10. března  2012 v 18:07  rubrika: Názory a argumenty

Jakub Šiška: V Číně přibývá protivládních protestů

Čína - Foto:  ČTK/AP, Kin Cheung

ČínaFoto:  ČTK/AP, Kin Cheung

1. března se v čínském městě Wu-kchan odehrálo něco, co bylo po desetiletí v komunistickém impériu nemyslitelné: obyvatelé si zvolí vlastní samosprávu. Toto privilegium si vymohli tím, že se loni vzbouřili proti ilegálním záborům půdy zkorumpovanými funkcionáři komunistické strany. Nespokojenost s korupcí prolezlým politickým systémem se přitom v Číně rychle šíří.

Wu kchan je město na jihovýchodě Číny s asi 20 tisíci obyvateli – tedy v místních poměrech spíš vesnice. Přesto tamní události z konce loňského roku způsobily celosvětovou senzaci. Lidé tam totiž obvinili místní komunistické funkcionáře z nezákonného zabírání pozemků pro spřátelené stavební firmy, doslova je vyhnali z kanceláří a ustavili si vlastní samosprávný výbor. 

Úřady nejprve zareagovaly stejně jako v jiných podobných případech: vyslaly k potlačení vzpoury ozbrojené jednotky. Policie město obklíčila, ale místní se nevzdali a začali v ulicích stavět barikády. Dav přitom útočil na policejní auta a demoloval budovy komunistické strany. Konflikt vyvrcholil zatčením pětice vzbouřeneckých vůdců, z nichž jeden ve vazbě za nejasných okolností zemřel. Další pak byli přinuceni podepsat prohlášení, že spolupracovali s cizími silami a podněcovali místní obyvatelstvo. Vytrvalost demonstrantů však přinesla nečekané rozuzlení: nadřízený oblastní výbor komunistické strany uznal protest za oprávněný a přislíbil, že se případ bude vyšetřovat. Souhlasil i s právem obyvatel Wu-kchanu zvolit si své zástupce ve svobodných volbách a ustavit i výbor, který bude na průběh voleb dohlížet. 

Ve volbách podle očekávání zvítězili vůdci protestů, jejichž hlavním cílem je vrátit vesničanům půdu, ukradenou a prodanou bývalým vedením města. 

Jejich pozice ovšem bude velice obtížná a není jasné, zda se jim něco vůbec podaří splnit. Poradce bývalého premiéra Čao c Janga a nynější komentátor čínské politiky Čcheng Siao Nung upozornil, že nad každým místním výborem dohlíží nadřízený výbor komunistické strany, který má pravomoc rozhodnutí nižších složek zvrátit. 

Jisté ale je, že držet obyvatelstvo ve strachu a poslušnosti je pro čínský režim stále těžší. Čínské exilové noviny Epoch Times uvádějí, že v zemi probíhá přibližně 500 protestů denně, tedy zhruba 180 tisíc za rok. Důvodem jsou především nucené zábory půdy, ničení životního prostředí ve jménu ekonomického rozvoje a prakticky všudypřítomná korupce. Protestujícím jde často doslova o život, protože brutální zbití a zavírání do věznic bez soudu patří k běžným praktikám represivních sil. 

Bouří přesto přibývá a příklad Wu kchanu se šíří jako nový fenomén. Prakticky vzápětí došlo například ve 130 kilometrů vzdáleném městě Shantou k desetitisícovým protestům proti stavbě uhelné elektrárny. Při policejním zásahu zemřeli podle nepotvrzených zpráv dva mladí lidé, ale úřady nakonec přislíbily projekt elektrárny přehodnotit. 26. ledna pro změnu v malém okrese Wangpeng v provincii Che-nan si přes 200 rolníků založilo vlastní nezávislý svaz, napochodovalo do kanceláře místního komunistického výboru a dožadovalo se vrácení ukradené půdy. 

Noviny Epoch Times připomínají, že do čela protestů se často staví velmi mladí lidé. Například zmíněný boj proti uhelné elektrárně v Shantou vedli mladíci ve věku 20 a 21 let, kteří dokázali strhnout i dělníky z továren. Místní studentská organizace adresovala policejním složkám dopis, kde žádá zastavení násilí, především nezákonného zatýkání a mučení. Uvádí, že se chce oddělit od zkostnatělého a ztuhlého systému a vydláždit cestu k občanské společnosti. Jako zástupci mladší generace jsme ochotni tuto zodpovědnost převzít, tvrdí ve svém prohlášení. 

Narůstající nepokoje otevírají v Číně debatu nad otázkou, jaký by byl další vývoj po eventuálním pádu komunistické strany. Mnozí mají obavu, že by země upadla do chaosu, ale události z poslední doby ukazují, že tomu tak být nemusí. Na bližší úvahy tohoto typu je ale zřejmě ještě brzy. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 
 

Autor:  Jakub Šiška

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas