6. února  2013 v 16:00  rubrika: Názory a argumenty

Josef Kašpar: Berlusconiho předvolební triky

Silvio Berlusconi - Foto:  ČTK/AP, Mauro Scrobogna

Silvio BerlusconiFoto:  ČTK/AP, Mauro Scrobogna

Za několik dní, tj. od soboty 9. února bude v Itálii zakázáno publikovat výsledky průzkumů veřejného mínění. Takže poslední dva týdny před volbami, které se budou konat 24. a 25. února se bude možné pouze dohadovat o tom jak se vyvíjí tendence italských voličů. A poslední sondáže ukazují překvapivě, že více než 30% z těch, kteří již vědí koho budou volit přiznává, že by svůj názor do voleb ještě mohlo změnit.

V tomto okamžiku je jisté, že Berlusconimu se neúnavnou kampaní v televizi a rozhlase podařilo značně snížit náskok Demokratické strany a jejího levicového spojence strany SEL. „Chystáme se předjet soupeře a dostat se na první místo“ prohlásil v úterý optimisticky magnát. V tomto okamžiku má Demokratická strana nadále přibližně pětiprocentní náskok nad koalicí Berlusconiho s Ligou severu. 

Opět se ukázalo, že bývalý premiér je nepřekonatelný mistr politického marketingu – říká lidem to, co rádi slyší, i když ve skutečnosti tuší, že to asi pravda nebude. V neděli vytáhl ze svého kouzelnického cylindru poslední trumf: Pokud vyhrajeme volby, už na prvním zasedání vlády zrušíme daň z nemovitého vlastnictví a navíc peníze, které Montiho vláda vybrala v červenci a prosinci loňského roku všem daňovým poplatníkům vrátíme v hotovosti. Peníze na to získáme dohodou se Švýcarskem o zdanění majetku italských občanů v této zemi“. V Itálii, kde 80% rodin bydlí ve vlastním bytě či domě je placení daně z nemovitosti velmi citlivý argument, tím spíše, že Italové odedávna mají mnohem větší důvěru k nemovitosti než k jakékoliv burzovní akcii či dluhopisu.  

Podle agentur, které provádějí průzkumy veřejného mínění si 51% dotázaných myslí, že je to naprosto nerealizovatelná věc, dalších 27% se domnívá, že je to chyba a pouze 22% to považuje za správný krok. Jenže tenhle demagogický trik způsobil, že preference Berlusconiho strany stouply o 1,5% a že se tím opět dostal do centra pozornosti a že jeho hlavní soupeři nemají iniciativu a naopak jen reagují na jeho nápady a podněty. V zahraničí je vývoj v Itálii sledován pozorně a není žádné tajemství, že v Bruselu, Frankfurtu, Londýně či Washingtonu by se eventuální návrat Berlusconiho považoval za velmi negativní – a první následky se již projevily poklesem kurzů na milánské burze a především růstu úrokového rozdílu mezi italskými a německými státními dluhopisy. 

Tento vývoj patrně přiměl tajemníka Demokratické strany Pierluigi Bersaniho (pijerluídži bersányho) aby v sídle berlínské Společnosti pro zahraniční zaležitosti v úterý odkryl karty a poprvé otevřeně nabídl Montimu možnost uzavřít po volbách koalici, která by měla v parlamentu většinu. „Jsem ochoten se spojit s kýmkoliv rozumným kdo chce zabránit návratu berlusconismu“, řekl Bersani. Profesor Monti mu ze severní Itálie ihned odpověděl, že „nemá naprosto nic proti dohodě, pokud bude také znamenat realizaci nutných a nevyhnutelných reforem“. 

O tom, že po volbách bude taková koalice nutná již delší dobu většina komentátorů nepochybuje. Má jen jednu slabou stránku – dává Berlusconimu argument, že jak Bersani tak Monti jednají poslušně podle diktátu přicházejího ze zahraničí, hlavně z Berlína. A že vlastně celá hospodářská krize, kterou země prožívá, není následkem toho, že se nerealizovaly nutné reformy, ke kterým on měl dlouhá léta příležitost, ale že pokud se celá politika Evropské Unie zásadně nezmění, bylo by lépe, kdyby Itálie opustila společnou evropskou měnu. 

Jsou to vesměs demagogické argumenty a jsem přesvědčen, že Berlusconi sám jako první ví, že ve volbách nevyhraje, ale bojuje o to, aby byl dostatečně silný k tomu aby v parlamentu zablokoval jakékoliv opatření, které by mohlo ohrozit jeho osobní zájmy. A je mu lhostejné, že za to musí zaplatit velmi vysoku cenu: příštím předsedou nejlidnatějšího a nejlidnatějšího italského regionu Lombardie, by mohl být šéf separatistické Ligy Severo Roberto Maroni (roberto maróny). 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Josef Kašpar

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas