7. prosince  2012 v 16:00  rubrika: Názory a argumenty

Adam Černý: Nový čínský vůdce se začíná ukazovat

Nově zvolený generální tajemník čínské komunistické strany Si Ťin-pching - Foto:  ČTK/AP, Vincent Yu

Nově zvolený generální tajemník čínské komunistické strany Si Ťin-pchingFoto:  ČTK/AP, Vincent Yu

Nástup nového čínského stranického vedení minulý měsíc byl naplánovaný předem a jedinou otázkou se zdálo, zda se nový silný muž komunistického režimu, generální tajemník Si Ťin-pching, ujme plné moci postupně, jak tomu bylo například v případě jeho předchůdce Chu Ťin-tchaa.

Když volba do čela vojenské komise ústředního výboru vládnoucí strany dokázala, že Si se chápe všech řídících otěží ihned, vyvolala tak další zvědavost, na prvním místě klasickou otázku, jak vítěz naloží se svou výhrou. 

Uplynulo sotva několik týdnů a nový generální tajemník, který má už nyní jisto, že se příští rok na jaře stane i hlavou státu považovaného dnes za velmoc jednadvacátého století, dostává první známky – i když zatím přidělované, jak už tomu bývá v uzavřených politických systémech a při složitějších soudních procesech, na základě nepřímých důkazů. Náznak se objevil v projevu nejvyššího partajního sekretáře ke členům inovovaného vedení. 

Tehdy, na závěr sjezdu, který formálně potvrdil naplánovanou generační obměnu, se zdála zmínka o boji proti korupci spíše jako povinná úlitba veřejnému mínění, které se v Číně vzhledem k mocenskému monopolu vládnoucí strany nemůže projevit zcela veřejně, ale které si nachází svůj ventil nejčastěji na moderních sociálních sítích. Nyní však z Pekingu přicházejí zprávy, které napovídají, že Si Ťin-pching jistě nijak nemá v úmyslu ohrozit mocenský monopol strany, která jej vynesla na vrchol, ale že přinejmenším svá slova hodlá potvrdit alespoň některými konkrétními kroky. 

Když letos na jaře vyšel najevo případ bývalého stranického provinčního šéfa Po Si-laje, obviněného, že se podílel na vraždě britského obchodníka, kterou zosnovala jeho žena, a že motivem zločinu byly spory o dělení společných nelegálních zisků, oficiální propaganda zdůrazňovala, že jde o zavrženíhodný, ale hlavně ojedinělý čin. Když se nyní objevily bližší informace o dopravní nehodě, při níž v březnu havaroval Ferrari Spider řízený synem velice blízkého spolupracovníka dnes již bývalého prezidenta Chu Ťin-tchaa, vyvolalo to dva druhy dohadů. 

První se týkají dopadu celé neblahé události, při níž řidič a jedna spolujezdkyně zahynuli a další byla vážně zraněna, a druhé se snaží dopátrat, zda se někdo zevnitř mocenské špičky pokoušel informace pronikající na veřejnost manipulovat. Shoda panuje v názoru, že se otec mladíka z ohledů na své politické zájmy snažil nejen aféru ututlat, ale že se dokonce snažil policii podsunout, že řidičem byl syn jiného vysoce postaveného komunistického funkcionáře. Stejná shoda je i v názoru, že celá aféra pozměnila průběh debat o chystané generační výměně v čínském vedení, protože oslabila dosavadní vládce a naopak urychlila vzestup Si Ťing-pchinga. 

Nový generální tajemník komunistické strany již nemluví o případech korupce jako o ojedinělých výstřelcích, nyní zobecňuje, a dokonce varuje, že nejhorším důsledkem úplatkářství je konec strany a státu. Tak silný slovník může být samozřejmě určen nejen uším stranických funkcionářů, kteří podle nejnovějších direktiv mají omezit velkolepé a nákladné ceremonie, ale i zbytečné zahraniční cesty zpravidla podnikané v doprovodu početné kohorty nejrůznějších spolupracovníků. Stejně tak může taková rétorika sloužit k vytírání zraku čínské veřejnosti, která svou nespokojenost s poměry v zemi dává vytrvale a nejrůznějšími formami najevo. 

Ať tak, či onak, Si Ťin-pching vyvolává v mnoha Číňanech očekávání, která nemůže splnit. Jinak by totiž musel sáhnout na podstatu systému, kde z bouřlivého a dlouhodobého růstu hospodářství mívají nejčastěji největší zisky ti, kteří se na jeho výsledcích přiživili jen a jen na základě svých politických funkcí a privilegií. Podobnou pochybnost vzbudil tento týden nový generální tajemník svými zmínkami o významu právního státu, protože těžko si představit právní stát v zemi, kde v rozhodování justice má v důležitých případech první a poslední slovo jedině jediná vládnoucí strana. 

Si Ťing-pching má jistě pravdu, když poukazuje na to, že sociální bouře a následné pády režimů v mnoha zemích souvisely s korupcí. Jako odpověď však nový čínský šéf nenabízí svou verzi změny, ale výzvu, že je třeba „dávat pozor“. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Autor:  Adam Černý

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas