15. října  2010  rubrika: ČRo 6 - klub

Reakce Klubu přátel Šestky na upozornění Rady pro rozhlasové a televizní vysílání

Ilustrační foto - Foto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

Ilustrační fotoFoto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

Vážená Rado,
z naši vlastní vůle jsme se zabývali výtkou, kterou jste uštědřili naší stanici (Český rozhlas 6) s tím, že se dopustila překročení zákona o rozhlasovém vysílání.

Především jsme vážili, jaké jsou možnosti popsat určitý společenský problém a vyjádřit k němu stanovisko tak, aby bylo přiléhavé a dobře srozumitelné. To je přirozeně úloha komentátora a ten musí pozorně volit slova, jimiž vyjadřuje své myšlenky. Často je nucen sahat k vyjádření pomocí příměrů a slovních nadsázek. Ty pak mohou jitřit myšlenkového oponenta a ve svém konci vést k nedorozumění. To se zcela zjevně stalo v pojednávaném případu komentáře pana doc. Rudolfa Kučery, při němž zjevně stežovatel nepochopil stanovisko, které se pokoušel vyslovit komentátor. Zvlašť plné porozumění obsahu pojmu tolerance a netolerance stežovateli činilo velké potíže. 

Zabýváme se delší dobu hodnocením jednotlivých pořadů Šestky (Český rozhlas 6) se závěrem, že máme mnoho co říci k jednotlivostem, které jsou diskutabilní. Ve svém celku je však vysílání Šestky vysoce přínosné především proto, že umožňuje vzájemnou konfrontaci jednotlivých postojů k problémům naší a světové společnosti. V uvedeném komentáři neshledáváme nevyváženost. Pravě naopak. Byly v něm uvedeny pohledy a stanoviska autora a posluchačů vrostlých do naší civilizace a chováni části světové společnosti stojící mimo ni. Jediné, co je možno ke komentáři podotknout, je, že jediné jeho slovo je možno označit jako nepřesnost nebo i nadsázku. Kdokoliv, kdo se opírá o toto jediné slovo vytržené ze smyslu celého komentáře a kdokoliv, kdo tento komentář použil k vyjádření kritického stanoviska vůči Šestce, se podle našeho názoru sám dopouští velké nevyváženosti. To proto, ze na jednu misku vah vážících nevyváženost pokládá nepatrnou nepřesnost ve vyjadřování, zatímco na druhé misce je vážnost a smysluplnost celého vysílání stanice. 

Věříme, že využijete nejenom našeho vysvětlení, ale i časového odstupu, který odplynul od vašeho rozhodnutí a který je vždy ve prospěch moudrosti a změníte váš názor vedoucí k formulaci „Upozorněni“, které jste zaslali Českému rozhlasu 6. 

Za Klub přátel Šestky 

David Klíma
koordinátor klubu
http://www.rozhlas.cz/cro6/klub
e-mail: davkli@post.cz 

K tomuto dopisu se připojují níže jmenovaní členové klubu:
M. Březina, M. Brož, T. Franěk, H. Jandová, J. Kalibera, F. Musil a L. Pátý. 

Autor:  David Klíma
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas