2. července  2008  rubrika: Názory a argumenty

Kontroverzní dohoda Izraele a Hizballáhu o výměně vězňů

příbuzní zajatých izraelských vojáků - Foto:  ČTK/AP

příbuzní zajatých izraelských vojákůFoto:  ČTK/AP

Dlouho diskutovanou dohodu o výměně vězňů s libanonským Hizballáhem za vojáky Eldada Regeva a Ehuda Goldvasra, které hnutí uneslo 12. července 2006, a vyvolalo tím druhou libanonskou válku, nakonec izraelská vláda přijala po šestihodinové vzrušené debatě.

 

Kontroverzní dohoda Izraele a Hizballáhu o výměně vězňů

Vložit na svůj web

I když jsou nevyvážené výměny vězňů za izraelské občany běžné, tato dohoda zprostředkovaná Německem má neobvyklý háček - hnutí Hizballáh neposkytlo za celé dva roky jediný důkaz o tom, že by unesení vojáci byli naživu. Izraelské zpravodajské služby nedávno dospěly k závěru, že jsou mrtví; buď byli zabiti při únosu, nebo později podlehli zraněním, která podle očitých svědků utrpěli. 

Dvaadvacet z 25 členů izraelské vlády přesto souhlasilo, že za jejich pravděpodobně mrtvá těla osvobodí libanonského vraha Samira Kuntara, který si odpykává doživotí za vraždu čtyř Izraelců v roce 1979, a čtyři živé bojovníky Hizballáhu. Navíc vydá ostatky desítek Libanonců, včetně osmi příslušníků Hizballáhu zabitých za druhé libanonské války, a v poslední fázi propustí zhruba 50 Palestinců, jejichž počet a totožnost určí sám. Izrael Hizballáhu rovněž předá informace o čtyřech íránských diplomatech, kteří byli v roce 1982 uneseni a zavražděni křesťanskými falangisty v Libanonu. Hizballáh kromě Goldvasra s Regevem Izraeli předá ostatky dalších izraelských vojáků padlých v Libanonu a zprávu o navigátorovi Ronu Aradovi, který nad Libanonem havaroval v roce 1986. Datum a místo výměny zatím oznámeno nebylo, ale očekává se, že by k ní mohlo dojít do dvou týdnů. 

Kritikové dohody považují za největší problém to, že Izrael vymění živé vězně za patrně mrtvá těla, přestože k podobné směně už v minulosti došlo. Samir Kuntar však není ledajaký vězeň, ale pro stoupence Hizballáhu je symbolem a hrdinou, o jehož propuštění hnutí usiluje už skoro 30 let. 

Samir Kuntar není terorista, ale obyčejný vrah. Přepadl čtyřčlennou rodinu v Nahariji a kromě dvou policistů zabil otce před zraky čtyřleté dcery a té pak rozbil hlavu o skálu a dorazil ji pažbou pušky. Matka s druhou dvouletou dcerou se ukryla, ale ve snaze dítě umlčet, aby je neprozradilo, je nešťastnou náhodou udusila. Kuntar svého činu nelituje a veřejně hlásá, že se po propuštění přidá k Hizballáhu a bude v jeho řadách dál bojovat za zničení židovského státu. 

Izrael Kuntara do žádné z předchozích výměn nezařadil, protože doufal, že s jeho pomocí získá informace o Ronu Aradovi, dalším bolavém nevyřešeném národním problému. Všeobecně se soudí, že Arada v roce 1986 zajala šíitská militantní skupina Amal, která jej později předala Íránu, kde navigátor zemřel. Teď Hizballáh potvrdil, že Arad je mrtev, a přislíbil Izraeli zprávu o své marné snaze získat informace o jeho osudu či případných důkazech o jeho smrti. 

Samir Kuntar je vůbec prvním vyměňovaným vězněm "s krví na rukou". Izrael vrahy svých občanů dosud zásadně odmítal vydávat a zpravodajské služby byly proti Kuntarovu propuštění i teď. Jde o nebezpečný precedens, který může navíc ohrozit život desátníka Gilada Šalita, kterého už dva roky zadržuje palestinský Hamas a o jehož výměně za stovky vězňů se rovněž jedná. Podle zpravodajských služeb, opozice i tří nesouhlasících ministrů, včetně ministra spravedlnosti, je schválená dohoda s Hizballáhem vítězstvím hnutí a kapitulací izraelské vlády. 

Trauma neúspěšné druhé libanonské války a neschopnosti kabinetu osvobodit oba zajaté vojáky je však stále živé. Svou roli hraje i Olmertova snaha naklonit si veřejnost, jejíž převážná většina požaduje jeho demisi kvůli korupčnímu skandálu. Představitelé Hizballáhu reagovali na izraelský souhlas s dohodou prohlášením, že hnutí zvítězilo, protože je silnější, a za "národní úspěch" ji označil i libanonský premiér Fuad Siniura. 

Dohoda s Hizballáhem podle očekávání povzbudila i palestinský Hamas. Jeden z jeho nejvyšších představitelů Mahmúd Zahar řekl, že když Izrael propouští Samira Kuntara, Hamas nepřestane trvat na výměně Gilada Šalita za palestinské vězně s krví na rukou. Vzápětí Hamas odmítl seznam 450 vězňů, jejichž osvobození navrhuje Izrael, a zvýšil požadavek na tisíc. Jsou mezi nimi i populární předák hnutí Fatah Marwán Barghutí, který si odpykává doživotí za vraždy, strůjce atentátu na izraelského ministra Rechavama Zeeviho nebo organizátoři masakru v Netanji, kde před šesti lety zahynulo 30 civilistů. Izrael teď bude mít o hodně slabší vyjednávací pozici. Dohodou s Hizballáhem vláda porušila své dosavadní zásady, povzbudila teroristy k novým útokům a únosům a ohrozila životy dalších občanů. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas . 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas