrická. Střední školu opustila ve 14 letech a začala se věnovat profesionálním kartám v kasinech v Nevadě. Pak ale ona i její otec, rovněž profesionální gambler, vyměnili hrací stůl za výnosnější podnik – náboženství. Připojili se ke scientologické církvi, kterou založil bývalý spisovatel sci-fi románů L. Ron Hubbard. Ten od začátku 50. let minulého století s úspěchem prodával své knihy a služby zvědavým, důvěřivým a zranitelným lidem. 

Hubbard učil, že člověk je věčně reinkarnovaný duch, který se může stát sám sobě bohem – ovšem pokud si na to dostatečně připlatí. Tisíce následovníků se začaly zapisovat do nekonečných a nekonečně drahých kurzů, které jim měly pomoci získat nadlidské kvality, mimo jiné úplnou svobodu od hmotného vesmíru. Hubbard tvrdil, že scientologie jednoho dne dobude celý svět. Aby jeho nová víra lépe zabírala, začal lákat celebrity, které mu měly přivést další a další následovníky. Byl bystrý psycholog a věděl, že musí nabírat hvězdy, jejichž sláva začala uvadat – ty, které zářily naplno, jeho rady ještě nepotřebovaly. Například John Travolta byl získán v roce 1975, když se jeho kariéra málem octla v troskách. „Scientologie mě postavila na nohy,“ vzpomíná herec a bývalý tanečník. 

Zakladatel scientologie L. Ron Hubbard v roce 1950 - Foto:  Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library,  PD-US-NOT RENEWED

Zakladatel scientologie L. Ron Hubbard v roce 1950Foto:  Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library, PD-US-NOT RENEWED

Mimi Rogersová si začala známost s o šest let mladším a o šest centimetrů menším Cruisem v půli 80. let, kdy byl hvězdou filmu Top Gun. Podle Mortona pomohlo jeho angažmá v církvi zachránit celou scientologii, ale ta na oplátku nezachránila jeho osobní život. Jeho třetí manželka Katie Holmesová přesně před měsícem zažádala o rozvod, aby vyvázala z vlivu církve jejich dítě. „Ale proč se Cruise drží kultu ze všech sil a klade mu na oltář i svůj rodinný život?“ ptá se autor článku. 


Scientologie na dně, Cruise na vrcholu slávy 

Jisté je, že v době, kdy jej do církve získali, neprožívala scientologie zrovna nejlepší období. Po největší razii v dějinách FBI skončilo ve vězení několik vedoucích představitelů církve, včetně Hubbardovy manželky. Byli usvědčeni z odposlechů a krádeží ve vládních budovách. Sám Hubbard zemřel na útěku v lednu 1986 a po jeho smrti začal v čele společenství tvrdý boj o vedoucí místa. Zároveň propukl masový exodus členů. Zdálo se, že scientologie nepřežije svého zakladatele. 

Stal se však pravý opak. Na pomoc přispěchali dva muži – do čela církve se podstavil David Miscavige a po jeho boku stanul neformálně Cruise, který si vzal v roce 1987 Rogersovou a začal se seznamovat s paralelním světem scientologie. Tou dobou byl extrémně populární, vydělával obrovské peníze a těšil se všeobecné oblibě. Co mu však chybělo, že se obrátil na církev, aby mu pomohla? „Lidé většinou přicházejí do této církve kvůli osobním problémům, drogám, alkoholismu, či osamělosti. „Tom nalezl to, co my všichni. Něco, co v jeho životě fungovalo,“ vzpomíná bývalý člen vedení církve. Konkrétně se Cruise chlubil, že mu Hubbardova metoda pomohla překonat dyslexii, ačkoli jeho učitelé mimo církev tvrdí, že se jí nikdy nezbavil. 

Pravděpodobnější vysvětlení je, že Cruise nalezl v církvi uplatnění svých tendencí k dogmatičnosti a ovládání druhých. Žije v černobílém světě a svou věčně usměvavou tváří znemožňuje pečlivější prozkoumání, co se skrývá za jeho osobní i církevní fasádou. „Je pravdou, že scientologie skvěle vyhovuje hercům,“ poznamenává nedělník. Myšlenka věrouky, ve které je hlavním předmětem zbožňování vlastní ego, jim musí skvěle vyhovovat. Cruise měl v dětství otce, který jej v opilosti týral a bil, a matku, která dřela do úmoru, aby Toma a jeho sestry uživila. Cruise tak na prahu dospělosti potřeboval především harmonické rodinné prostředí, a to mu církev suplovala. Vytrvalé povzbuzování a takzvané bombardování láskou zabralo. Tom se mohl stát supermanem ze svých celuloidových snů. 

Tom Cruise se svou první ženou Mimi Rogersovou - Foto: Alan Light,  CC BY 2.0

Tom Cruise se svou první ženou Mimi RogersovouFoto: Alan Light, CC BY 2.0

S přibývajícími úspěchy ve světě filmu se nořil hloub a hloub do scientologie. V létě 1989 byl pozván do uzavřeného centra v kalifornském Hemetu. Tam byl hlavní štáb víry, která měla zaplavit svět Hubbardovým zvěstováním. Zde se setkal s nejfanatičtějšími stoupenci kultu, oblečenými v polovojenských uniformách a přísahající smlouvu na „miliardu let dopředu“. Říká se jim Mořští orgové a za 50 dolarů na týden zde pracují jako řeholníci nového náboženství. Ti, kteří utekli, tvrdili, že šlo o otrockou práci. Scientologové to odmítají. 

Cruisův příjezd připomínal královskou návštěvu. Stovky „řeholníků“ byly vyzvány, aby zůstaly doma a klopili zraky, pokud se dostanou do blízkosti herce. Na návštěvě byl přece „nekorunovaný král Hollywoodu“. Miscavige řekl manažerům kultu, že Cruise je nejvýznamnější konvertita, jehož příjezd změní jednou provždy podobu scientologie. Od prvního podání ruky si Miscavige a Cruise hluboce porozuměli. Soutěživý, machistický, náročný a perfekcionistický herec našel svůj ideální protějšek. „Oba mají neuvěřitelně silnou vůli. Říkejme tomu komplex malých mužů,“ řekl nedělníku Sunday Times nejmenovaný bývalý člen scientologické církve. 


Kidmanová dostala ke svatbě dvacet Mořských orgů, kteří jí vypěstovali louku z květů 

V roce 1990 se po třech letech rozpadlo Cruisovo manželství s Mimi Rogersovou, a scientologové mu pomohli s překonáním obtížného období. Také poskytli luxusní a utajené apartmá jeho nové partnerce Nicole Kidmanové, s kuchařem i číšníkem a dalším personálem. Zatímco se herec Kidmanové dvořil, denně konzultoval s Mascavigem scénáře, ozvučení filmů i problémy s nadváhou. Guru například rozhodl, že Cruise nesmí vzít roli Střihorukého Edvarda, v níž pak zazářil John Depp. 

Zatímco Cruise stoupal po „Mostě“, jak Hubbard nazval systém kurzů pro pokročilé, katolička Kidmanová se opatrně seznamovala s novým náboženstvím. Vzali se v roce 1990. Hlavní problémem však představoval její otec – Anthony Kidman byl klinický psycholog, a tudíž z definice nepřítel scientologie. Scientologové totiž viní psychologii, psychiatrii a psychofarmaka za veškeré zlo na zemi, od holocaustu po útoky z 11. září a Stalinovy čistky. Po Kidmanové tudíž žádali, aby se zřekla otce a navždy s ním přerušila kontakt. 

Budova scientologie v Los Angeles na Fountain Avenue - Foto:  Pictorial Evidence,  CC BY-SA 3.0

Budova scientologie v Los Angeles na Fountain AvenueFoto:  Pictorial Evidence, CC BY-SA 3.0

Právě požadavek přerušení vazeb s nejbližšími jsou společně s obrovskou finanční náročností nejkritizovanějšími prvky scientologie. Pokud někdo víru opustí, je považován automaticky za nepřítele a takzvanou „potlačenou osobnost“. Rozpady rodin bývají podle bývalých členů neuvěřitelně tragické. Vedení kultu se však v případě otce Kidmanové rozhodlo netlačit na pilu a problém odložit. Jako svatební dar poslal Miscavige Kidmanové dvacet Mořských orgů, aby jí vypěstovali pro procházky i jogging louku z překrásných květů, což byl její dávný dětský sen. 

Po čase však Kidmanové začala vadit role, kterou hrálo náboženství v jejím manželství – scientologové prý do všeho zasahovali a vztah ustavičně kontrolovali. Ačkoli absolvovala několik kurzů, nikdy k církvi nepřilnula. Když v roce 1996 slavný režisér Stanley Kubrick přizval pár k natáčení filmu Eyes Wide Shut v Londýně, viděla v tom skvělou šanci, jak manželovi otevřít oči a začít jej zbavovat závislosti na kultu. V roce 1998 v jednom rozhovoru řekla, že se cítí být zčásti buddhistkou, trochu scientoložkou a velká část její bytosti nadále patří katolictví. Ve scientologickém hlavním stanu vyhlásili poplach. 

Církev začala zvát Toma Cruise na speciální utvrzovací kurzy, v nichž má být odhalen blízký člověk, který blokuje jeho další vývoj. Vedení se bálo, že jej Kidmanová odvede, a tak zahájili koncentrovaný útok proti herečce. Po kurzu absolventi velmi často sepíší svým milovaným dopis, v němž jim oznamují, že už je nechtějí nikdy v životě vidět. „Zřejmě by bylo chybou vinit z rozpadu manželství výlučně scientologii. Pravdou však je, že když se pár v roce 2001 rozvedl, v církvi pro to nikdo neplakal,“ poznamenává nedělník. 


Do třetice všeho dobrého 

Scientologie si nemohla dovolit ztratit svého nejfotogeničtějšího člena. Kidmanová tou dobou církev otevřeně nenáviděla a vadilo jí zejména to, že Cruise chce dát jejich adoptivním dětem Isabelle a Connorovi vzdělání výlučně ve scientologickém prostředí. Dostalo se jí varování, ať okamžitě přestane s veřejnou kritikou církve, jinak už děti nikdy neuvidí. K obdobnému scénáři prý došlo i s Katie Holmesovou. 

Po druhém rozvodu se Cruise naplno vrhl do náruče církve, a začal fungovat také jako její „velvyslanec“. Německé, španělské a francouzské politiky přesvědčoval, že na církvi není nic špatného. Kontaktoval i prezidenta Clintona a přes něj se snažil přesvědčit britského premiéra Blaira, aby scientologie dostala na britských ostrovech daňové úlevy. Plán nevyšel, i když církev je v Anglii osvobozena od daně z přidané hodnoty. Po 11. září 2001 zase Cruise verboval požárníky z New Yorku na scientologické detoxikační programy, které ovšem odborníci označili za podvod. Tři roky pak žil se španělskou herečkou Penelope Cruzovou. V listopadu 2004 si vysloužil vysoké scientologické vyznamenání. Miscavige mu vybral za přítelkyni Yolandu Pecoraroovou, ale ze vztahu nebylo nic. Pak se v hercově životě objevila Katie Holmesová. 

Tom Cruise s Katie Holmesovou - Foto: Jay Tamboli,  CC BY 2.0

Tom Cruise s Katie HolmesovouFoto: Jay Tamboli, CC BY 2.0

Také ona pochází z katolického prostředí, ale do církve zapadla na první pohled bez problémů. V jedné televizní show ostře kritizovala psychiatrii. „Nic o její historii nevíte. Já vím všechno,“ řekla moderátorovi. V červnu 2005 se stala členkou církve a musela podepsat sérii smluv, které její otec – právník – nemohl zkontrolovat. Pak už ji naplno vtáhl svět církve. V Kalifornii se sice začala nosit trička s nápisem „Vysvoboďte Katie“, ale už bylo pozdě. Byla těhotná a během rozhovorů působila dojmem, že je v nějakém transu. Mechanicky opakovala, že prožívá „kouzelné období“, a když zrovna nevěděla, co v rozhovorech říci, řekla to za ni její scientologická asistentka Jessica Feshbachová. 

Na svatbě v listopadu 2006 šel Tomovi za svědka Miscavige, a podle některých zpráv, které ovšem církev popřela, strávil pár svatební dovolenou v doprovodu šéfa církve a jeho manželky. Porod dcery Suri probíhal přesně podle Hubbardova učení – v naprostém tichu a otec slíbil, že sní placentu. Za nějaký čas Miscavige vystoupil s projevem, v němž nastínil plány na dosažení světovlády. Psychiatrii poslal coby mrtvou nauku na smetiště dějin a vyhlásil takzvané „velké planetární čištění“. 

Podle Sunday Times je zřejmé, že novomanželé Cruisovi měli v jeho záměrech ústřední postavení. Je však otázkou, má-li církev na své ambiciózní plány dostatek sil – údajně se k ní celosvětově hlásí na devět milionů členů, ale číslo je značně nepřesné vzhledem k tomu, že scientologové započítávají všechny lidi, kteří kdy přečetli nějaký Hubbardův pamflet. Sunday Times odhadují počet skutečných členů zhruba na 50 tisíc lidí. 

Světový věhlas měl zajistit církvi hvězdný pár z Hollywoodu. Kritikové naopak označovali „svatbu století“ i narození Suri za cynický marketingový tah. „V každém případě není pochyb, že Miscavige ‚prodával‘ náboženství pomocí svého slavného přítele,“ míní nedělník. V této fázi bylo patrné, že je Cruise ochoten riskovat v zájmu víry dokonce vlastní kariéru. Jako mimořádně štědrý dárce jí věnovat desítky milionů dolarů. Jak kdysi ironicky poznamenal Frank Zappa, hlavní rozdíl mezi církví a sektou je ve vlastnictví realit. Miscavige dokázal velkoryse investovat do nemovitostí v Hollywoodu, na Floridě, v Berlíně i v Londýně. 


Najde Miscavige čtvrtou paní Cruisovou? 

Vůdce církve i Cruise však podcenili Holmesovou, navenek působící plachým a ovladatelným dojmem. Když její šestiletá dcera dospěla do fáze, kdy jí měl čekat první stupeň scientologického vzdělávání, v žargonu církve označovaný jako „bezpečnostní kontrola“, vzbouřila se. Odmítla asistovat vymývání mozku vlastního dítěte a prchla z vězení jménem „Camp Cruise“. Viděla ostatně, jak omezený přístup má Kidmanová ke svým dvěma adoptivním dětem, vzdělávaným v scientologických školách. Tohle své Suri nemohla udělat. 

Tom Cruise - Foto: Ian Morris,  CC BY 2.0

Tom CruiseFoto: Ian Morris, CC BY 2.0

S pomocí otce si tajně pronajala byt v New Yorku, špičkového rozvodového právníka, bodyguardy, kteří neměli s církví nic společného, a svého bývalého agenta. Rodinný plán svědčí o tom, že si všichni moc dobře uvědomovali, jak nebezpečné je zahrávat si s Cruisem a jeho církví. Její útěk dnes představuje pro církev velký problém. Útěk každého vlivného člena staví kult do špatného světla. Církev navíc nedávno opustili i Hubbardova vnučka a Miscavigeův otec. Taková krize vždy odhaluje trhání rodinných vazeb a podezřelé finanční transakce. Herec Jason Beghe také nedávno církev opustil s tím, že ho kurzy stály milion dolarů a „byly mu nanic“. „Pro scientologii je útěk Holmesové nejhorším možným scénářem, horším, než razie FBI,“ řekl britskému nedělníku nejmenovaný analytik, který se církví zabývá. 

„Aféra každopádně poškozuje církev i slavného herce. Kdyby to byl někdo obyčejnější, církev by se od něj v případě rozvodu raději distancovala. U největšího dárce a osoby prezentující církev na veřejnosti je to však „mission implausible“, nepravděpodobný úkol. Scientologie v dnešní podobě by bez Toma Cruise neexistovala. Církev se opřela o celebritu, a nemůže se nyní bez ní obejít. Herec sice nemá v církvi žádné formální postavení, ale Mascavige privátně informoval vedení, že jej chce jmenovat generál-inspektorem, tedy v hierarchii mužem číslo dvě. Cruise a jeho víra stojí a padají spolu. Miscavige nemá jinou šanci, než zakopat válečnou sekeru, přežít mediální masáž, a potom vyslat experty, aby našli a přivedli v pořadí již čtvrtou paní Cruisovou. „Výběr je omezen na poddajné a ambiciózní mladé herečky,“ končí článek Sunday Times

Dnešní vydání pořadu Svět viděný internetem končí. Relaci, ve které vás seznamujeme s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace