O pořadu

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Redaktoři pořadu Názory a argumenty - Foto: Vendula Kosíková

Redaktoři pořadu Názory a argumentyFoto: Vendula Kosíková

Hlavní publicistický pořad Českého rozhlasu 6. Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Informace, komentáře, analýzy, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu Českého rozhlasu 6 na aktuální témata.

Hlavní těžiště pořadu tvoří rozhlasové komentáře a analýzy aktuální politické situace. Komentáře jsou zaměřeny jak na domácí události, tak na zahraniční, přičemž právě na komentování zahraničních událostí a světových trendů je dáván velký důraz. 

Součástí pořadu jsou i rozhovory s významnými osobnostmi a každou neděli diskutujeme na aktuální téma v padesátiminutové debatě u kulatého stolu Českého rozhlasu 6. 

Komentáře a analýzy jsou zařazovány tak, aby obsáhly celé názorové spektrum české společnosti. Proto do pořadu přispívá kromě kmenových redaktorů také celá řada známých komentátorů, politologů a sociologů, včetně renomovaných novinářů z prestižních médií. 

Ti jsou zváni také do nedělních diskusí, kde mají příležitost konfrontovat své názory také s politiky. 

V sobotu dává pořad prostor diskusnímu fóru, kde zaznívají i názory posluchačů a jiné publicistické formáty, jako například fejeton nebo glosa. 

Radko Kubičko a Karel Hvížďala u kulatého stolu Názorů a argumentů - Foto: Jan Bohdal

Radko Kubičko a Karel Hvížďala u kulatého stolu Názorů a argumentůFoto: Jan Bohdal


Pořad připravuje tým redaktorů a spolupracovníků:
Domácí blok: Petr Hartman (vedoucí), Ondřej Konrád, Lída Rakušanová, Martin Schulz, Petr Holub, Petr Příhoda, Jiří Berounský, Karel Hvížďala, Petr Žantovský, Lukáš Jelínek, Jiří Pehe, Jan Vávra

Zahraniční blok: Jan Bednář (vedoucí), Daniel Raus, Alexander Tolčinský, Libor Dvořák, Šárka Daňková, Jaroslav Jírů, Adam Černý, Jan Fingerland, Gita Zbavitelová, Karel Wishs, David Šťáhlavský, Tomáš Kybal, Zdeněk Velíšek, Jefim Fištejn, Juraj Hrabko

Odpovědný redaktor:
Radko Kubičko 


Historie pořadu:
Pořad Názory a argumenty přímo navazuje na hlavní publicistický pořad Rádia Svobodná Evropa Události a názory, u jehož zrodu stál první ředitel československého oddělení a legendární novinář první Československé republiky Ferdinand Peroutka, známý jako vydavatel a šéfredaktor prestižního týdeníku Přítomnost a deníku Svobodné noviny. 

Události a názory se vysílaly od května 1951. Ferdinand Peroutka ho koncipoval jako pořad žurnalistického žánru, který mu byl nejbližší, tedy politického komentáře. Založil tak rozsáhlou tradici komentáře rozhlasového. 

Bylo to o to záslužnější, že Rádio Svobodná Evropa bylo v dobách komunistické totality jedním ze zdrojů svobodných informací, byť záměrně rušeným. 

Události a názory zůstaly hlavním publicistickým pořadem i po obnovení demokracie v roce 1989, po přestěhování Svobodné Evropy do Prahy i ve společné stanici Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa, která zahájila své vysílání v říjnu 1994 jako společný projekt Českého rozhlasu a dosud zahraničních stanic. 

Ferdinand Peroutka - Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Ferdinand PeroutkaFoto: Archiv Slávky Peroutkové

Po zrušení českého vysílání Rádia Svobodná Evropa v říjnu 2002 pořad převzala už samostatná stanice Český rozhlas 6 pod názvem Názory a argumenty. Její vysílání bylo ukončené 28. února 2013, pořad se ale zachoval, ikdyž ve zkrácené třicetimunutové verzi, a vysílá se na nejmladší stanici Českého rozhlasu ČRo Plus

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas