9. září  2005  rubrika: Názory a argumenty

Svět podle policie

František Bublan

František Bublan

Svět, podle policie, je v mnoha ohledech zcela v pořádku. Komentátorovi politického dění v zemi však mohou některé podrobnosti té idylky nepřipadat až tak nádherné. Na jedné straně (novin, jak jinak) se dočítám, že jmenování Vladimíra Husáka je zase o kousek blíže.

To je, především pro pana Husáka, výborná zpráva. Velice mu pomohlo, že před několika dny ministr vnitra oznámil, že vláda schválila policejní verzi tzv. "zprávy o zásahu proti CzechTeku 2005", neboť právě za řadu (jak to říct?) "nepravidelností", které se v souvislosti s brutálním zmlácením účastníků technoparty objevily, se ministru Bublanovi nepodařilo jmenovat Husáka policejním ředitelem rovnou po odchodu Jiřího Koláře, nýbrž ho zatím jen pověřit řízením policejního ředitelství. 

Policejní zpráva o zásahu proti účastníkům "CzechTeku" je účelová snůška přesně selektovaných informací, na policejní míru stříhaných záběrů a vybraných informací. Přesně tak, jak to musí vyhovovat jen policii, která má na hřbetě v poslední době řadu obrovských neúspěchů (pan Krejčíř i s rodinkou mává ze Seychel....). 

Navíc, ministr Bublan tvrdí, že vláda tuto předmětnou policejní zprávu o CzechTeku schválila, čímž se dopouští čehosi, co je o něco níže na žebříčku morálních poklesků, než by byla prostá nepravda. Lež či nepravda ještě jaksi sama o sobě nemusí být nic špatného, ovšem manipulace je záměrné šíbovaní s fakty tak, aby byl někdo uveden v omyl. 

V případě Bublanovy informace o schválení oné zprávy vládou je v omyl cíleně uváděna veřejnost, která - slyší-li takovéto tvrzení od ministra vlády - může nabýt dojmu, že když už tedy vláda s něčím souhlasí, je to asi v pořádku. Veřejnost si z toho může vyvodit, řekněme, že vláda tedy schvaluje když ne rovnou policejní masakr účastníků CzechTeku, tak alespoň policejní zprávu, která se snaží toto zneužití moci a pravomocí nějak napasovat na právní řád České republiky. 

Jenže - celá informace, kterou ovšem ministr Bublan komolí, je, že vláda (aniž by se zprávou detailně zabývala) ji neschválila (tu zprávu), nýbrž bez jejího studování odsouhlasila, aby jí (tu zprávu) předložil ministr Bublan k jednání v Poslanecké sněmovně. 

Doufám, že nevypadá příliš hnidopišsky, když řeknu, že v úkonu, který ve skutečnosti vláda udělala, neshledávám znaky, opravňující ministra Bublana k tvrzení, že mu tuhle policejní verzi vláda skutečně "schválila". 

To, o čem tady píši, je prostě manipulování s fakty, které mi připadá hodně nepěkné, neb se prostě snaží dělat z veřejnosti stádo hlupců. 

Přitom od zásahu proti CzechTeku sami jeho policejní i státní protagonisté opakovaně předvedli a svými různými, hlavně ovšem protiřečícími si výroky dokázali, že policejní akce byla od začátku do konce, když to vyjádřím slušně "zpackaná". 

Pan Husák má možná nyní blíže k definitivnímu jmenování policejním prezidentem, ale za jakou cenu? Za cenu manipulování s fakty? Fajn. 

A co nás bude všechny čekat, až se tím skutečně prezidentem stane? Stane se manipulování s fakty standardní policejní zbraní v boji s občany, přesně tak, jak to bylo za bolševika? Už jsme tak daleko? Až na to budu znát odpověď, asi si chytnu stopa na Seychely... 

Autor:  Martin Schulz

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace