1. února  2012  rubrika: Názory a argumenty

Karel Wichs: Zdražováním ochuzovat erár

Ministr financí Miroslav Kalousek ve sněmovně - Foto:  ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek ve sněmovněFoto:  ČTK

Je to taková pěkná hra, která slouží k poučení těm, co žili v socialismu, jak fungují trhy v kapitalismu. Jmenuje se Simcity a určitě ji všichni znáte, takže jen krátké připomenutí.

Jste ministrem financí a vaším úkolem je vybudovat kvetoucí město. Stavíte domy, pak továrny, abyste zajistil občanům práci. Musíte ovšem město elektrifikovat, postavit silnice, vybudovat elektrárny a nemocnice. A taky policejní stanice a hasičské sbory.  

Když se obyvatelé města vzmůžou, chtějí stadiony, kina, divadla. A teď to hlavní, odkud na to všechno máte jako ministr financí brát? No přece z daní! Ovšem pozor, když předepíšete nízké daně, zabrzdíte rozvoj a město začne chátrat. Lidé se vám z něj vystěhují. Budou ovšem také odcházet, i když na ně uvalíte vysoké daně. A ještě drobnost, správná volba daní se může měnit každým rokem. 

Úředníci na českém ministerstvu financí by měli v pracovní době povinně hrát Simcity, aby se naučili, jak správně a účelně lidem utahovat opasky. Nejde přece o to, vyhnat je či zahubit. 

Jeden takový případ jsme nedávno zažili. Zvyšující se daň z pohonných hmot měla původně za cíl vybrat od motoristů nějakou tu miliardu navíc. Úředníci dokonce spočítali přesnou sumu, která by měla přitéct do státní kasy, ale ta není rozhodující, protože stejně nebyla nikdy naplněna. Víc peněz se nevybralo, spíš méně. Nezodpovědní řidiči začali jezdit méně. Jiní raději tankují v cizině, kde není tak draho a naší drahou zemí jen profrčí.  

Česká republika se nemusí stát daňovým rájem pro řidiče, ale měla by využít toho, co vědí obyvatelé české kotliny od pravěku, totiž že žijeme na křižovatce Evropy. Dřív to znamenalo zdaňovat průchozí zboží, dnes vydělávat na levnějších pohonných hmotách, vylepšovat staré a stavět nové cesty.  

Jiný příklad. Ministerstvo financí od února zdražilo penzistům jízdné na železnici. Důchodcovská sleva klesne z poloviny na čtvrtinu a úředníci už spočítali, kolik to udělá za rok. Vedení železnic se sice nesměle ozvalo, že penzisté přestanou jezdit vlaky. Železničáři se obávají, že za těchto okolností budou spíš tratit. Zřejmě si to ověřili na internetové hře Simulation City. Podobně si posteskli i důchodci. Mnozí z nich ještě jezdí vlakem za prací, jiní zase pro různé státní příspěvky, jejichž vydávání bylo soustředěno do větších obcí.  

Ze strany ministerstva financí je to nehezký postoj vůči lidem třetího věku, kteří se mohou bránit nejméně ze všech skupin obyvatel. Proto jsou první na řadě, když ouřadové rozhodují, kde ušetřit.  

Lidé, kteří přestali kouřit, zpravidla nesnáší, aby si někdo v jejich blízkosti zapaloval cigaretu. Dřív se tomu říkalo poturčenec horší Turka. A tento týden vyšlo najevo, že ministr financí Miroslav Kalousek chce zatížit víno spotřební daní. Zdůvodňuje to tím, že pivo i tvrdý alkohol jsou už zdaněny a víno nikoli: „Chlast jako chlast,“ soudí ministr. Není to tak docela pravda, což dokládá fakt, že ve většině zemí Evropské unie víno zdaněno není, a to na rozdíl od ostatního alkoholu. Ministr Kalousek už spočítal, že zmíněným zdaněním přitečou do státní kasy dvě miliardy korun ročně.  

Podobně jako ve výše popsaných případech se ministerstvo financí řídí heslem „ber, kde ber“. Nakonec pravděpodobně zjistí, že zvyšováním daní stát k penězům nepřijde, spíš o ně přijde. To bude chvíle, kdy ministerstvo financí konečně koupí svým úředníkům internetovou hru Simcity. Možná už pro ně bude pozdě. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Autor:  Karel Wichs

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas