15. listopadu  2012 v 16:50  rubrika: Názory a argumenty

Gita Zbavitelová: Izrael po čtyřech letech opět ve válce

Dobrovolníci z izraelské organizace Zaka odstraňují stopy krve v dětském pokoji domu v Kirjat Malachi na jihu Izraele, který byl zasažen raketou z Gazy - Foto:  ČTK/AP, Ariel Schalit

Dobrovolníci z izraelské organizace Zaka odstraňují stopy krve v dětském pokoji domu v Kirjat Malachi na jihu Izraele, který byl zasažen raketou z GazyFoto:  ČTK/AP, Ariel Schalit

Ještě ve středu odpoledne se zdálo, že dvě doutnající ohniska konfliktu na severu a jihu Izraele dohasínají. Po dvou varovných střelách, které armáda vypálila na syrské vládní jednotky po stále častějším narušování společných hranic, Sýrie přes OSN Izraeli vzkázala, že si bude dávat větší pozor, a v pásmu Gazy pozvolna utichalo další čtyřdenní kolo útoků a odvet. V podvečer však bylo na jihu všechno jinak.

Pouhé dva týdny po posledním ostřelování z pásma Gazy vypálili palestinští teroristé v sobotu protitankovou střelu na džíp izraelské hraniční patroly a zranili čtyři vojáky. Letectvo provedlo odvetný nálet a Palestinci zasypali Izrael záplavou raket. Během tří dnů odpálili na 160 střel, které zranily přes 40 izraelských civilistů a ochromily život jednoho milionu lidí, kteří se museli pohybovat ve vzdálenosti 15 vteřin od krytu. Při odvetných útocích bylo zabito sedm Palestinců. 

Obyvatelé jižního Izraele takto žijí už od roku 2000. Od té doby je zasáhlo na 12.000 raket a žádné dítě mladší dvanácti let nezná život bez bunkrů a sirén. Pětina všech dětí trpí posttraumatickým stresem a třetina obyvatel psychickými poruchami. Jen letos jižní Izrael zažil přes 900 raket. 

V pondělí dojednal Egypt příměří, ale Palestinci stříleli ještě ve středu. Už delší dobu bylo zjevné, že odstrašující síla Izraele slábne – přestávky mezi jednotlivými útoky se zkracovaly a teroristé byli stále troufalejší. Vládě bylo jasné, že se nevyhne rozsáhlejší operaci, ale situace je mnohem komplikovanější než za posledního většího zásahu proti Gaze v roce 2008 – tehdy byl Hamas hůře vyzbrojen a neměl žádnou mezinárodní podporu. Dnes disponuje obrovským arsenálem vyspělých zbraní, Gazu navštívil katarský emír a chystá se k tomu turecký premiér a v Egyptě vládne Muslimské bratrstvo, domovská organizace Hamasu. 

Premiér Binjamin Netanjahu pozval v pondělí 50 zahraničních velvyslanců do ostřelovaného Aškelonu, předvedl jim, jak obyvatelé jihu dvanáct let žijí, a zdůraznil, že žádná země na světě by něco takového nestrpěla. Cílem bylo předejít celosvětové kritice chystané operace – zatímco svět ani nemukne, když Turecko bombarduje Kurdy v Iráku, izraelské odvety v Gaze vyvolávají rozhořčení mezinárodního společenství, výzvy ke zdrženlivosti a obviňování z užití nepřiměřené síly. 

Vláda měla tři možnosti – návrat k cíleným útokům na představitele Hamasu, decimaci teroristického arsenálu i řad velitelů nebo svržení režimu Hamasu. Poslední možnost by však mohla situaci ještě zhoršit, protože moci v Gaze by se mohly chopit mnohem radikálnější skupiny, včetně stoupenců Al Kajdy. Vláda nakonec ve středu zvolila kombinaci prvních dvou. 

Terčem cíleného útoku se stal nejnebezpečnější terorista v Gaze Ahmad Džabarí, nejvyšší velitel ozbrojeného křídla Hamasu a nejmocnější představitel hnutí, který se zasloužil o profesionalizaci jeho armády a diktoval jeho politiku. Měl na svědomí většinu útoků posledního desetiletí a mnoho mrtvých Izraelců i únos a více než pětileté věznění vojáka Gilada Šalita. Po jeho výměně za 1100 vězňů se pyšnil, že dosáhl propuštění Palestinců, kteří zabili 570 Izraelců. Jeho likvidace je velkou ranou pro Hamas, který ztratil hlavního stratéga. Hnutí okamžitě pohrozilo krvavou odvetou i sebevražednými atentáty a další záplavou raket poslal znovu do krytů milion Izraelců. Egypt atentát ostře odsoudil, odvolal z Izraele velvyslance a ve čtvrtek posílil vojáky u hranic na Sinaji. Právo na sebeobranu přiznaly Izraeli jen Spojené státy a Kanada, ale Rada bezpečnosti OSN se na odsuzující rezoluci neshodla. 

Operace používá anglický název Obranný sloup, ale hebrejsky se jmenuje Sloup oblakový v narážce na mrak zmíněný v Exodu, který v poušti chránil Izraelity před nepřáteli. Byla pečlivě připravená – uprostřed odvetného deště palestinských raket letectvo podniklo desítky náletů a už ve středu večer zničilo Hamasu většinu íránských střel dlouhého doletu Fadžr-5, které dokážou zasáhnout Tel Aviv. Armáda na hranicích rozmístila pozemní vojsko a povolala zálohy. Během 24 hodin zlikvidovala na 200 teroristických cílů jako odpalovací rampy nebo skladiště zbraní a zabila 13 Palestinců, většinou ozbrojenců. Na Izrael dopadlo na 250 raket, které zabily tři civilisty v Kirjat Malachi. I přes tyto oběti je operace zatím nesmírně úspěšná a má podporu celého politického spektra.  

Patřil k ní i říjnový útok na íránskou zbrojovku v Súdánu – bývalý náčelník vojenské rozvědky Amos Jadlin ve středu potvrdil, že se tam nacházely rezervní rakety palestinských teroristů. Operace v Gaze však ještě zdaleka nekončí a armáda bedlivě sleduje i severní hranice, aby se do konfliktu nechtěl zapojit i libanonský Hizballáh. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas