23. ledna  2013 v 16:30  rubrika: Názory a argumenty

Alexander Tolčinský: Slovinskem otřásla generální stávka

Republika Slovinsko - Foto: Emanuel Macoun

Republika SlovinskoFoto: Emanuel Macoun

Školy, školky, nemocnice, hasiči, zaměstnanci veřejné správy, obecní a republiková policie, celní služba. To je výčet profesí a institucí, jejichž členové dnes ve Slovinsku vstoupili do generální stávky. Jde o státní zaměstnance. Ve dvoumilionovém Slovinsku je jich 160 000, přičemž stávku podporuje zhruba 100 000 z nich. Protestují proti rozhodnutí vlády o plošném snížení mezd ve veřejném sektoru o 5 procent.

Počítá s tím již parlamentem schválený státní rozpočet na letošní rok. Jednotlivé profesní skupiny se co se týče způsobu účasti ve stávce liší. Pro někoho z toho mohou se značnou dávkou nadsázky plynout i výhody. Tak například jinak přísní slovinští policisté během protestu nevybírají pokuty. Ke stávkujícím se přidalo 14 000 zaměstnanců ocelářského průmyslu. Ti žádají zvýšení průměrných mezd o sedm a půl procenta. 

Vláda je před rozpadem. Nikoli výhradně následkem generální stávky. Všeobecná nespokojenost s politikou v zemi se projevila tlakem na demise údajně zkorumpovaných politiků. Poroučet se v prosinci musel například starosta druhého největšího města Mariboru. Protikorupční úřad před 14 dny oznámil, že i premiér Janez Janša a primátor hlavního města Lublaně Zoran Jankovič zatajili ve svých majetkových přiznáních 200 000 eur v případě prvním a ve druhém dva a půl milionu eur. Politická uskupení, která dva zmínění vedou, vládnoucí Slovinská demokratická strana Janeze Janši a Pozitivní Slovinsko Zorana Jankoviče získaly v předloňských parlamentních volbách přes polovinu mandátů. Nejnovější průzkumy veřejného mínění ukazují, že za SDS stojí pouze 9 procent občanů a Pozitivní Slovinsko by podpořily dokonce pouhé tři procenta voličů.  

Premiér Janez Janša odstoupit odmítá navzdory faktu, že poslední schůzka s dalšími 4 stranami koalice skončila patem. Vše vypadá na rozpad koalice. Pak se nabízejí následující scénáře. Z postu odejde předseda vlády a jeho Slovinská demokratická strana navrhne jiného kandidáta. Nebo bude jmenována vláda úřednická, která zemi povede do dalších voleb. To se ale nejeví jako pravděpodobné, protože volby poslední, mimochodem poprvé v historii samostatného Slovinska předčasné, proběhly teprve předloni na podzim a k dalším by teoreticky mělo dojít až v roce 2015. Třetí možností je rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb. V takovém případě premiér Janša hrozí, že se přestane věnovat mezinárodním záležitostem a plně se soustředí na přípravu své strany na volby. 

To má jeden možná na první pohled neviditelný aspekt. Na domácí scéně stále osamělejší premiér Janez Janša potřebuje podporu Evropské unie. Ta mu ji také verbálně vyjádřila. Navzdory všeobecnému napětí ve Slovinsku. Proč? Kdyby byl parlament rozpuštěn, nemohl by hlasovat o vstupu Chorvatska do Evropské unie, ke kterému má dojít v polovině letošního roku. To je ale podmíněno tím, že tento krok ratifikuje všech 27 členských zemí. A to by Slovinsko bez parlamentu nemohlo učinit. I když není jisté, že by to učinil parlament stávající. Vztahy Slovinska a Chorvatska jsou zatíženy územními a majetkovými spory a vláda v Lublani už několikrát zablokováním vstupu jižního post jugoslávského souseda do EU pohrozila. 

Občané, kteří s přestávkami protestují proti slovinské politice jako celku už od listopadu, nespokojeni pravděpodobně zůstanou. Krátkodobé řešení zhoršující se hospodářské situace a s tím spojené snížení životní úrovně nebude schopná vyřešit ani případná nová vláda. Pokud se tedy jako v mnoha dalších zemích neobjeví v uvozovkách „spasitel,“ který okamžité zlepšení nabídne. Není ale jisté, že mu tradičně spíše konzervativní Slovinci budou ochotni uvěřit. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas