10. listopadu  2012  rubrika: Svět viděný internetem

Pád ruského ministra obrany způsobila korupce, ale hlavně nevěra

The Sunday Times - Foto:  The Sunday Times

The Sunday TimesFoto:  The Sunday Times

Skandál ruského ministra obrany poodhalil zákulisí tvrdého boje za kremelskými zdmi. Naopak mezi partnerkami nastupující čínské elity bude o něco veseleji – je mezi nimi populární zpěvačka i nadšená divačka seriálu Jistě pane ministře. Mezinárodní skautské hnuté rozjelo kampaň za zrušení tradičních přezdívek. Izraelští archeologové hlásí unikátní nález studny z neolitu. To jsou témata, na která se podíváme podrobněji.


Co způsobilo pád ruského ministra obrany?

Když ruská policie provedla asi před 14 dny ranní razii v luxusním moskevském bytě ministra obrany, vypadalo to nejprve na další z řady korupčních skandálů, pronásledujících nynější ruskou vládu. Pak ale do médií unikly senzační podrobnosti – dveře bytu, patřícího mladé Jevgenii Vasiljevové, otevřel po zabouchání policistů rozespalý ministr obrany Anatolij Serďukov. 

„A ruský tisk pocítil šanci. Zatímco dříve se nerad pouštěl do soukromí politiků, nyní spustil kanonádu,“ píše v britském nedělníku Sunday Times jeho moskevský zpravodaj Mark Franchetti. Za zveřejnění pikantních souvislostí aféry podle něj může to, že jednapadesátiletý Serďukov je ženatý s Julií, dcerou vicepremiéra Viktora Zubkova. Ten je blízkým spolupracovníkem prezidenta Vladimira Putina a jedním z nejvlivnějších politiků v Rusku. 

Nový ruský ministr obrany Sergej Šojgu obchází svého předchůdce Anatolije Serďukova - Foto:  ČTK/AP, Sergei Karpukhin

Nový ruský ministr obrany Sergej Šojgu obchází svého předchůdce Anatolije SerďukovaFoto:  ČTK/AP, Sergei Karpukhin

Serďukov podle ruských bulvárních listů rozzuřil Zubkova na nejvyšší míru svým milostným poměrem s mladou Jevgenií. Tchán mu přitom v minulosti napomohl k raketovému politickému vzestupu – v krátkém čase se z šéfa nábytkářské firmy stal ministrem. Skandál podle Sunday Times ukazuje míru korupce, nepotismu, selektivní spravedlnosti i ostré rivality v nejvyšších patrech ruské moci. 

Policisté se totiž v bytě Serďukovovy milenky zdrželi několik hodin a pátrali po důkazech o údajné nezákonné činnosti ministra v oblasti prodeje armádního majetku. Putin, ač nerad, musel nakonec Serďukova odvolat. Ve vládě místo něj usedne bývalý ministr pro mimořádné události Sergej Šojgu. Podvody se mají týkat prodeje armádního majetku firmou Oboronservis, kterou řídí ministerstvo obrany a do loňského roku byl v čele představenstva právě Serďukov. Oboronservis podle vyšetřovatelů prodával pod cenou nejlepší nemovitosti, pozemky a akcie, které spříznění klienti kupovali za peníze vyvedené z armádního rozpočtu. Vyšetřovatelé zatím vyčíslili škodu ve výši tří miliard rublů (v přepočtu asi 1,85 miliardy korun) a zahájili pět trestních stíhání. 

Machinace se prý odehrávaly pod přímým vedením ministra, který byl ve funkci od roku 2007, a byly do nich zapleteny hlavně Serďukovovy spolupracovnice, které si přivedl na ministerstvo z daňové policie, kde předtím pracoval. Netřeba zdůrazňovat, že jeden z nejvyšších postů v Oboronservisu zastávala také třiatřicetiletá ministrova milenka. V bytě měla v hotovosti téměř dva miliony korun, a kromě toho četné starožitnosti, vzácné obrazy a stovky šperků včetně desítek diamantů. Při následné razii v sídle firmy se prý objevily také důkazy o korupčním jednání. 

„Ta kauza skrývá daleko víc, než by se na první pohled zdálo,“ řekl britskému nedělníku bývalý poradce z Kremlu. „Do Serďukovova pádu si žádný prokurátor nikdy netroufl nařídit prohlídku v bytě ministrovy milenky, pokud neměl krytí od někoho daleko výše postaveného, než je postižený ministr. Jinak by totiž mohl obratem vyklízet kancelář,“ dodává poradce. Spikleneckým teoriím nahrává, že zprávu jako první zveřejnil ruský bulvární internetový deník Life News, který má blízko ke Kremlu a policii. Později vyšlo najevo, že Serďukov vlastnil ve stejném domě jako Vasiljevová také luxusní byt. 

„Je to dospělý muž, a má právo na soukromý život. Koneckonců vztah s Vasiljevovou je prý velmi vážný a pár chce začít společný život,“ hájil exministra nejprodávanější ruský deník Moskovskij komsomolec. „Jiná věc jsou náznaky z jistých kruhů, že nebýt milenky, k žádnému skandálu v Oboronservismu by nedošlo. Jádrem problému je totiž právě ona soukromá záležitost, ale média kauzu raději prezentují jako korupční skandál,“ konstatuje deník. 

Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval novým ministrem obrany Sergeje Šojgu - Foto:  ČTK/AP, Alexei Nikolsky

Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval novým ministrem obrany Sergeje ŠojguFoto:  ČTK/AP, Alexei Nikolsky

Podle listu je v pozadí aféry střetnutí mezi dvěma frakcemi, které jsou přitom shodně nakloněny prezidentu Putinovi. Zubkov prý považuje zeťovo chování za otevřenou zradu. Údajně mu vzkázal, že „je jedna věc mít milenku, ale úplně jiná odhodit vlastní rodinu. To ti neprojde bez velmi nepříjemných následků.“ Krátce po razii Serďukov pospíchal nejprve do vedení Oboronservisu, pak se omluvil z jednání vlády a utíkal rovnou k Putinovi, kterého prý plačky prosil, aby jej prezident neodvolával. Zřejmě mu došlo, co se na něj chystá. Šéf Kremlu mu jen chladně sdělil, aby se nebránil spolupráci s vyšetřovateli. 

Pád rozmařilého šéfa Oboronservisu je o to tvrdší, že v čele firmy musel rušit celé pluky a propouštět z armády mnoho vysokých důstojníků. Ti dnes cítí zadostiučinění a vychutnávají si pomstu. Serďukov navíc až do svatby s Julií Zubkovou v roce 2000 řídil v Petrohradě nábytkový podnik. Jeho tchán byl tehdy starostou a zeťovi začal pomáhat ve vzestupu – nejprve si jej vzal za náměstka, a když jej povýšili a povolali do Moskvy, vzal Serďukova i Julii s sebou a zařídil mu jmenování ministrem. Ministr má s Julií jednu dospívající dceru. 

Souvislosti skandálu jsou však šokující. Se Serďukovem například spolupracovali daňoví úředníci, jejichž miliardové podvody v jiné kauze odhalil v roce 2007 protikorupční prokurátor Sergej Magnitskij. Ten byl po oznámení zločinu sám zatčen a zemřel v roce 2009 ve věku pouhých sedmatřiceti let ve vězení na následky špatného zacházení, což vyvolalo obrovské mezinárodní pobouření. Serďukov si pak podezřelé v tichosti přetáhl do své firmy, což britský zaměstnavatel Magnitského označil za „neuvěřitelně podezřelý krok“. Vasiljevovou nyní nejspíše čeká vězení, ovšem podle všeho ne za korupci, nýbrž za to, že odlákala milence od rodiny. „Svět ruských klanových politických válek není procházka růžovým sadem,“ končí Sunday Times


Takovou první dámu Čína ještě neměla 

Až předstoupí na konci nynějšího sjezdu Komunistické strany Číny před nejlidnatější národ světa nové vedení, stanou po boku státníků manželky, na jaké není Čína zvyklá. Prezident Si Ťin-pching má totiž za ženu populární zpěvačku, která nebývale otevřeně popisuje v médiích svou lásku k manželovi. „Číňani sice nemohou nijak ovlivnit, kdo jim bude příští dekádu vládnout, ale jinak toho vědí až překvapivě hodně o manželkách stranických bossů,“ píše britský nedělník Sunday Times

Podle týdeníku je jisté, že nová první dáma způsobí na veřejnosti malou revoluci – devětačtyřicetiletá Pcheng Li-jüan, druhá žena příštího prezidenta, je totiž známá milionům televizních diváků jako smyslná zpěvačka. Za své vystupování před vojáky čínské lidové armády si vysloužila hodnost generálmajorky. Burcuje mužstvo vlasteneckými písněmi, oděná do uniformy a ověšená desítkami metálů, které samozřejmě nezískala v boji – ale je to pěkná dekorace. Tedy aspoň v Číně. 

18. sjezd čínské komunistické strany - Foto:  ČTK/AP, Vincent Yu

18. sjezd čínské komunistické stranyFoto:  ČTK/AP, Vincent Yu

Tento typ odívání zpopularizovala vdova po Mao Ce-tungovi Ťiang Čching, která po smrti Maa v roce 1976 zažila politický pád a v roce 1991 spáchala ve vězení sebevraždu. Nová první dáma vystupuje v show nazvané Rudý pluk žen, ovšem revoluční střízlivost v ní nahrazuje na čínské poměry značnou provokativností. S manželem se seznámila jako 24letá začínající umělkyně v jihočínském městě Sia-men, kde byl Si Ťin-pching místostarostou. „Když jsme se seznamovali, oblékla jsem si obyčejnou uniformu, abych zjistila, jak moc mu jde o vnější vzhled. On přišel na schůzku oblečen ještě skromněji. Vyptával se mě na můj zpěv, a já se okamžitě zamilovala,“ říká zpěvačka. 

Společná budoucnost s rozvedeným starším mužem ovšem nezačínala snadno. Rodiče Pcheng nedali ke svatbě souhlas, protože ženich podle nich patřil k příliš vysokým vrstvám. Nakonec si je naklonil, když jim rozkryl skromný rolnický původ rodiny. „Otázkou je, zda rigidní čínská propaganda dovolí Pcheng líčit další detaily ze soukromí, až se stane skutečně první dámou Číny. Každopádně stihla důkladně informovat společenský magazín Hello!,“ píší Sunday Times

V rozhovoru se dušuje, že vypadá pořád šťastně, protože je ženou nejlepšího muže pod sluncem. Propaganda nejspíš začala na Pcheng pracovat už nyní. Během uplynulých deseti let byla důstojnou první dámou dnes dvaasedmdesátiletá Liou Jung-čchü-ťing, manželka odstupujícího prezidenta Chu Ťin-tchaa. Je inženýrkou a seznámila se s mužem na univerzitě v Pekingu. Žádné pikantnosti o sobě nikdy nezveřejnila a na internetu se jí přezdívá „Chuova sekretářka přes počítače“. 

Změna se čeká samozřejmě i na premiérském postu. Politbyro se podle šeptandy nemůže dočkat, až odejde jednasedmdesátiletá Čang Pej-li, manželka odstupujícího premiéra Wen Ťia-paa. Obyčejní Číňané jí nemohou odpustit, že provozuje lukrativní obchod se šperky přes Tchajwanskou úžinu. Když nedávno list New York Times upozornil na výši jejího bohatství, čínští hackeři ihned zablokovali webovou stránku prestižního amerického listu. 

18. sjezd čínské komunistické strany - Foto:  ČTK/AP, Lee Jin-man

18. sjezd čínské komunistické stranyFoto:  ČTK/AP, Lee Jin-man

Manželkou nového premiéra Li Kche-čchianga je čtyřiapadesátiletá Čcheng Chung, vysokoškolská profesorka a překladatelka z angličtiny. Studovala v USA a je prý expertkou na amerického spisovatele Henryho Davida Thoreaua. Čínští liberálové doufají, že manželky budou mít pozitivní a modernizační vliv na své protějšky. Příští prezident i premiér nechali své dcery studovat ve Spojených státech a premiér Li má k dispozici něco daleko přesvědčivějšího než Konfuciova moudra o vládnutí – jeho manželka uvádí mezi svými tituly přeloženými z angličtiny do čínštiny mimo jiné Jistě pane ministře – Deníky Jima Hackera


Skauti chtějí skoncovat s přezdívkami 

Co je to za organizaci, kterou založil „Lord BP“ a nyní ji vede „Medvěd“ Grylls? Ano, jde o mezinárodní skautské hnutí, které založil v roce 1907 britský generál Robert Baden-Powell, hrdina Búrské války. V hnutí se mu v anglosaském světě neřekne jinak než BP, a v podstatě celý skauting je známý užíváním přezdívek – také náš Jaroslav Foglar byl znám spíše jako Jestřáb. Nyní se však vedení mezinárodního skautingu rozhodlo k nečekanému kroku – přezdívky prý mají zmizet, protože vedou k šikaně. 

„Vedení chlapeckých skautů doporučilo náčelníkům, aby věnovali daleko větší pozornost výběru jmen, protože některé humornější přezdívky mohou inspirovat nedobré zacházení se slabšími členy,“ napsal britský deník Daily Telegraph. Výslovně zakázány jsou již dnes přezdívky, které zdůrazňují některé fyzické rysy svých nositelů – například Zrzek, Pajda, Tlouštík a další. Pozor je třeba dát i na přezdívky, odvozené od nějaké chyby či trapasu, který se někdy v minulosti malému skautíkovi přihodil. 

Principy nově formuloval Sam Marks, který má v centrále Světové organizace skautského hnutí na starosti otázky bezpečnosti. Hnutí pro chlapce sdružuje asi 16 milionů skautů ze 168 států a teritorií. Dívčí skauting sdružuje asi devět milionů skautek ze 136 států světa, a v organizaci pro dospělé jsou členové ze 40 zemí světa. Dnes skauting existuje prakticky ve všech 214 státech světa, přičemž existuje pouze několik výjimek – vesměs totalitních států (Afghánistán, Andorra, Čína, Kuba, Severní Korea, Laos a Barma). Celkem má hnutí téměř 40 milionů členů. 

Skauti - Foto: Petra Černá

SkautiFoto: Petra Černá

Přezdívky přitom hrály v skautingu svou roli od začátku. Baden-Powell si vybral iniciály BP nikoli ze svého jména, nýbrž z hesla „Buď připraven“, které i v angličtině začíná stejnými písmeny. Sám měl v dětství zkušenosti s šikanou – ve škole mu například říkali v narážce na jeho příjmení „Bathing towel“ neboli Ručník. „Nynější šéf organizace Edward „Medvěd“ Grylls dostal svou přezdívku od sestry, když mu byl pouhý měsíc – už se však přezdívky nikdy nezbavil,“ končí Daily Telegraph


Neolitické studny odhalily tajemství raných izraelských zemědělců 

Izraelští archeologové našli ve staré studni kostry ženy a muže, kteří žili před 8500 lety. Nález z neolitického období vyvolal otázky o způsobu smrti obou lidí a nevylučuje se vražda nebo nějaká rodinná tragédie. Ostatky ženy staré 19 let a muže, který byl o něco starší, se našly v údolí Džezreel v rámci archeologického průzkumu, který se provádí kvůli stavbě silnice mezi Megiddem a Hatišbí. 

Šéf vykopávek Jotam Tepper řekl, že zatím je jisté pouze to, že když tito dva neznámí spadli nebo byli hozeni do studně, přestali lidé obývající okolí vodu používat. Studna o průměru 1,3 metru byla osm metrů hluboká a patřila k vesnici zemědělců, kteří místo obývali. Kromě lidských kostí se na dně našly také zbytky zemědělských nástrojů jako pazourkové ostří srpů nebo hroty šípů. Podle Teppera studnu vyhloubili lidé, kteří se jako jedni z prvních obyvatel údolí Džezreel začali věnovat zemědělství. 

Podle deníku Haaretz však objev také prozrazuje leccos o takzvané neolitické revoluci, k níž došlo v sedmém tisíciletí před Kristem. V té době mimo jiné začala domestikace zvířat, pro něž lidé museli hloubit napajedla s dostatkem čerstvé vody. Ve studni se ostatně našly také kosti zvířat, dřevěné uhlí a další organický materiál, z něhož chtějí archeologové vyčíst, jaké rostliny tehdy lidé pěstovali a jaká zvířata chovali. 

Ilustrační foto. Nástroj z období neolitu - Foto:  HC Predators Česká Lípa, Licence Public Domain, volné dílo

Ilustrační foto. Nástroj z období neolituFoto:  HC Predators Česká Lípa, Licence Public Domain, volné dílo

„Ta studna je dokladem velké dovednosti v hloubení jam ve skalnatém terénu a také toho, že tehdejší lidé měli dobré znalosti o místní hydrologické a geologické situaci. Díky tomu dokázali ve vápencovém podloží vyhloubit jámy a dostat se až k vodě. Nepochybně se na tom podílela celá komunita a trvalo to dlouho,“ řekl Tepper. „Lidé si tehdy ochočili první zvířata a museli si ,ochočit‘ také vodu,“ řekl listu Haaretz. K nálezu podobně starých studní došlo podle deníku nedávno také na Kypru. 

Dnešní vydání pořadu Svět viděný internetem končí. Relaci, ve které vás seznamujeme s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas