30. září  2002  rubrika: Názory a argumenty

Kauza firmy H-Systém konečně dospěla před soud

Soudnické kladívko - Foto:  Comstock Images

Soudnické kladívkoFoto:  Comstock Images

Případ, který v pondělí projednával pražský městský soud, vzbudil zájem veřejnosti i přesto, že byl typickou ukázkou toho, čemu se už před léty zvyklo říkat tunelování a tudíž pro řadu soudců je jenom běžnou rutinou. Ano, tunelování je jedno ze slov, kterým jsme my, Češi, obohatili jazykovou zásobu světa a bohužel nejen jazyk ale i dějiny zločinnosti.

Případ obviněných představitelů zkrachovalé firmy H-Systém zaujal rozsahem škod, které byly napáchány důvěřivým klientům firmy i délkou doby, po niž se obviněným dařilo unikat odpovědnosti. 4 manažeři jmenované společnosti stojí před soudem proto, že připravili 1.200 klientů o jednu MLD a dvěstě tisíc korun, tedy jedna z největších částek, ne-li vůbec nejvyšší, kterou policie vyšetřovala. Firma slibovala zájemcům levné bydlení, vybrala od nich peníze a své závazky nesplnila. 

Manažeři firmy jsou navíc obviněni z toho, že před svými klienty záměrně zatajovali skutečnosti, které kdyby klienti znali, nikdy by neuzavřeli se společností smlouvu. Vylákané peníze nebyly investovány do stavební činnosti, ale okamžitě převáděny do společnosti jiné, kterou ovšem ovládali obžalovaní manažeři. Navíc v době, kdy společnost H-Systém krachovala, (někdy v r. 1997) založili klienti, obávající se, že své klienti nikdy neuvidí, družstvo Svatopluk, aby se aspoň část svých vložených peněz pokusili zachránit. 

Hlavní obžalovaný Petr Smetka pak na toto družstvo převedl nemovitosti H-Systému, které však byly zadluženy u bank a jiných podniků, a tím se podle obžaloby dopustil dalšího poškození dalších věřitelů. V první den soudního projednávání případu nelze nic bližšího konstatovat kromě toho, že obžalovaným hrozí některým po osmi letech, jiným až po dvanácti letech odnětí svobody. Ostatně, jak už jsem konstatoval, jde o typický případ, který se vyčleňuje z řady jemu podobných jen výší způsobené škody. Daleko zajímavější než konkrétní osudy obžalovaných jsou okolnosti, které by neměly uniknout pozornosti; a to je např. fakt, že se kauza úzce dotkla i politické sféry. 

Bývalý poradce Miloše Zemana Miroslav Šlouf pracoval pro firmu H-Systém jako dealer, bude proto nucen vypovídat jako svědek a možná se veřejnost od něj dozví leccos zajímavého. Šlouf byl nucen po několika aférách své poradcovské místo opustit a nic mu tedy nyní nebrání, pokud bude chtít rozkrýt pozadí podezřelého financování, které H-Systém poskytl nynější vládnoucí ČSSD. S policejních zdrojů vyplývá, že to byla nezanedbatelná částka, zhruba 1 milion korun. S trochou nadsázky se tedy dá říct, že podvedení klienti místo svého bydlení financovali i aktivity politické strany bez ohledu na to, zda s její politikou souhlasí nebo ne, zda jsou či nejsou její voliči. 

Další okolnost, na niž by se nemělo zapomínat, spočívá v tom, že bylo už dávno jasno, že H-Systém poškozuje jak drobné klienty tak banky, které mu půjčily a že kromě peněz, které ředitel H-Systému rozmělnil ve svých firmách se celá 1 MLD prostě ztratila a nikdy se ji nepodařilo dohledat. Přesto hlavní podíl na tom, že obžalovaní v pondělí usedli před soud, nenese ani tak policie, ale neúnavní povedení klienti. 

Ti se totiž pokusili vzít spravedlnost do svých rukou aspoň tak, že na obrovské úniky peněz upozorňovali, založili další své družstvo a se svou právní zástupkyní - mmch. je jím politička a taktéž advokátka Hana Marvanová se po léta snažili, aby viníci neunikli spravedlnosti. Veřejnost si už zvykla na to, že čas od času se provalí aféra s podvody za milionové částky, tudíž už ten fakt málokoho vzruší. Na druhé straně právě proces s tuneláři z H-Systému by mohl být krůčkem ke zlepšení současné situace. Uvidíme, zda to tak skutečně bude. A nyní mi ještě, vážení posluchači, dovolte, abych se s vámi rozloučil. Tento můj komentář je poslední, protože od zítřka už vysílání Rádia Svobodná Evropa neuslyšíte. 

Chci vám poděkovat za to, že jste mi často psali názory nejen na konkrétní kauzy, o kterých jsem psal, ale i na vývoj politické situace u nás z obecnějšího nadhledu. Z vašich ohlasů jsem rád čerpal cenné podněty, jsem rád, že jsem mohl hovořit k tak vnímavým a moudrým posluchačům, jakými jste byli; přeji vám tedy vše dobré. 

Autor:  Vladim Pavrovský
Pořad: Události a názory  |  Stanice: ČRo 6 (archivováno)
Čas vysílání: pořad již nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas