4. června  2008  rubrika: Názory a argumenty

Hladovkou pro a proti (všemu)

J. Tamáš a J. Bednář - Foto:  ČTK

J. Tamáš a J. BednářFoto:  ČTK

Pánové Tamáš a Bednář před pár dny přerušili hladovku, kterou chtěli upoutat pozornost veřejnosti na (podle nich) málo a nedostatečně diskutovanou otázku umístění amerického radaru v Čechách. No, jak říkal pan Tamáš, podařilo se jim upoutat zájem světové veřejnosti, čemuž osobně věřím asi jako tomu, že za iniciativou "Ne základnám" nestojí v pozadí nějaký ten ruský podporovatel.

 

Hladovkou pro a proti (všemu)

Vložit na svůj web

Koukal jsem na síti - a moc "světových" ohlasů tam na tu jejich antiradarovou sebepropagaci nebylo. Navíc - jednou ze tří podmínek, po jejímž splnění chtěli hladovku přerušit, byla diskuse o umístění radaru. Hm, ta ale (sice s trestuhodným zpožděním, ale přesto) nějaký čas probíhá. Odhlédaje od toho, že je zbytečná, neboť strategická rozhodnutí o rozmístění strategických systémů nepodléhají tomu, jestli to chce (jistěže strategicky a vojensko-takticky a geo-politicky supervzdělaný) dav, pánové tedy hladověli, ač jedna z jejich převratných podmínek byla už dávno průběžně plněna. Pro mě je to od nich čirá šaškárna. 

Následně, aby si nejspíš urvali i oni ten svůj kousek mediální přízně, ohlásili jednodenní hladovění všelijací politici a tzv. "osobnosti". Jiří Paroubek se do toho, slyšel jsem ho "na televizi", moc nehrnul, dobírá antibiotika, tak aby si nějak neublížil. Za to ale jiní hladovět budou, celých 24 hodin, a to klidně i pod obrazem Mahátma Gándhího, přičemž jim studem nenaskočí ani pupínek. 

Jestli těm hladovkářům není stydno, připomenu, že Gándhí hladověl (a věru, že by tak i zemřel) v naprosto jiné situaci, než do jaké se "samopasují" protiradaroví aktivisté. Jejich silácké prsení, že vydrží den o hladu, je ve srovnání s bojem Gándhího, chartistů, irských republikánů a jistě i pěkných pár stovek neznámých vyhladovělých mrtvých v někdejším totalitním SovSvazu, něco doopravdy velmi malého. 

Pro pořádek, hladovět bude i Jiří X. Doležal, ten naopak, jaksi opačně - pro radar. 

Navíc - souvěrci z údajně apolitické organizace Greenpeace vyhlásili, jak čtu na síti, nový stát zvaný "Peaceland" na kótě 718 v Brdech. Chtějí tak dosáhnout toho, že o umístění radaru - má stát právě na území tohoto "státu" - budou (myslí si "zakladatelé" nového státu) muset Spojené státy jednat s nimi. Mám takové tušení, že to asi podle jejich představ nějak nedopadne. Mám takové tušení, že je spíš někdo vynese v zubech. Celkem právem... 

Měl jsem za to, že když někdo bez povolení vleze do vojenského prostoru (kóta 718 jím je) a sebere tam třeba "vochomůrku", má na krku vojenskou policii, vyhazov z lesa a pokutu navrch. To jsem se spletl - aktivisté "Greenpeace-u" tam vegetí už přes měsíc a ještě tam konají v principu vlastizrádné tance. Sejde-li se jim tam na kopečku trestný čin "narušení celistvosti republiky" s pohrůžkou dalším trestným činem, že (jak uvádějí na svých webových stránkách v tzv. "Deklaraci nezávislosti") jsou odhodláni bránit svou novou vlast vojensky, začínají tím naplňovat skutkovou podstatu trestného činu rozvracení republiky podle paragrafu 92 - sazba je za to od osmi let po výjimečný trest. 

Navíc, celé to divadlo konají aktivisté proto, že se jim "nelíbí", jak na jejich postoje a požadavky nebere vláda zřetel. Cítí se umenšeni ve svých právech na různé informace od vlády, cítí se ohroženi jednáním vlády, prostě a jednoduše a česky řečeno, vyhlašují jakousi anarchii. Jestli je to "jen" recese, zacukám koutky úst. Jestli to ovšem myslí vážně, pak začíná jít do tuhého. Kdyby se totiž každá parta lidí, které se nebude líbit, jak málo ohledů na jejich životní postoje a okoličnosti bere ta která vláda, rozhodla je napodobit, pak bychom tu mohli mít za chvíli pěkných pár tisíc nových samostatných států. 

To by se vládě nemuselo líbit, asi by s tím něco dělala... Což se nejspíš asi stane brzy - a na splnění podmínek "Greenpeace-ů", tedy na odmítnutí radaru to věru nevidím. Spíše půjdou z lesa... 

Blíží se léto, a kdo nechce vypadat v plavkách trapně, jde do diety. Už jsem také pomalu jak ta bečka, takže ohlašuji zahájení hladovky, abych se líbil mé družce, ale kdyby se mělo později ukázat, že by to náhodou mělo pomoci věci míru na celém světě, odstranění hrozeb války, záchraně deštného pralesa a nezadržitelnému šíření blbosti po světě, tak budu tvrdit, že jsem jí držel právě kvůli tomu. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas . 

Autor:  Martin Schulz

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas