1. července  2002  rubrika: Názory a argumenty

USA nesouhlasí s širokým mandátem nového mezinárodního trestního tribunálu v Haagu

soudní tribunál v Haagu - Foto:  Česká televize

soudní tribunál v HaaguFoto:  Česká televize

USA použily svého práva veta na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Šlo o šestiměsíční prodloužení mandátu mírových misí spojených národů v Bosně, a účelem veta Washingtonu bylo, aby američtí vojáci a další američtí členové mírových sil byli vyňati z jurisdikce nového mezinárodního trestního tribunálu v Haagu, který začal fungovat v pondělí.

Spojené státy se totiž obávají účelového stíhání svých občanů z politických důvodů. Americký velvyslanec u Spojených národů k tomu řekl: "Nemůžeme požadovat po členech amerických mírových sil, aby na sebe vzali ještě také riziko zpolitizovaného stíhání před soudem, jehož jurisdikci Spoj. státy neuznávají. 

Naproti tomu kanadský velvyslanec ve Švédsku Philip Kirsch, který je předsedou komise pro přípravu mezinárodního trestního soudu, v telefonickém interwiev pro rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Svoboda ujišťoval: "Soud zasáhne pouze tehdy, jestliže justiční systém některého státu nebude schopen nebo nebude chtít jednat. Území, jako jsou Spojené státy, s dobře fungujícím justičním systémem a plnou demokracií, by zločiny takového stupně, jako je genocida, válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, byly souzeny národními soudy a mezinárodní trestní soud by tak neměl důvod intervenovat. 

Nicméně američtí odpůrci tohoto tribunálu poukazují na to, že se v minulosti již vyskytly pokusy kriminalizovat americké zásahy na mezinárodní scéně - klasickým případem je americké bombardování Srbska za účelem zastavení vyvražďování a vyhánění kosovských Albánců oddíly S. Miloševiče. Z některých mezinárodních kruhů se ozvalo obvinění americké armády z válečných zločinů. 

Situace vzniklá tím, že USA v Radě bezpečnosti vetovaly prodloužení mírové mise Spoj. národů v Bosně, se nyní musí řešit, neboť by jinak ohrozila mírové mise OSN vůbec. Prozatím zvolil Washington prodloužení této mise v Bosně o tři dny. 

rse@rozhlas.cz 

Autor:  Olga Kopecká (Valeská)
Pořad: Události a názory  |  Stanice: ČRo 6 (archivováno)
Čas vysílání: pořad již nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas