26. července  2010  rubrika: Názory a argumenty

Slovanská epopej v mlhách

Muchova Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov - Foto:  ČTK

Muchova Slovanská epopej na zámku Moravský KrumlovFoto:  ČTK

Už to vypadalo jako hotová věc – toto pondělí se po šedesáti letech azylu na zámku v Moravském Krumlově, kde byla nejprve v depozitáři od roku 1963 pak instalovaná pro veřejnosti, měla začít stěhovat monumentální Slovanská epopej do Prahy.

Pro tu také Alfons Mucha komplet dvaceti obrovských pláten vytvořil mezi lety 1911 až 1928 s tím, že hlavní město pro ni postaví odpovídající budovu, kde by dílo mělo být nastálo umístěno a přístupné, jak se uvádělo ve smlouvě uzavřené roku 1913 mezi malířem, městem a sponzorem epopeje, americkým milionářem Cranem. 

 

Slovanská epopej v mlhách

Vložit na svůj web

V letech od dokončení díla do německé okupace ale zvláštní pavilon vybudován nebyl a po únoru 1948 se Mucha coby buržoazní tvůrce ocitl zcela mimo hru. Po sametové revoluci ovšem Praha o přemístění začala uvažovat, jenže postavit vyhovující a důstojný pavilon se doposud nepodařilo. Pražské zastupitelstvo nicméně před několika lety pojalo úmysl Slovanskou epopej z moravskokrumlovského zámku odvézt, nechat zrestaurovat a v dohledné době pro ni stánek vybudovat. 

Od letošního podzimu měl být cyklus výjevů z historie Slovanstva vystaven na šest měsíců ve Veletržním paláci (tak jako tomu bylo roku 1928) a na budoucí pavilon byla vypsána architektonická soutěž. Nejčastěji se hovořilo o budově zapuštěné do kopce Vítkov, ale nad budoucností díla zůstávaly otazníky. Malířův vnuk John Mucha se totiž domníval, že Praha nesplnila podmínky skoro sto let staré dohody a trval na tom, aby obrazy zůstaly zatím v Moravském Krumlově. 

Tamní zámek by sice potřeboval opravy, ale část, kde byla epopej desítky let instalována, je údajně v slušném stavu. Vnuk, který si činí na dílo dědický nárok, má ovšem také vlastní plány k instalaci, kupříkladu na místě někdejšího Stalinova pomníku na Letné. A doslova jen hodiny před stěhováním zaznamenal úspěch, když městský úřad v Moravském Krumlově vydal na základě žádosti Nadace Mucha, v níž malířův vnuk figuruje, předběžné opatření převoz monumentu prozatím zastavující. 

A to do doby, než bude určeno komu dílo ve skutečnosti patří. V minulých dnech Mucha zveřejnil písemnost, v níž jeho dědeček nedlouho před smrtí roku 1939, zřejmě zklamaný, že epopej nenašla v hlavním městě odpovídající prostor, píše kdesi zhruba to, že z matičky Prahy tudíž břemeno, které jí vložil na bedra, zase odnímá. Není ale jasné, z jaké písemnosti citát pochází a nezdálo se, že jde o nějakou oficiální listinu, jako možná spíš o soukromý výraz malířova rozčarování ze stavu věci. 

Pražský magistrát před zřejmě rozsáhlými oslavami sto padesáti let od Muchova narození, které si budeme připomínat příští rok, je z nejnovějšího vývoje zřejmě zaskočen. Moravskokrumlovští, doufající tiše, že se po pražské výstavě epopej vrátí na zámek jsou zřejmě naopak potěšeni. Během uplynulého víkendu proti stěhování ostatně místní v docela vysokém počtu také protestovali. Jinak opomíjené město mělo v Muchově díle vítanou turistickou atrakci a občané k němu už dávno mají pevný vztah. A podle svých slov jsou zcela zmateni i činovníci a restaurátoři Galerie hlavního města Prahy. Všichni nyní budou napjatí, jak vzniklý problém rozpletou právníci. Praha jistě bude nadále trvat na tom, že dílo patří jí a má také v rukou původní smlouvu, která dost možná platí přestože město pavilon pro epopej doposud nepostavilo. John Mucha zase bude rovněž opakovaně tvrdit, že právě proto má být cyklus v majetku rodiny. Některým historikům umění se ovšem už delší dobu zdá, že 

Nadace Mucha, a společnost Mucha Trust, sídlící v Lichtenštejnsku, mají ve skutečnosti zájem epopej v budoucnu zcela odvézt ze země. Očekávat můžeme nyní různé kroky – hlavní město se odvolá a pokud neuspěje, věc půjde podle všeho k soudu. Advokáti Johna Muchy pak mohou vyvolat zásadní spor o vlastnictví a ten by se asi táhl delší dobu a odehrával se i u mezinárodních institucí. 

Otázkou je, co se bude s dílem dít v blízké budoucnosti, zda zůstane veřejnosti přístupné v Moravském Krumlově, anebo se podle původního plánu přece jen na půl roku objeví v Praze v rámci oslav světově proslulého malíře. A jeho příští osud je pak vůbec nejasný. 

Takřka jisté ovšem je, že kdyby Praha už před několika lety postavila pro epopej dávno slíbený pavilon, na dnešní zmatky by těžko došlo. Určitým, a ne nelogickým řešením by samozřejmě bylo, kdyby po výstavě ve Veletržním paláci zrekonstruovaná epopej trvale zakotvila opět v Moravském Krumlově, kde je v mnohých očích vlastně už dávno doma. 

To by ale nyní bylo možné asi jen tehdy, pokud by v komplikovaném právnickém sporu Praha nejprve uspěla a pak dílo Moravskému Krumlovu přenechala či spíš trvale zapůjčila. To by sice bylo vyústění vcelku elegantní, a možná na ně už dřív někdo tiše myslel, nicméně k němu vede cesta asi složitá. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.
 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas