10. února  2011  rubrika: Názory a argumenty

Ondřej Houska: Položí Berlusconiho sexuální skandál?

Italský premiér Silvio Berlusconi - Foto:  ČTK

Italský premiér Silvio BerlusconiFoto:  ČTK

Silvio Berlusconi řeší další skandál. Italský premiér, a s ním vlastně celá vláda, se tak zabývá hlavně svými osobními problémy, nikoliv situací země. To je stav, který se během Berlusconiho pobytu v úřadě předsedy vlády opakuje už poněkolikáté. Vlastně by se dalo říct, že v Berlusconiho politické kariéře dominují osobní záležitosti od samého počátku.

O co jde tentokrát? Berlusconi podle vyšetřovatelů zaplatil za sex marocké dívce, které v té době bylo teprve 17 let, nebyla tedy zletilá. Prostituce je v Itálii legální, ale sex s nezletilou za úplatu je trestným činem. Za jeho spáchání hrozí až 3 roky vězení. Berlusconi se prý navíc dopustil i zneužití svého postavení: měl zatelefonovat na policii a zařídit propuštění zmiňované dívky, kterou policisté zatkli kvůli údajné krádeži. Za tento čin by Berlusconi mohl dostat až 12 let. Celkově by tedy mohl po případném odsouzení strávit ve vězení až 15 let. 

Berlusconi všechna obvinění vehementně odmítá. Jakýkoliv sexuální styk s ním popírá i inkriminovaná dívka, známá pod uměleckým jménem Ruby Rubacuori, tedy Ruby Zlodějka srdcí. Přiznala, že byla několikrát hostem v Berlusconiho rezidenci a že jí premiér zaplatil 7000 eur. Údajně se ale jednalo jen o dar, respektive o pomoc v nouzi. 

Podle vyšetřovatelů ale z telefonních odposlechů jasně vyplývá, že Berlusconi za sex s Ruby skutečně zaplatil. Jak je v Itálii zvykem, přepisy některých odposlechů unikly do médií. Je z nich zřejmé, že premiér vede skutečně bizardní styl života, při kterém si vydržuje mladé dívky. Připomíná to spíše dvůr orientálního vládce než domácnost předsedy vlády demokratické země. 

Berlusconi už tradičně tvrdí, že jde o spiknutí levicové justice, která ho chce připravit o moc, a tím zvrátit vůli občanů, kteří ho zvolili ve volbách. Navíc si stěžuje na neslýchaný zásah do svého soukromí: Na večírcích s mladými dívkami podle něj o sex vůbec nešlo – prý se jen zpívalo a vyprávěly se různé příhody. Z odposlechů a různých výpovědí ale zatím celkem jasně vyplývá, že tak nevinné párty u premiéra rozhodně nebyly. 

I kdyby ale Berlusconi za sex platil a vydržoval si de facto svůj soukromý harém, bylo by to jeho čistě soukromou záležitostí. Jak už bylo řečeno, prostituce je v Itálii legální. To vše by představovalo problém jen z hlediska morálky. Pokud ale Berlusconi skutečně porušil zákon, celá věc samozřejmě dostává úplně jiný charakter. 

O tom všem ale musí rozhodnout soud. Důležitější je, jaké dopady může skandál mít na italskou politiku. Tady je evidentní, že Berlusconiho aféra opět odhaluje tristní stav italského veřejného života. Premiérova popularita strmě klesla a je hluboko pod 40-ti procenty. Jeho strana Lid svobody však stále zůstává nejsilnější politickou stranou – a to přesto, že je stranou jednoho muže a s Berlusconim stojí a padá. Italové sice Berlusconiho už dávno nemilují, ale prostě a jednoduše za něj nevidí důvěryhodnou náhradu. Hlavní opoziční formace středo levicová Demokratická strana nemá charismatického lídra a je slepencem bývalých křesťanských demokratů a komunistů. Konkurentem pro Berlusconiho není ani předseda Poslanecké sněmovny Gianfranco Fini, kterého Berlusconi v létě de facto vyštval ze svého tábora. Fini svou vlastní stranu teprve buduje a zatím nepředložil žádný koherentní program, kterým by se od Berlusconiho odlišil. Navíc se pravděpodobně spojí s křesťanskou stranou, kterou vede Pier Ferdinando Casini. To ale může na mnohé působit jako spojení čistě účelové. 

K Berlusconimu tak zatím v Itálii neexistuje věrohodná alternativa. Na jeho pádu by teď jednoznačně nejvíc vydělala Liga severu. Tenhle stav je přitom o to nebezpečnější, že na otázku „Co po Berlusconim“ může dojít relativně brzy. Jeho současná aféra vypadá dost vážně a vyšetřovatelé jsou si prý svými důkazy jistí. Berlusconi se ale samozřejmě pokusí případnému soudnímu procesu vyhnout pomocí právních kliček a narychlo schválených imunitních zákonů, jak to ukázal v minulosti už mnohokrát. 

Bylo by tak trochu paradoxní, kdyby politická kariéra Silvia Berlusconiho skončila kvůli večírkům v jeho vile. Berlusconi se v minulosti minimálně nepřímo zapletl s mafií, téměř určitě má na svědomí korupci a celou řadu dalších porušování zákona; odsouzen ovšem nebyl nikdy. Vedle toho je údajný placený sex s mladou Maročankou jen banalitou. Ale i Al Capone byl odsouzen ne kvůli svým hlavním přečinům, ale jen pro krácení daní… 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas