23. července  2012 v 16:15  rubrika: Názory a argumenty

Richard Seemann: Rakušané odmítají korupční politiky

Pohled na vídeňský Prátr - Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Pohled na vídeňský PrátrFoto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Podle aktuálních výsledků průzkumu veřejného mínění 76 procent rakouských voličů si přeje, aby okamžitě odešel z politického života předseda Svobodné strany Korutan Uwe Scheuch, který byl odsouzen prvoinstančním soudem z korupce.

Kromě toho téměř polovina ze 400 minulý týden dotázaných občanů požaduje totéž od tamního šéfa lidovců Josefa Martinze a politika za BZÖ Stefana Petznera pro podezření ze zpronevěry. 

Jak ukázala anketa, většina Rakušanů sleduje aktuální vývoj kolem případu těchto tří politiků a jejich daňového poradce Dietera Birnbachera. Pouze dvanáct procent odpovědělo, že se tímto případem ještě nezabývali. Případ přerostl hranice jedné spolkové země, protože 93% Rakušanů soudí, že politická kultura jejich zástupců, když mají odstoupit z funkce, je „zcela nedostatečná“. Stejný počet je toho názoru, že hranice trestných činů pro ztrátu úřadu by měla být snížena na jeden rok. Třetina dotázaných přitom požaduje, aby politik musel odstoupit již při pouhém obvinění, další třetina po prvoinstančním rozsudku a třetina po jeho potvrzení. 

Za této situace sílí tlak na odstoupení 43letého Uwe Scheucha, významného představitele rakouské krajní pravice. Po smrti populistické ikony extremistů Jörga Haidera se stal koncem roku 2008 z jeho náměstka předsedou korutanského Společenství pro budoucnost Rakouska BZÖ. Jím zůstal i po jejím odtržení a vytvoření autonomní Svobodné strany v Korutanech, která spolupracuje s podobně krajně pravicovou stranou na celostátní úrovni. 

Od ledna 2010 ho protikorupční odbor státního zastupitelství podezíral, že řadě ruských občanů slíbil jako protihodnotu za finanční podporu své strany a investice získat rakouské státní občanství. Po souhlasu spolkového ministerstva spravedlnosti byl postaven před soud a v srpnu minulého roku byl odsouzen k 18měsíční ztrátě svobody, z toho šest měsíců bezpodmínečně. V dubnu letošního roku byl vrchním zemským soudem ve Štýrském Hradci rozsudek zrušen a vrácen první instanci. Začátkem tohoto měsíce byl celovským zemským soudem vynesen nový rozsudek, kterým byl odsouzen sice jen na pouhých sedm měsíců podmíněně, ale s pokutou ve výši 150 tisíc euro. 

Strany velké vládní koalice sociálních demokratů a lidovců došly k jednotnému stanovisku, že politik odsouzený k nepodmíněnému trestu by měl automaticky ztratit svůj politický mandát. Předseda poslaneckého klubu SPÖ Josef Cap vyslovil přesvědčení, že ještě během léta bude v tomto smyslu přijat příslušný zákon. Jeho lidovecký kolega Karlheinz Kopf se rovněž vyslovil pro tento postup. 

K tomuto názoru se nyní připojuje i opozice. Zelený mluvčí pro spravedlnost Albert Steinhauser je pro rozšíření ztráty politického postavení i v případech podmíněného rozsudku nad šest měsíců. Pokud by byl nízký trest vynesen v souvislosti se zneužitím úředního postavení nebo korupcí, pak by ztráta poslaneckého místa měla následovat automaticky. Nemělo by se to však týkat nedbalostních deliktů. Rovněž poslanec za BZÖ Rainer Widmann žádá tvrdší postup při zneužití úředního postavení, zejména pokud jde o daně, zakázky a podplácení. Místopředseda největší opoziční strany Svobodných Norbert Hofer chce rozšířit pravidla na úředníky, kteří mají volnou ruku při rozhodování. 

Spolkový vedoucí SPÖ Günther Kräuter stanoviska pravicových stran považuje za „bezprecedentní pokrytectví“. Aby k tomu měly morální právo, museli by odstoupit nejprve jejich vedoucí politici. Nejen Uwe Scheuch, ale i místopředseda parlamentu za Svobodné Martin Graf, přední představitel BZÖ Peter Westenthaler, původním příjmením Hodač, a místopředseda poslaneckého klubu téže strany Stefan Petzner. Ten již oznámil, že bude-li odsouzen, okamžitě odstoupí. Proti němu a členům korutanských Svobodných hejtmanů Bernhardu Dörflerovi, Uwe Scheuchovi a finančnímu radovi Haraldu Dobernigovi je současně ve Vídni zahájeno trestní řízení pro podezření z korupce. 

Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache odmítá výzvy na odstoupení pravicových politiků do té doby, než budou vyneseny pravomocné rozsudky. V této souvislosti poukázal na probíhající šetření státního zastupitelství proti sociálně demokratickému spolkovému kancléři Waltru Faymannovi a jeho státnímu sekretáři Josefu Ostermayerovi za proplácení inzerátů za státní peníze, jež je měly velebit. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas