31. ledna  2013 v 16:20  rubrika: Názory a argumenty

Josef Brož: Elysejský palác považuje postup v Mali za triumf

Francouzští vojáci v Mali úspěšně postupují - Foto:  ČTK

Francouzští vojáci v Mali úspěšně postupujíFoto:  ČTK

Zprávy z malijského bojiště: Francouzi hlásí v rámci operace Serval dobití dalších dvou severních měst v řádu dní, po městu Gao vojenské síly o uplynulém víkendu dobily město Tombuktu a uprostřed tohoto týdne, z úterý na středu, navíc ovládly také město Kidal.

Tři místa, dosavadní střediska v dubnu loňského roku vyhlášeném islámském státu Azavad, považuje Elysejský palác za triumf. Stalo se tak údajně společnými francouzskými, a malijskými, čadskými a nigerskými vojenskými silami. 

Zejména Kidal, vzdálený od hlavního města Bamako nějakých 1.500 kilometrů, nacházející se na severovýchodním výběžku země se sousedství s Alžírskem, bylo centrálou skupiny Ansar ad-Din (Obránců víry). K dosažení této zóny by se patrně nenastalo, nebýt rozštěpení uvnitř této skupiny, jež napomohla převzetí kontroly nad městem. Disidentské Islámské hnutí Azavadu se podobně jako Národní hnutí osvobození Azavadu přihlásilo k „mírovému řešení“ krize. Bez síly by to patrně ale nikdy neučinili... 

Na první pohled to tedy budí dojem, že radikální muslimské oddíly byly rozprášeny a doslova zameteny do písku... Kočkopes Serval přechází nyní „podle plánu“ z fáze prvního úderu do fáze hledání „hlodavců a ptáků v zemi“. Jak dlouho se dokážou skrývat? 

Boje probíhaly v posledních dnech v hraničních pásmech kolem města Kona, kde se nachází hlavní styčné linii severní a jižní části Mali, dostupné rámcově novinářům. Novináři se ale nedostanou téměř nikam, a z „bezpečnostních důvodů“ je většina fotografií buď aranžovaná nebo vysloveně získaná jaksi navzdory. Píšící jsou na tom nejlépe, neboť mohou na vlastní oči alespoň něco: popisují tedy trochu stereotypně zčernalé silnice, vertikální stopy po leteckých útocích, popisují hluboké krátery a ohořelá auta... 

Válečná dekorace konfliktu je jasná: ti mrtví už nejsou vidět, na místa společných hrobů se nikdo nedostane. Místní obyvatelé potom novinářům slouží jako studnice „hlubokých lidských příběhů“. Jestli své příběhy prodávají a trochu vylepšují, těžko říci, mají ale většinou v očích ještě přežilou hrůzu. 

Speciální vojenské Oddělení pro komunikaci a audiovizuální obrannou produkci (Ecpad) nabízí vlastní práci: minulý pátek bylo novinářům k dispozici video, na němž byly vidět letící a střílející helikoptéry, ovšem bez přesného určení: ani místa, ani data. Nejhůře jsou na tom televizní reportéři. „Je to jako hra kočky s myší,“ říká jeden z nich, Lucas Menget, šéfredaktor francouzské i>Télé. 

Jedna z možností, známá již z války v Iráku, je být tzv. embeddés (embedded), podobá se to ale spíše zvláštnímu druhu válečné turistiky. Nikdo ale žádné radikály neviděl, a historky o tom, kterak ujeli v průběhu úderů na motorkách nebo na posledních vozech, nikdo není schopen ověřit. 

Zpravodajské štáby se proto většinově omezují na záběry přípravy vojáků k boji nebo na záběry jejich přesunů. Potíže mají i někteří novináři, kteří někdy mluví jako kdyby byli přímo mluvčí armády. Jak probíhá čtvrtý den operace? - ptá se moderátorka BFMTV kolegy Oliviera Ravanella, který říká: „Není to zatím dobrý... tedy chtěl jsem říct, že to není špatný. Udeřili jsme rychle a silně.“ 

V dobytých městech přicházejí ke slovu výzvy k lynčům. Radio Koima zahájilo již desátý den preventivní výzvy: „Pokud potkáte islamistu, nelynčujte, oznamne to úřadům.“ Někteří ztracení bojovníci jednotek Hnutí pro sjednocení a svatou válku v západní Africe (Mujao) měli být údajně zadrženi v prázdných domech a „roztrhání na kusy“, pokud se sami předtím „nevyhodili výbušninami do povětří“ - ve jménu božím. Etnicky pestré obyvtelstvo považuje za zrádce zejména ty, kteří mají „bílou kůži“, myšleno Tuaregy a arabské muslimy. Ti byli také po dlouhá léta na čele vedoucích kast severního Mali. 

Speciální reportér večerníku Le Monde Jean-Philippe Rémy popisuje, co se dělo při osvobození města Gao. Hněv obyvatel města byl spojen s jeho předchozím obsazením, na němž se Tuaregové silně podíleli. „Tihle lidé k tobě přijdou se samopalem, dají si tvoji večeři, potom znásilní tvoji ženu a nakonec odejdou s televizí nebo rádiem,“ popisuje praktiky uprychlých banditů Dadid Maiga, místní trhovec. 

Tombuktu bylo po dobytí vystaveno častému plenění a loupežím v opuštěných „arabských obchodech“. Organizace Human Rights Watch vyzvalo malijské úřady, aby „ochránili všech Malijce od represálií“. Hned několik agentur přineslo barevné snímky z těchto událostí: jistě některý z nich obdrží World Press Photo. 

Možná právě ten snímek, ne němž se černý obyvatel prochází v rozvalinách muzea sufíjského duchovního Sidiho Mahmuda Ben Amara, které zničili při ústupu svatí bojovníci ze skupiny alžírské al-Kajdy (Aqmi) – včetně vzácných rukopisů. Již v dubnu tuarečtí bojovníci zničili jeho hrob. 

Bylo to místo, jež navštěvovali věřící z daleka, neboť věřili, že Sidi měl moc přivolávat déšť, jehož prostřednictvím jim přímo - žehná Bůh. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Josef Brož

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas