27. února  2013 v 19:30  rubrika: Svět viděný internetem

Loučení s papežem a nervozita kolem italských voleb

www.lastampa.it

www.lastampa.it

Odcházení papeže Benedikta XVI. a nejistota kolem předčasných voleb v Itálii – to jsou témata, jimž se budeme v nejčerstvějším vydání pořadu Svět viděný internetem věnovat především. Dozvíte se také o plánech vybudovat, spustit na moře a provozovat přesnou repliku legendárního Titaniku, který prý bude sloužit pro pravidelnou dopravu.


Odcházení papeže Benedikta XVI. 

Benedikt XVI. dnes ve svém posledním projevu na veřejnosti před odchodem z papežského úřadu připustil, že vedle radostných okamžiků zažil za svého osmiletého vedení katolické církve i těžké chvíle. Bez upřesnění hovořil o "neklidných vodách" během svého pontifikátu, zároveň ale zdůraznil, že "Bůh nedopustí, aby se církev potopila".Bezmála 86letý Benedikt při svém nedávném překvapivém oznámení, že na papežský úřad rezignuje, uvedl jako důvod své stáří a zdravotní stav. V médiích se ale objevily spekulace, že se rozhodl také vzhledem k finančním a personálním aférám, které sužují Vatikán. 

Papež Benedikt XVI. se na zaplněném svatopetrském náměstí naposledy rozloučil s věřícími - Foto:  ČTK

Papež Benedikt XVI. se na zaplněném svatopetrském náměstí naposledy rozloučil s věřícímiFoto:  ČTK

Benedikt XVI. dnes na zaplněném Svatopetrském náměstí kromě jiného zopakoval, že odchází do ústraní po pečlivé úvaze a s přesvědčením, že na dobrý výkon funkce již nemá dost sil. Během projevu, který desetitisíce shromážděných lidí několikrát přerušily potleskem, poděkoval za to, že jeho rozhodnutí je respektováno. Svět se tak stále vzpamatovává z ohlášené rezignace, která je ojedinělým případem v dějinách církve zvyklé na to, že její nejvyšší představitel svěřený úřad zastává až do své smrti. Benedikt XVI. svůj krok ohlásil před více než dvěma týdny a od té doby se spekuluje o jeho nástupci. Média ihned začala široce rozebírat příklady jeho zhoršujícího se zdravotního stavu a zároveň uvažovat, nakolik k rozhodnutí přispěl stresující tlak, který církev pociťuje z nejrůznějších stran – uvádí například list La Stampa, který, stejně jako všechna italská média, věnuje události velkou pozornost. 

Za necelých osm let své vlády musel Benedikt XVI. čelit například mezinárodnímu skandálu kolem letitého sexuálního zneužívání nezletilých kněžími, podezření, že se Vatikán dopouští finančních machinací při praním špinavých peněz, a v neposlední řadě provalení mocenských intrik ve Vatikánu, o což se zasloužil papežův osobní tajemník. Podle pozorovatelů šlo o nadměrný příliv starostí ve výkonné funkci pro Benedikta XVI., který se v minulosti raději věnoval bádání v hlubinách náboženské problematiky a rozjímání.
A k tomu se hodlá vrátit v "důchodu", který jako emeritní biskup římský chce trávit v klášteře Mater Ecclesiae uvnitř vatikánských zdí. Starat se o něj mají příslušnice katolického společenství Memores Domini. 

Stále se, a citovaný list není výjimkou, intenzivně spekuluje o Benediktově nástupci, kterého by konkláve - shromáždění kardinálů mladších 80 let - mohlo zvolit už v první polovině března. Podobně jako před hlasováním v roce 2005, ve kterém nakonec Benedikt XVI. ještě jako kardinál Joseph Ratzinger zvítězil, se ozývají stále naléhavější hlasy, aby se papežem stal zástupce jiného kontinentu, a to buď Latinské Ameriky nebo Afriky, kde - na rozdíl od Evropy - počet věřících roste. 

Druhá rovina úvah se – podle listu - točí kolem toho, zda papežem bude opět konzervativec, nebo spíše liberál. Kardinálové se v historii rozhodovali různě - například jasnou změnu volili v roce 1958, kdy po "přísném" Piu XII. nastoupil "přívětivý" Jan XXIII. Přítomnost konzervativního Benedikta XVI. ve Vatikánu, byť nebude hlasovat, může kardinály tentokrát ovlivnit obráceně: někteří nemusí chtít podpořit rozchod s politikou expapeže, jenž je stále naživu. Tuto tezi podporuje analýza složení sboru více než stovky volitelů, kteří přijedou hlasovat. Muži v kardinálském purpuru jsou nyní údajně dokonce mnohem konzervativnější, evropštější a "římštější" než při Benediktově nástupu do úřadu. Už v pátek 1. března se sejde kolegium kardinálů, které organizaci volby nové hlavy římskokatolické církve začne projednávat. 


Evropa sleduje povolební dění v Itálii 

Itálie, Milán. Muž sleduje burzovní údaje den po italských volbách, které přinesly u řady evropských politiků veliké znepokojení. - Foto: Antonio Calanni, AP

Itálie, Milán. Muž sleduje burzovní údaje den po italských volbách, které přinesly u řady evropských politiků veliké znepokojení.Foto: Antonio Calanni, AP

Svět upírá pozornost k Itálii ještě z jednoho důvodu, jímž jsou samozřejmě patové výsledky tamních předčasných parlamentních voleb Evropští politici jsou znepokojeni a obávají se, že by nynější vývoj mohl negativně ovlivnit finanční trhy. Doufají však, že dopady budou krátkodobé a že Italové co nejdříve vytvoří stabilní vládu. Například podle německého ministra zahraničí Giuda Westerwelleho je nejen v zájmu Itálie, ale celé Evropy, aby Italové po volbách sestavili co možná nejrychleji stabilní a akceschopnou vládu. "Ti, co nesou v Římě politickou odpovědnost, vědí, že Itálie potřebuje dál politiku reforem a konsolidace. Politiku, která posílí důvěru občanů i trhů. Itálie hraje centrální roli ve zvládnutí evropské dluhové krize. A proto věříme, že nová vláda bude pokračovat v politice konsolidace a reforem," prohlásil v rozhovoru pro agenturu DPA Westerwelle. 

Politici Itálie, třetí největší ekonomiky EU, která se potýká s obrovským státním dluhem, podle něj nenesou odpovědnost jen za svou zemi, ale i za celou eurozónu. "Všichni jsme na stejné lodi. Je důležité, aby každý věděl, že nese odpovědnost za celek," apeloval šéf německé diplomacie na Řím. Připomeňme, že ve volbách zvítězila sice středolevicová koalice Piera Luigiho Bersaniho, ale potřebnou většinu bude mít pouze v Poslanecké sněmovně, nikoli v Senátu. To je při formování vlády jen těžko překonatelný problém, protože k vytvoření stabilního kabinetu je v Itálii zapotřebí podpora obou parlamentních komor. Někteří komentáři už bezprostředně po volbách nevyloučili možnost, že se kvůli rozložení sil v horní komoře uskuteční nové volby. 

Brusel a Berlín si podle britské zpravodajské stanice BBC ovšem přejí, aby vítězný blok Bersaniho vytvořil vládní koalici s centristy odcházejícího premiéra Maria Montiho, přestože ti skončili až čtvrtí. V Senátu by taková koalice mohla přežít jen s podporu poslanců jiných nevládních stran. Podle šéfa deníku La Stampa Mauro Calabresi by bývalý komunista Bersani, který v kampani slíbil prosazovat větší sociální spravedlnost, mohl získat podporu některých zákonodárců populistického Hnutí pěti hvězdiček.Většina místních komentářů ale vidí vytvoření životaschopné koaliční vlády s ohledem na výsledky voleb pesimisticky. Pokud se jejich obavy potvrdí mohl by podle agentury AFP prezident Giorgio Napolitano ustanovit novou úřednickou vládu. Ta by fungovala do reformy všeobecně kritizovaného volebního systému a nových voleb. 


Zvítězili dva herci 

Bývalý komik Beppe Grillo se stal jednoznačným vítězem italských voleb. - Foto: Andrew Medichini, AP

Bývalý komik Beppe Grillo se stal jednoznačným vítězem italských voleb.Foto: Andrew Medichini, AP

Řeč byla o nervozitě, která vládla v Berlíně už před italskými volbami a zesílila bezprostředně po nich. Vyplývá to, z komentářů, renomovaných německých listů, jak je na svém webu cituje magazín Der Spiegel a uvádí: Volby, v nichž více než polovina voličů dala hlas dvěma hercům, Silviu Berlusconimu a Beppemu Grillovi, ukázaly, že Italové si nejsou schopni či ochotni uvědomit hloubku a riziko ekonomického úpadku země. Tento tón je charakteristický pro dnešní německé komentáře, které se shodují v názoru, že „nezvladatelný národ představuje velké riziko pro už tak krizí devastovanou eurozónu…“ 

Jde přece o její třetí největší ekonomiku, která dle převládajícího mínění nutně potřebuje razantní pokračování zatím rozpačitých reforem. Na výsledky voleb ostatně okamžitě – a negativně- zareagovaly finanční trhy a také společná měna euro, která oslabila na nejnižší úroveň pod počátku roku. A určitě je neuklidnilo povolební prohlášení expremiéra Berlusconiho, že jeho středopravicová formace je připravena jednat o levicovým blokem Piera Luigiho Bersaniho o velké koalici. Bersani má jak známo zatím většinu ve sněmovně, nikoli však v Senátu. 

Spiegel upřesňuje, že akceschopná vláda musí mít majoritu v obou komorách, neboť jen tak může prosadit důležité - a pro svůj osud fatální – legislativní kroky, potřebné pro reformní úsilí, po nichž v hlasitě volají klíčoví evropští hráči v čele s Německem, jež je znepokojeno nejen Berlusconiho zisky, ale zejména programem populistického hnutí Beppeho Grilla Pět hvězdiček, jež po volbách senzačně zaujalo třetí příčku s pětadvacetiprocentním ziskem hlasů. A právě Grillo volá po referendu o setrvání Itálie ve eurozóně, redukci privilegií politické scény a též zvýšení počtu pracovních míst, čistých energiích a volném přístupu k internetu. 

Berlusconi zruinoval Itálii – zakládajícího člena Evropského společenství – a přivedl zemi ke srovnatelnému bankrotu, jako je ten řecký – píše vlivný německý list Die Welt a pokračuje: Kdekdo by čekal, že už nemůže dostat další šanci po bolestném, ale nutném reformním roce vlády premiéra Maria Montiho. Nevyhrál sice zcela, ale je v těsném závěsu za Demokratickou stranou s jejím hořkým vítězstvím. Je ale alarmující, že voliči Berlusconiho neignorovali a tudíž nepotrestali. 

Další z důležitých německých listů Süddeutsche Zeitung podotýká: Italské volby poskytly velkou a výjimečnou lekci všem, kdo mají co dělat s krizí v eurozóně. Kdo váhá, může jen ztratit a polovičaté kroky se nepočítají. Italští voliči vložili do uren jednoduchý vzkaz: My prostě situaci nerozumíme. Nikdo je za to nemůže kritizovat, žijí totiž v politické atmosféře, kde platí polopravdy a státní zájmy jsou zahaleny v balastu nejasných proklamací. Právě proto mají takové zisky dva demagogové a právě proto byli potrestáni dva seriózní hráči Bersani a Monti, kteří chtěli nápravu věcí veřejných, ale neprosazovali ji důsledně a důrazně. 

Berlínský liberální deník Der Tagesspiegel zase zdůrazňuje: V Itálii se nedá vládnout, ale to je jen jedna tvář italského dramatu. Tou druhou je zjištění – a volby to jasně ukázaly - že země stále zůstává vůči populistické rétorice zranitelná. Když se sečtou zisky Berlusconiho a Grilla, tedy třicet a pětadvacet procent, vyjde najevo alarmující zjištění:více než polovina populace je vábena populistickým pokušením. A to pro budoucnost Itálie nevěstí nic dobrého. Svědčí to o tom, že Berlusconiho dědictví je stále živé… 


Americké zbraně pro syrské rebely? 

Syrští chlapci se zbraní v ruce - Foto:  ČTK/AP, Khalil Hamra

Syrští chlapci se zbraní v ruceFoto:  ČTK/AP, Khalil Hamra

Spojené státy zvažují, že by syrským povstalcům poskytly materiální podporu. Mohlo by jít například o obrněná vozidla, neprůstřelné vesty a možná i vojenský výcvik. S odvoláním na americké a evropské činitele o tom informoval deník Washington Post. Zbraně podle něj zatím vláda prezidenta Baracka Obamy rebelům dodávat nechce. I tak by ale šlo o velkou změnu oproti dosavadnímu americkému přístupu k opozici bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada. Plány, podle nichž by Washington povstalcům mohl také přímo posílat humanitární pomoc, ještě nejsou konečné. O některých z nich však prý již jedná americký ministr zahraničí John Kerry na schůzkách se spojenci z Evropy a Blízkého východu. 

Šéf americké diplomacie dle listu během své současné návštěvy evropských zemí několikrát naznačil změnu v politice USA, které během téměř dvouletého konfliktu zatím syrské opozici žádnou přímou pomoc neposkytly. Včera například skupině německých studentů řekl, že Washington chce "mírové řešení" konfliktu. Pokud však bude syrská vláda dále zabíjet své občany, "pak je potřeba dát alespoň nějakou podporu" těm, kteří bojují za svá práva. V pondělí v Londýně zase prohlásil, že si od čtvrtečního mezinárodního jednání o situaci v Sýrii, které se uskuteční v Římě, slibuje rozhodnutí o dalších krocích. Podařilo se mu také přesvědčit opozičníky, aby se schůzky zúčastnili, i když ji původně chtěli bojkotovat. Spojené státy zatím povstalcům poskytovaly jen prostřednictvím mezinárodních organizací humanitární pomoc, která dosáhla výše 385 milionů dolarů. 


Chystá se replika legendárního Titaniku 

Titanik se potopil přesně před 100 lety - Foto: National Geographic

Titanik se potopil přesně před 100 letyFoto: National Geographic

Na závěr pořadu Svět viděný internetem nabízíme informaci o vzkříšení jedné legendy, tak jak o ní píše server amerického listu USA Today. Bude se jmenovat Titanic II a od smutně proslulého vzoru bude prý k nerozeznání. Australský miliardář Clive Palmer zveřejnil podrobnosti o replice nejslavnějšího parníku historie, kterou chce na moře vyslat v roce 2016. Na první cestu má již 40.000 zájemců o lístky. Nový Titanic bude téměř do posledního šroubku věrný historické předloze. Cestující tak podle USA Today na jeho palubách budou marně hledat televizi či internetové připojení. Zato tam najdou turecké lázně, tenisový kurt, divadlo či kasino. 

Palmer, který své jmění získal podnikáním v důlním průmyslu, založil kvůli stavbě Titaniku II společnost Blue Star Line, která konstrukcí pověřila čínskou státní firmu CSC Jinling Shipyard. Z toho plyne první rozdíl: ke své premiérové plavbě vyrazí nový Titanic ze Šanghaje do britského Southamptonu, a odtud bude pokračovat do New Yorku. Původní Titanic absolvoval pouze druhou část plavby. Nechala si ho před více než sto lety postavit společnost White Star Line, a v té době byl největší zaoceánskou lodí s délkou téměř 270 metrů, výškou 53 metrů a váhou zhruba 40.000 tun. Potopil se v roce 1912 a zahynulo v něm více než 1500 cestujících a členů posádky – osvětluje USA Today a pokračuje. 

Rozměry jeho repliky se budou prý shodovat na desítky centimetrů. Novinek se však dočká technologická stránka přepravy - zcela současný bude například navigační systém, místo původních motorů na uhlí bude vybaven dieselovými agregáty. Lišit se ale podle Palmera bude hlavně v té nejzásadnější věci. Dopluje až do Ameriky, a to ne jednou. "Bude to skutečný zlatý důl," prohlásil Palmer s tím, že se ho na lístky ptalo už 40.000 zájemců. 

Kapacita lodi přitom bude 2.435 lidí. Palmer proto plánuje, že loď bude fungovat na pravidelné lince. Někteří experti – citovaní americkým deníkem - jsou však k těmto plánům skeptičtí. Jednak kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením, kterým lodní byznys čelí od ztroskotání lodi Costa Concordia, jednak kvůli náročnosti zaoceánských plaveb, které jsou pro podobné lodi téměř nemožné v zimních měsících. Titanic II má podle odborníků oslovených USA Today spíše šanci vzbudit zájem o první plavbu, pak však patrně jeho atraktivita poklesne. 

Dnešní vydání pořadu Svět viděný internetem končí. Relaci, ve které vás seznamujeme s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas