8. prosince  2012  rubrika: Svět viděný internetem

O osadě v pustině, pověsti politiků a čínských laureátech

www.reuters.com - Foto:  Reuters

www.reuters.comFoto:  Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil v minulých dnech Prahu a Berlín. Zde vyjádřil zklamání z německého postoje při hlasování ve Valném shromáždění OSN o povýšení Palestiny v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Německo se stejně jako 40 dalších zemí hlasování zdrželo. Jediným státem EU, který hlasoval proti, bylo Česko, za což Netanjahu ve středu v Praze děkoval českému premiérovi Petru Nečasovi.

Kancléřka Angela Merkelová den nato na společném jednání německé a izraelské vlády v Berlíně zopakovala, že nesouhlasí s plány Tel Avivu na další výstavbu na palestinském území. Zdůraznila nicméně, že je to suverénní rozhodnutí Izraele a Německo na něj nebude vyvíjet žádný nátlak. Na rozpory poukazují komentáře německých i izraelských médií. My v nich ale dnes listovat nebudeme a zamíříme přímo do místa děje. 


Plánovaná osada budí vášně a kontroverze 

Kopec zvaný E1 je jedno z mála míst v okolí Jeruzaléma, jež by možná ještě Ježíš Kristus poznal – kamenitý, prašný, holý terén svažující se do pouště a k Mrtvému moři. Jestliže Izrael splní to, co v pátek oznámil, bude tu jednou další židovská osada. Má stát na území za hranicí před válkou v roce 1967, tedy na území, s nímž Palestinci počítají jako se svým budoucím státem. Právě stát v hranicích z roku 1967 uznalo Valné shromáždění OSN svým hlasováním o Palestině, píše agentura Reuters

Silnice vedoucí do prázdna, pouliční lampy, policejní stanice. Tak vypadá E1, kde zatím žádné civilní domy nejsou. E1 je zkratkou anglického East 1 – Východ1, anyní se toto území stalo jádrem sváru nejen mezi Izraelem a Palestinci, ale také mezi Izraelem a mnoha jeho západními spojenci. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua v ohromení nad rozhodnutím Valného shromáždění OSN vzkřísila starý plán na výstavbu na tomto pustém místě. Kritici okamžitě upozornili na to, že osídlení E1 znamená vlastně přetnutí západního břehu a znemožnění jeho kontinuálního obývání Palestinci. 

Židovská osada Maale Adumim, za níž by měla stát nová osada E1 - Foto:  ČTK/AP, Ariel Schalit

Židovská osada Maale Adumim, za níž by měla stát nová osada E1Foto:  ČTK/AP, Ariel Schalit

„Tohle není obyčejná osada, to je osada posledního soudu. Izrael si měl z hlasování Valného shromáždění OSN vzít poučení, že nyní jsme v kritickém bodě. Hrozbou výstavby v E1 se dostáváte do situace člověka skákajícího po tenkém ledě,“ řekl zakladatel izraelské nevládní organizace zabývající se rozvojem měst Daniel Seidemann. Zastánci návrhu tvrdí, že výstavba v E1 je naplánována už dlouho a je pouze přirozeným rozšířením už existující osady Maale Adumim, která leží ještě blíže k Mrtvému moři a je domovem 30.000 osadníků. E1 je území o rozloze pouhých12 kilometrůčtverečních, ale citlivé je nejen proto, že leží ve zúženém pásu západního břehu, ale protože také sousedí s východním Jeruzalémem vytyčeným hranicí z roku 1967. 

Palestinci chtějí, aby se východní Jeruzalém stal hlavním městem jejich státu. Výstavba v E1 komplikuje otázku hranice Palestiny a také spojení mezi arabskými městy a vesnicemi na severu a jihu pásma. Zastánci projektu jsou přesvědčeni, že osídlení žádným způsobem neohrožuje budoucí mírovou smlouvu, jelikož na obou stranách kopce zbude dostatečný prostor pro propojení Ramalláhu a Betléma, tedy oblasti severně a jižně od východního Jeruzaléma. „Média o tomto konfliktu bez ustání lžou. Odtud vlastně na Jeruzalém ani nevidíte. Je tam stále šest kilometrů prázdného území, které nepatří k E1 ani k Maale Adumim,“ řekl Eli Har Bir z městské správy Maale Adumim. Právě tento prostor může být podle něj využit k vybudování silnic pro Palestince. 

Spojené státy jsou sice velkým spojencem Izraele, ale jsou jasně proti výstavbě ve zmiňované lokalitě. Pět evropských států na protest v pondělí předvolalo velvyslance Izraele na svá ministerstva zahraničí a vyjádřilo protest proti tomu, co považují za nepřijatelný odvetný krok proti Palestincům za hlasování ve Valném shromáždění OSN. Největší ohlas mělo vládní rozhodnutí v Maale Adumim. Lidé tam vyzývali Netanjahua, aby před tlakem neustupoval. „Všechny vlády slibovaly, že tady budou stavět, ale když se rozhlédnete, vidíte jen pusté kopce, kamení a písek, žádné byty. Doufám, že tato vláda se svým rozhodnutím prorazí okamžitě,“ řekl starosta osady Benny Kašriel. 

Přípravy na výstavbu začaly už dávno. Stojí už most, který má spojit Maale Adumim s novým sídlištěm na E1, jež se má jmenovat Mevaseret Adumim, ale zatím je zavřený. Z dálnice směrující k Mrtvému moři je už vybudována také odbočka do E1. Jestliže jí pojedete dnes, narazíte jedině na beduíny a jejich stáda rozčepýřených koz hledajících trsy trávy. Právě v těchto dnech se má sejít plánovací komise pro západní břeh, aby připravila plán výstavby pro zveřejnění. Jestliže nenastane žádné zdržení, mohly by se první bagry na E1 objevit do roka. 


Merkelová slaví úspěch, Putin mění image  

Řeč byla o kancléře Angele Merkelové, jíž se nyní dostává dalšího, byť jen virtuálně-mediálního, ocenění: prezident Spojených států Barack Obama sice zůstává podle amerického časopisu Forbes nejmocnějším člověkem planety. Hned za ním je ale právě Angela Merkelová, která loni byla na čtvrtém místě. Třetí je ruský prezident Vladimir Putin. Agentura Reuters poznamenala, že v letošním žebříčku moci politici trumfují podnikatelé, když se jich šest umístilo mezi prvními deseti nejmocnějšími lidmi planety. Čínský prezident Chu Ťin-tchao se loni dostal na třetí místo, v čele komunistické strany ho ale minulý měsíc vystřídal viceprezident Si Ťin-pching a ten na forbesovském žebříčku hned obsadil deváté místo. 

Angela Merkelová s Vladimirem Putinem - Foto:  ČTK

Angela Merkelová s Vladimirem PutinemFoto:  ČTK

Popularita je ovšem věc ošidná a je třeba na ní stále pracovat. A to vědí dobře i v Moskvě. Kremelští poradci chystají změnu stylu ruského prezidenta Vladimira Putina. Nadále už by neměl být mužný „macho“, stane se z něj „moudrý stařešina“. Vyplývá to z důvěrných materiálů, které získal list Nezavisimaja Gazeta. Ve zprávě určené jednomu z ruských gubernátorů se také píše, že prezident by měl být nově arbitrem mezi představiteli takzvané silové sféry a liberály. Ve snaze zavděčit se lidem prý Putin nyní pořádá „hon“ na činitele ze silového sektoru. Prezident je prý musí zkrotit, což nepůjde podle zdroje bezbolestně, neboť jim dal v minulosti příliš moci. Nyní společnost ale oceňuje spíše podporu liberálům, píše se ve zprávě. 

Konkrétně je v citovaném deníku uveden případ korupce v ruském resortu obrany, kdy úředníci ministerské firmy Oboronservis rozprodávali statní majetek, což už stálo křeslo samotného ministra Anatolije Serďukova. Na jeho místo prý Putin dosadil Sergeje Šojgua také proto, že je považován za liberála. 

Zvýšená aktivita kremelských „stylotvůrců“ začala údajně po říjnových parlamentních volbách, které sice proputinská vládnoucí strana Jednotné Rusko vyhrála, ale statistici zaznamenali pokles důvěry v ruské vedení, a dokonce i „revoluční“ nálady ve společnosti. Zpráva prý letmo zmiňuje také Putinovo zdraví. Jako důvod bolesti zad uvádí poranění páteře při letu s uměle odchovanými jeřáby, kterým Putin na deltaplánu dělal vůdce hejna. V oddychovém čase ale Putin prý alespoň stihne změnu image vstřebat – dodává ironicky Nezavisimaja Gazeta


Rozdílný osud dvou čínských nobelistů  

Zákaz přístupu k internetu, žádné telefonáty a vycházka jednou za týden na nákup potravin a návštěvu rodičů, takový je život manželky zadržovaného čínského nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa, která sama tráví již druhý rok v domácím vězení. Do něj ji uvrhly čínské úřady jen pár dní poté, co Nobelův výbor v říjnu 2010 zveřejnil ocenění jejího manžela. Liou Sia označuje nucený pobyt ve svém pekingském bytě za absurdní a citově vyčerpávající, a také v ostrém kontrastu s oslavnou reakcí Pekingu na letošní zisk Nobelovy ceny za literaturu čínským spisovatelem Mo Jenem. Píše o tom agentura AP

Mo Jen ve čtvrtek ve snaze zalíbit se čínskému vedení odmítl ve Stockholmu, kde převezme Nobelovu cenu, vyslovit přímou výzvu k propuštění Liou Siao-poa. O jeho slovech informovaly četné zpravodajské servery s tím, že svůj postoj zdůvodnil Mo Jen slovy, že on jako spisovatel byl oceněn za literaturu, a nikoli za politiku. Mo opakovaně zdůrazňuje, že literatura a politika jsou dvě odlišné věci, které nelze směšovat. Skupina 134 laureátů Nobelovy ceny z celého světa nedávno sepsala dopis vůdci Komunistické strany Číny se žádostí o propuštění Liou Siao-poa a jeho ženy, která je – jak jsme slyšeli držena v domácím vězení a agentuře AP si postěžovala: 

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci - Foto:  Voice of America,  public domain

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní mociFoto:  Voice of America, public domain

„Je to tak absurdní. Domnívala jsem se, že jsem citově připravena na důsledky, když Liou Siao-po získá nejprestižnější ocenění. Ale nenapadlo mne, že poté, co ji získá, nebudu smět opouštět domov. Myslím si, že Kafka by nedokázal napsat nic absurdnějšího a neuvěřitelnějšího než toto,“ řekla Liou Sia reportérům agentury AP, kterým se údajně podařilo proniknout do jejího domova v době, kdy si policisté střežící takřka nepřetržitě její byt odskočili na oběd. Disidentova manželka, básnířka a fotografka Liou Sia, která z žádného zločinu v Číně obviněna nebyla, absolvovala první mediální rozhovor po 26 měsících. Zaskočena nečekanou návštěvou se chvěla po celém těle a také plakala. 

Liou Sia uvedla, že jednou za měsíc má povoleno navštívit svého manžela ve vězení, které se nachází asi450 kilometrůseverovýchodně od Pekingu. V prvním roce ale neměla povoleno se se svým mužem vůbec setkat poté, co světu oznámila, že Liou Siao-po věnoval své ocenění obětem krvavého zásahu čínských bezpečnostních sil proti prodemokratickým protestům na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Liou Siao-po si nyní čtvrtým rokem odpykává svůj jedenáctiletý trest vězení za údajné podněcování k převratu. 

Nobelův výbor ho v roce 2010 ocenil za jeho dvacetiletý nenásilný boj za lidská práva, cenu ale Si převzít nemohl, jelikož v té době již seděl ve vězeňské cele. Peking tehdy ocenění Lioua odsoudil a uvedl, že výbor poškodil svou pověst, když dal cenu vězněnému zločinci. Server BBC nedávno s odvoláním na přítele rodiny Liou Siao-poa napsal, že komunističtí vládci Číny se snaží tlakem na jeho manželku donutit zadržovaného nositele Nobelovy ceny za mír k odchodu do exilu. Liou však prý o emigraci neuvažuje, protože by se tím jeho vliv v zemi zmenšil.


Politická budoucnost Hillary Clintonové  

Končící americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová podle zdrojů deníku New York Times dostala před časem nabídku, aby zvážila kandidaturu na starostku New Yorku. Političku měl oslovit současný šéf města Michael Bloomberg, který příští rok ve funkci končí a poohlíží se po nástupci. Clintonová, o níž se spekuluje spíše jako o kandidátce do Bílého domu, nabídku ale odmítla. Newyorský starosta tak bude muset hledat dál. Bloomberg, který v čele nejlidnatějšího amerického města je už nezvyklé třetí období, by podle listu chtěl najít následovníka, jenž bude známý, bude mít zkušenosti a nenechá se jen tak něčím odradit. 

Hillary Clintonová - Foto:  ČTK/AP

Hillary ClintonováFoto:  ČTK/AP

Clintonová po čtyřech letech na ministerstvu zahraničí sklízí samou chválu a starostovy požadavky by splňovala. Bloomberg jí proto před několika měsíci zavolal a se svým plánem ji seznámil. Ministryně mu ale podle zdrojů obeznámených s obsahem telefonátu dala jasně najevo, že o starostování v New Yorku nemá zájem. Bloomberg má ke Clintonové velmi blízko a údajně si jí velmi váží. V roce 2008 ji mimo jiné pozval, aby během oslav Nového roku spustila na náměstí Times Square tradiční křišťálovou kouli. Informace o telefonátu podle deníku nepotěší šéfku newyorské městské rady Christine Quinnovou, která se chystá na starostku města kandidovat. Obecně se mělo za to, že Bloomberg před volbami podpoří právě ji. 

„Obrátil se na ni ve skutečnosti jenom proto, že tuto pozici sám zastává a že ji považuje jen za krok vzdálenou od prezidentského úřadu,“ uvedl člen celonárodního vedení Demokratické strany Robert Zimmerman. O možné Bloombergově kandidatuře na prezidenta se spekuluje podobně jako u Clintonové. Starosta, který v politice začínal jako republikán, je nyní nezávislý. Starosta v minulosti úvahy o kandidatuře odmítal. Podobně se zatím k takovým úvahám staví i Clintonová, jež se už o nominaci demokratů do Bílého domu jednou ucházela a prohrála s jeho současným šéfem Barackem Obamou. Všeobecně se ale má za to, že její nová kandidatura za čtyři roky je velmi pravděpodobná – připomíná New York Times


Dnešní vydání pořadu Svět viděný internetem končí. Relaci, ve které vás seznamujeme s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas